@sarikayaercan

İstanbul çiçek açtı: 32 milyon TL!

İstanbul çiçek açtı: 32 milyon TL!
İstanbul çiçek açtı: 32 milyon TL!
Belediyenin, İstanbul'da yolların kenarlarındaki duvarlara ve elektrik direklerine çiçek dikmek için 32 milyon lira harcadığı ortaya çıktı. Belediye meclisi üyeleri "Bu kadar para İstanbul'un başka sorunlarına harcanabilirdi" dedi.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL -  İstanbul 'da yeşil alanların yapılaşmaya kurban edildiği ve her geçen gün biraz daha azaldığı muhalefetin şehir yönetimine karşı en önemli eleştirisi... İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise 'duvarları bile' yeşillendirerek bu eleştirilere karşılık vermeye çalışıyor. Her yıl dikilen lalelere harcanan paralar tartışılırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şimdi de ‘Duvarbahçe’ ve elektrik direklerine ‘modüler saksı’ projelerini geliştirdi. ‘Duvarbahçe’ projesi ile yolların kenarlarındaki duvarlar çiçek açarken, ‘modüler saksı’ projesi ile de yolların aydınlatılmasını sağlayan elektrik direkleri çiçeklendiriliyor. Böylece kente yeşil bir görünüm veriliyor. Duvar ve direklere çiçek projelerine ne kadar para harcandığı ise merak konusuydu.

MALİYET SORU ÖNERGESİYLE ORTAYA ÇIKTI

CHP ’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanıtlaması istemiyle meclise konuyla ilgili bir soru önergesi verdi. CHP’liler verdikleri soru önergesinde, duvar ve saksıda çiçek uygulaması için belediye bütçesinden ne kadar para harcandığını ve projelerin kaç yıldır uygulandığını sordular. CHP’lilerin soru önergesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başkan Kadir Topbaş imzalı bir cevap verdi. Belediyeden önergeye verilen cevapta direklere saksı uygulamasının 2009, duvarlara çiçek uygulamasının ise 2011 yılından itibaren yaşama geçirildiği ve her iki proje için bugüne kadar toplam 32 milyon lira para harcandığı dile getirildi.

ELEKTRİK DİREĞİNE SAKSI İÇİN 20 MİLYON

Belediyenin soru önergesine verdiği yanıtta ‘Modüler saksı’ (elektrik direklerine ve korkuluklara asılan çiçekler) uygulamasının 2009 yılında başladığı belirtildi. Çiçeklerin asılma süreci ve fiyatı ile ilgili ise şunlar dile getirildi: “Ocak ayında saksıya dikilen çiçekler nisan ayına kadar büyütülüyor, daha sonra ise nisanda direklere asılıp aralık ayında ise sökülüyor. Taksim’den Edirnekapı Şehitliği’ne, Kadıköy’den Şile’ye kadar 14 bin 981 saksı elektrik direkleri ve korkuluklara asılıyor. Saksı çiçekler için ihaleyi alan firmaya 2009 yılında 745 bin 938 lira ödenirken, 2010 yılında 617 bin 358 lira ödendi.  2011 yılında 2 milyon 951 bin, 2012 yılında 4 milyon 774 bin, 2013 yılında 4 milyon 77 bin, 2014 yılında ise 5 milyon 498 bin lira  olmak üzere 6 yılda yaklaşık 20 milyon lira ödeme yapıldı."

 

'DUVARBAHÇE' İÇİN 12 MİLYON

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin verilerine göre İstanbul’daki yol kenarlarındaki duvarların çiçeklendirildiği ‘Duvarbahçe’  uygulaması 2011 yılında başladı. Atatürk Havalimanı’ndan Gezi Parkı’na, Altunizade’den Sahiba Gökçen Havalimanı’na kadar 10 bin 964 metrekare duvara çiçek dikiliyor. Duvarlara çiçek dikilmesi için 2011 yılında 584 bin 726 lira harcanırken, bu rakam 2012 yılında 1 milyon 540 bin liraya çıktı. 2013 yılında 2 milyon 43 bin 965 lira harcama yapılırken, 2014 yılında ise 7 milyon 681 bin 833 lira olmak üzere 4 yılda toplam 12 milyon lira para harcandı.
İSTANBUL’UN DAHA ÖNEMLİ SORUNLARI VAR 


Soru önergesini veren CHP’li meclis üyeleri ise Radikal'e yaptıkları açıklamada, İstanbul’un trafikten,  depreme sosyal yaşama kadar birçok sorunu olduğunu dile getirerek bu kadar yüklü paranın İstanbul’un daha önemli sorunlarına harcanabileceğini söyledi. 


  http://www.radikal.com.tr/1302358130235818

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dünya günlüğüm - Emel Sünger

  Niyet önemli. Yeni iş kapıları açıp birilerin paylanmasımı, sahiden çiçek insan ruhuna güzellik mi, İyi işler yaptım bakın demek mi, bu paranın gerçekten harcanması gereken yer çiçek mi.. Yada başka bir şey mi. VİCDANLARIMA SORDUKÇA VE EVET ÇİÇEK VE BU PARA HELAL OLSUN çıkmadıkça. Sorun var demektir.. Çiçek güzeldir. Ama ekmek ve sağlık daha güzel.. O kadar aç insan var ki.. Gururlu insanlar, dilenmeyen ve söylemeyenler tanıyorum. Öylece yaşayanlar.. Çok şükür. Ekmek alabiliyorsan tek bile.. Şükür de.. Onu alamayan var akşama öyle küçümsenmeyecek ölçekte..

  dünya günlüğüm - Emel Sünger

  Olumlu görüntülerin insan ruhuna olumlu etkisi yadsınamaz. Çiçek, doğa çok güzel.. Ama sağlıkta dünyada en ileri seviye nerede ise.. Orada olma hakkım için önce.. Sağlıklı olayım ki. Balkonumdan ben başlayayım. Yollara da gönüllü olayım.. SAĞLIK SAĞLIK SAĞLIK. EĞİTİM EĞİTİM EĞİTİM..SONRA RUH GÜZELLEŞİRSE.. DÜNYA ÇİRKİNLEŞİRMİ.. Geçici olmasın çiçekler. Kalıcı.. Ülkeyi yönetenlere.. Sağlınızı kaybedip ve sağlık koşularının en alt seviyesinde olunca.. Anlayamaz insan. Yaşamadıkça..

  O da bişeymi, - user732308

  Bugün itibariyle Ankara B.şehir belediyesinin Söğütözünde Yeni yapılan AVM ye eskişehir yolundan özel yol tahsis ettiğini, 1443. caddeyi nasıl ve ne zaman olduğu belli olmayan bir ihaleyle kim olduğu belli olmayan bir firmaya otopark olarak tahsis ettiğini ve bugünden itibaren yoğunlukla hastaların kullandığı caddeyi paralı otoparka dönüştürdüğünü, nedense birilerinin yandaşlarına ait AVM nineklentilerinin önünden yanından geçen cadde de paralı otopark uygulamasının olmadığını, bu duvar çiçekleri geçen sene Samsun Yolunda uyguladığını ve sonrasında sadece duvarın kaldığını biliyor musunuz?

  Nedense - Bir Garip Öğrenci

  bu haberi okuyunca aklıma cesur yeni dünya kitabı geldi :))

  saksılar da ki çiçekler - user836379

  keşke saksılara çiçeklere harcanan para yerine bu paralar sanata harcansa direklerimiz sanat eseri olsa kalıcı olsa daha iyi olmaz mı hem sanat gelişir hem yapılan süslemeler kalıcı olurdu

  Beton Yığını - user911428

  İstanbulda betondan baska birsey olmadıgı icin artık yesili ve peyzajı da mecburen beton üzerine yapıyoruz.. Trajikomik..! Dünya metropolü dedigimiz şehirde, diger metropoller gibi insanların ferahlayabilecegi, rahatlayabilecegi, büyük şehiriçi parklar yapılma fikri aklımıza ne zaman gelecek acaba? Örnek NYC, Tokyo, Londra..

  maltepe kartal belediyesine neden bakmassınız - user979032

  orada ucube heykellere harcanan paraları sorgulasanıza en azından bunlar çiçek görüntüsü var.yapmasa çiçek dikilmiyor.yapılsa para harcandı.bu nasıl mantık