İstanbul çadırda

Her ramazan belediyeler tarafından kurulan iftar çadırlarında şampiyonluk İstanbul'un elinde. İzmir'de bu yıl hiç çadır kurulmazken Ankara'da Büyükşehir Belediyesi günde 20 bin kişiye yemek dağıtacak.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Her ramazan belediyeler tarafından kurulan iftar çadırlarında şampiyonluk İstanbul'un elinde. İzmir'de bu yıl hiç çadır kurulmazken Ankara'da Büyükşehir Belediyesi günde 20 bin kişiye yemek dağıtacak. İstanbul'da ise yalnızca Üsküdar Belediyesi kurduğu dev çadırla günde 15 bin kişiye hizmet verecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kızılay, Güvenpark, Hacıbayram, AŞTİ, Mamak, Sincan Yahyalar'a kuracağı altı iftar çadırının yanı sıra ANFA'daki Ankara Evi ve Siteler'de Altındağ Belediyesi'e ait bir salonda ekonomik zorluk içinde olan vatandaşlara iftar imkânı sağlayacak. Belediye yetkilileri, her gün 20 bin başkentliye iftar yemeği vereceklerini belirttiler. İstanbul'da ise her yıl olduğu gibi ilçe belediyeleri arasında yoğun bir rekabet yaşanıyor. İftarda binlerce kişiyi doyurmayı amaçlayan belediyeler, en büyük çadır, en iyi eğlence, en çok yardım konularında birbirini geçebilme telaşında. Bu durumdan kârlı çıkan ise, krizle büsbütün ezilen vatandaş.
Birinci Üsküdar
1995'te kurduğu ilk ramazan çadırıyla bu geleneğin başlamasına neden olan Üsküdar Belediyesi, bu yıl krizi de göz önünde bulundurarak, çadırın içinde ve dışında 15 bin kişiye iftar yemeği verecek.
İstanbul'daki en büyük ramazan çadırına sahip olan Üsküdar Belediyesi, ayrıca Harem Otogarı ve bazı okullarda da iftar yemeği verecek. Çorba, etli pilav ve tatlıdan oluşan iftar mönüsünün yanı sıra her akşam kültürel programlar düzenlenecek.
Üsküdar'ın ardından en büyük ikinci çadır Eminönü'nde kuruldu. Geçen yıl 2 bin 200 kişi olan kapasiteyi bu yıl 3 bine çıkaran Eminönü Belediyesi, ayrıca 5 bin aileye de gıda yardımında bulunacak.
Eğlenceli gece
Bunun yanı sıra artık geleneksel hale gelen ramazan eğlenceleri daha zengin bir programla Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleştirilecek. Etkinliklerde yer alacak sanatçılara verilecek para 150 bin doları bulurken, ramazan boyunca 180 bin dolar kazanılması planlanıyor. Etkinliklerde konserler, havai fişek gösterileri, şiir dinletileri, tiyatro oyunları ve filmler de olacak.
Şişli de ramazan çadırı kuracak bir diğer belediye. Çadırla 2 bin kişiye iftar yemeği verecek olan belediye ayrıca, 28 mahallede ihtiyacı olanlara kumanya dağıtacak.
Zeytinburnu, Eyüp ve Bağcılar belediyeleri de ramazan nedeniyle 2 bin kişiye iftar yemeğinin verileceği çadırlar kuracak. Erzak yardımı da yapacak olan belediyelerin ramazan programlarında sergiler, gösteriler ve geziler var.
Bakırköy Belediyesi ise çadır kurmak yerine aşevinden 3 bin 200 kişiye 3 kap yemek dağıtacak. Erzak yardımı da yapacak olan belediye, otobüsleri cami ve kabir ziyaretleri için kullandırabilecek. Bahçelievler Belediyesi de Şirinevler Ulu Camii yanı ve Yenibosna girişine kurulacak iki çadır ve aşevinden her gün 3 bin kişiye iftar yemeği dağıtılacak.
Kömür yardımı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan çadırı kurmayacak ama ekonomik sıkıntı nedeniyle başlattığı 'İstanbullu Paylaşıyor' kampanyası kapsamında daha fazla insana yardım yapacak. Gezici aşevi çalışmasıyla 10 bin aileye gıda yardımı yapılırken ramazan ayında bu sayı 20-25 bine çıkacak. Belediye zor durumdaki vatandaşlara da 5 bin ton kömür dağıtacak.