İstanbul buz tuttu

Ulaşım Daire Başkanı Bozdoğan, aşırı soğuk nedeniyle bazı bölgelerde tuzlamanın yararlı olmadığını, ana arterlerde buzlanma görülebileceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, kentte hava sıcaklığının gece çok düşük gerçekleşmesi nedeniyle bazı bölgelerde tuzlamanın yararlı olmadığını, bunun sonucu da bazı ana arterlerde şerit daralmaları ve buzlanmaların görülebileceğini belirterek, sürücülerle yayalara 'dikkatli olmaları' uyarısında bulundu.
Bozdoğan, ekiplerindeki bini aşkın görevlinin dün saat 21.00'den itibaren şehrin ana arterlerini aralıklarla iki kez tuzladığını anlatarak, şu ana kadar 3 bin tonun üzerinde tuz kullanıldığını söyledi. Bozdoğan, "Hava sıcaklığının gece çok düşük olması nedeniyle bazı bölgelerde, özellikle de yüksek yerlerde tuzlama fayda etmedi. Bunun sonucu kimi ana arterlerde şerit daralmaları ve buzlanmalar görülebilir" diye konuştu.
Ana arterlerin yüzde 90'ının trafiğe açık olduğunu vurgulayan Bozdoğan, Çamlıca, İkitelli, Pendik ve Avcılar gibi yüksek yerlerde ise sorun yaşandığını belirtti. Bozdoğan, mevcut trafik nedeniyle buralara şu an müdahale etmenin mümkün olmadığını dile getirerek, trafiğin azalmasıyla bu bölgelerde kürüme çalışması yapacaklarını kaydetti.
'İstanbul trafiğini felç edici bir durumun olmadığını' anlatan Bozdoğan, sürücü ve yayaları ise uyardı. Bozdoğan, "Sürücüler gerek gizli buzlanmaların olduğu, gerekse şerit daralmalarının görüldüğü bölgelerde dikkatli olsunlar" dedi.
Şehir içinde yaya kaldırımları, hastane ve okul önleriyle alt ve üst geçitlerde de buzlanmaların görülebileceğine dikkati çeken Bozdoğan, önümüzdeki saatlerde buraların da temizleneceğini sözlerine ekledi.

SERVİSLER AKSADI

İstanbul'da ana arterlerin dışında kalan bazı cadde ve sokakların buzlu olması nedeniyle öğrenci servislerinde sorunlar yaşandı. Böyle yerlerdeki öğrenciler, evlerinin önüne gelemeyen servislere araçların beklediği yere giderek binebildi.