'İstanbul depremine Türkiye'deki tüm kurtarma ekipleri gitse yeterli olmaz'

'İstanbul depremine Türkiye'deki tüm kurtarma ekipleri gitse yeterli olmaz'
'İstanbul depremine Türkiye'deki tüm kurtarma ekipleri gitse yeterli olmaz'
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Kocaeli Ekip Lideri Recep Şalcı, "İstanbul'da beklenenin yarısı kadar büyüklükte bir deprem olsa dahi Türkiye'deki tüm arama kurtarma ekipleri yeterli olmayacaktır" dedi.


Şalcı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında, 13 yıl önce kurulan AKUT’un ülke genelinde gerçekleştirdiği 536 arama ve kurtarma operasyonunda 759 kişiyi kurtardığını belirterek, 2003 yılında oluşturulan Kocaeli ekibinin ise 73 arama ve kurtarma operasyonu gerçekleştirdiğini söyledi.
Şalcı, AKUT olarak kamuoyunu afetlere hazırlık konusunda doğru şekilde bilgilendirmeyi amaçladıklarını, arama ve kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra kamuoyuna yönelik eğitim çalışmaları yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Kocaeli’de depremi yaşamış bir insan, doktora tezi yapmış bir insan kadar afetler ve deprem konusunda bilinçlidir. Ancak uygulama aşamasında başarılı değiliz. Herkes dolapların sabitlenmesi gerektiğini, evde tedbir alınması gerektiğini biliyor ama bunu uygulamıyor. Diğer sivil toplum kuruluşları da bu doğrultuda çeşitli projeler gerçekleştiriyor. Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) afete hazırlık konusunda ’Depreme En Hazır Ev’ yarışması adında güzel bir proje hazırladı. AKUT Kocaeli Ekibi olarak ev kadınlarına yönelik eylül ayında başlatmayı planladığımız bir proje var. Ev kadınları hariç toplumun her kesimine bir şekilde ulaşabiliyoruz. Projemizle ev kadınlarını afetler konusunda bilinçlendirmeyi hedefledik."
Projeyi iki basamaklı gerçekleştireceklerini ifade eden Şalcı, "Öncelikle Belediyenin açtığı meslek edindirme kurslarına gelen kadınlara afete hazırlığın yanı sıra küçük ev kazalarına karşı eğitimler vereceğiz. İkinci aşamada da muhtarlar aracılığıyla kadın eğitmenlerimizle ’kadın günü’ yapar gibi ev kadınlarını bir araya getirip eğitim vereceğiz" diye konuştu.

ARAMA KURTARMADA HALKIN GÖREVİ
AKUT’un, Marmara depreminin de etkisiyle 25 ilde ekip kurduğunu dile getiren Şalcı, ekip üyelerinin fazlalığının yanı sıra eğitim ve malzeme olarak yeterliliğin de önemli olduğuna işaret etti.
Yurt içi ve yurt dışından aldıkları eğitimlerle daha iyi konuma gelmeyi hedeflediklerini bildiren Şalcı, şöyle devam etti:
"Kocaeli’de insanların afetlerden korkmasından mıdır bilemem ama herkes bizi çok sevdiğini söylüyor, ancak bu sevgi ’siz orada durun iş yapın, bize bulaşmayın’ tarzından öteye gitmiyor. Oysa Kocaeli’de herkes elini taşın altına koymak zorunda. Herkes olası İstanbul depremine odaklanmış, kimse İstanbul’da büyük bir deprem olması halinde Kocaeli’nin ne kadar etkileneceğini düşünmüyor. Biz bunun için yeterli miyiz, maalesef değiliz. İstanbul’da beklenenin yarısı kadar büyüklüğünde bir deprem olsa dahi Türkiye’deki tüm arama kurtarma ekipleri yeterli olmayacaktır. 1999 Marmara depreminde kurtarılan insanların yüzde 97’sini halk kurtardı, yalnızca yüzde 3’ünü arama kurtarma ekipleri kurtardı. Bunun bilincinde olduğumuz için ana hedefimiz toplumu bilinçlendirmektir."