İstanbul dev bir miting alanına döndü

Ankara Tandoğan Meydanı'nda 14 Nisan'da düzenlenen 'Cumhuriyet Mitingi'nin ikincisi, İstanbul'u koca bir miting alanına çevirdi. Yüz binlerce kişinin katıldığı mitingde hükümet istifaya, sol ise birleşmeye çağrıldı. Mitingin gündeminde TSK'nın yaptığı 'gece yarısı açıklaması' vardı.

İSTANBUL - Ankara Tandoğan Meydanı'nda 14 Nisan'da düzenlenen 'Cumhuriyet Mitingi'nin ikincisi, İstanbul'u koca bir miting alanına çevirdi. Yüz binlerce kişinin katıldığı mitingde hükümet istifaya, sol ise birleşmeye çağrıldı. Mitingin gündeminde TSK'nın yaptığı 'gece yarısı açıklaması' vardı. Darbeyi bekleyenler olduğu gibi askerlerin açıklamasını 'demokrasi
açısından zararlı' görenler de aynı meydandaydı. En rağbet gören sloganlardan biri 'Türkiye ayıldı, imam bayıldı' oldu.
Sabah saatlerinden itibaren ellerinde Türk bayrakları, Atatürk fotoğrafları olan binlerce kişinin rotası Çağlayan Meydanı'ydı. Ulaşımını toplu taşıma araçlarıyla sağlayanlar, metroda, otobüslerde, hatta vapurlarda bir araya geldi. Birbirlerini tanımayanların ortak konusu miting oldu.
7 bin polis görev yaptı
Mitingin resmi başlama saati 13.00'tü ama vatandaşlar yolların kapalı olacağını da hesaba katarak erkenden yola çıktı. Yaklaşık 7 bin polis çevrede olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Emniyet'te bir kriz masası oluşturuldu. Miting alanının üzerinde uçuş yasaklandı. Polis helikopterleri sürekli alanı kontrol etti. Mitinge katılanlar 18 arama noktasında teker teker arandı.
Öğlene doğru Çağlayan Meydanı'nda adım atacak yer kalmamıştı. Alandan Okmeydanı, Şişli ve Mecidiyeköy'e çıkışlar doldu. Meydan kapasitesini doldurunca, ara sokaklardaki kortejler durdu. Taksim Meydanı, Mecidiyeköy, Şişli'den meydana ulaşamayanlar bulundukları yeri miting alanına çevirdi. Çağlayan meydanından başlayan kalabalığın bir ucu Şişli Camii'ne kadar uzanırken, diğer ucu Kasımpaşa'ya inen yoldaki E5 köprüsüne kadar dayandı. Çağlayan Meydanı'na ulaşamayanlar Beşiktaş'ta da büyük bir kalabalık oluşturmuştu. Miting yolu üzerinden geçenlerin yorumu şöyleydi: "Her yer miting alanı olmuş."
600'e yakın örgüt
Mitinge 600'e yakın sivil toplum örgütü destek verdi. Ancak mitingi düzenleyenler ağırlıklı olarak kadınlardı. Miting düzenleme komitesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (STKB) Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, Bizim Ülke Derneği'nden Prof. Dr. Aysel Ekşi, ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, Kanal Türk iletişim sorumlusu Nevşin Mengü, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu, Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Pervin Öztabağ, İstanbul Barosu'ndan avukat Aydeniz Alisbah Tuskan, Çağdaş Eğitim Vakfı'ndan Gülseven Güven Yaşer yer aldı. Tertip komitesindeki kadın ağırlığı meydana da yansıdı. Başı kapalı, açık, genç, yaşlı binlerce kadın mitingde kendini gösterdi. Kalabalık içinde asker kıyafeti giydirilmiş çocuklar da dikkat çekti. Katılım sadece İstanbul'dan değildi.
Adapazarı, Balıkesir, İzmit gibi yakın şehirlerin yanı sıra Ankara, Antalya gibi illerden otobüsler binlerce kişiyi İstanbul'a taşıdı.
Miting Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra 10. Yıl Marşı seslendirildi ve oyuncu Halit Ergenç, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu. Bulutsuzluk Özlemi, Sadık Gürbüz ve Tolga Çandar şarkı ve türküleriyle kalabalığı coşturdu. Bu arada kalabalıktan sık sık 'Hükümet istifa', 'Türkiye laiktir laik kalacak' sloganları yükseldi.
Polis: 200 bin, Le Monde: 1 milyon
Gün boyunca mitinge katılan kişi sayısı konusunda değişik rakamlar telaffuz edildi. Tertip komitesi miting alanındaki sahneden sık sık sayının 4 milyon kişiye ulaştığını anons etti. Fransız Le Monde gazetesi internet sitesinde mitinge katılanların sayısını 1 milyon olarak verdi. Uluslararası haber ajansları da katılımı 1- 1.5 milyon kişi olarak duyurdu. Mitingden canlı yayın yapan Türk televizyonlarıysa katılımın Ankara'daki Tandoğan mitinginden fazla olduğunu söylerken, genelde 'yüz binler' ifadesini kullandı. Kanal D ve CNNTÜRK akşam saatlerindeki haber bültenlerinde rakamı 700 bin olarak verdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, mitinge katılanların sayısını Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 180-200 bin kişi olarak rapor etti. Ancak emniyetten bir yetkili sayının aslında 700 bini aştığını söyledi. Ankara Emniyet Müdürlüğü de tertip komitesinin 1 milyon kişi olarak açıkladığı Tandoğan mitingine katılanların sayısını, 70 bin kişi olarak duyurmuştu.