İstanbul da eğitimsiz

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul'daki 700 bin nüfuslu Bağcılar Belediyesi eğitim seferberliği başlattı. Çalışmanın hedefi, ilçede okur yazar olmayan 32 bin kişiye eğitim vermek. Ayrıca 72 okula daha ihtiyacı olan ilçeye, bağışlarla yedi okul inşa edilecek.
İşbirliği protokolü imzalanırken Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Ne yazık ki bugün Türkiye'de okur yazar olmayanların yüzde 80'i kadın" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da, 100 bin kişiye okuma öğretmek için seferberlik başlatacaklarını ifade etti.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı ve Bağcılar Belediyesi işbirliğiyle başlatılan okuma-yazma seferberliği sayesinde, ilçedeki 32 bin kişi okur yazar olacak. Ayrıca, 72 okula ihtiyacı daha olan ilçeye, hayırseverlerin bağışı ile yedi okul yapılacak.
Bağcılar ilçesinin nüfusu 700 bin, ancak ilçedeki 32 bin kişi okuma-yazma bilmiyor. Bağcılar Belediyesi, bu nüfusu okur-yazar hale getirmek için seferberlik başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülecek seferberliğin protokol imza töreni dün yapıldı. Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Vali Muammer Güler, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ve Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık katıldı.
Çelik: Parti ayrımı yapılmayacak
Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 80'ini kadınların oluşturduğunu belirterek şunları söyledi: "Aynayla yüzleşelim. 70 milyon nüfusu olan ülkede, 3 milyon gazete okunuyor. Lisedeki çocuklarımızın asgari 100 kitap okuması için bir liste belirledik. İlköğretim için de böyle bir liste belirleyeceğiz. Okuma yazma kursları için okullarımız ve öğretmenlerimiz böyle projelerin emrinde olacak. Parti ayrımı gözetmeksizin, belediyelerle işbirliği yaparak bu sorunu çözeceğiz. Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası büyük hızla devam ediyor. Biz sosyal bir devlet olmadık ama sosyal bir milletiz."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise, Bağcılar Belediyesi'nin başlattığı okuma-yazma seferberliğinin tüm belediyelere örnek olmasını istediğini belirterek şöyle devam etti: "Özellikle kız çocuklarının eğitimi çok önemli. Onların eğitimi enflasyondan da, ekonomik büyümeden de daha önemli. Çünkü gelecek nesil kız çocuklarının elinde şekillenecek. Sadece televizyon izleyerek, başkalarının hayatlarını izleyerek bir yere varamayız."
Yedi tane de okul yapılacak
Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, tüm belediyelere örnek olması için büyükşehir olarak 100 bin kişiyi okuryazar yapmak için seferberlik başlatacaklarını söyledi.
Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık ise zorluk ve imkânsızlıkların bahane olmayacağını belirterek, "Dünyaya el açan ülke olmaktan artık kurtulmalıyız. İlçemizdeki okuma-yazma bilmeyenleri, bilen hale getirmek istiyoruz. Binlerce insan okuma yazma öğrenecek. Başarılı olanlara da, bir eve kadar birçok hediyemiz olacak" diye konuştu. Törende, 130 bin öğrencisi olduğu halde 72 okulu olan Bağcılar'ın okul ihtiyacını gidermek için hayırseverlerin katkılarıyla yapılacak yedi okulun protokolleri de imzalandı.