İstanbul duy sesimizi!

ÖSS'den sonra fen ve Anadolu liselerine giriş için düzenlenen Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda da (OKÖSYS) zafer Anadolu'nun oldu.

ANKARA - ÖSS'den sonra fen ve Anadolu liselerine giriş için düzenlenen Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda da (OKÖSYS) zafer Anadolu'nun oldu. En başarılı iller Ankara, Eskişehir ve İzmir.
OKÖSYS'ye giren 553 bin 291 adaydan 85 bin 588'i, fen ve Anadolu liseleri ile meslek liselerine yerleşmeye hak kazandı.
Başvuran 568 bin 495 adaydan 553 bin 291'i sınava girerken, 15 bin 204 aday sınava katılmadı. Sekiz öğrencinin ise başvurmadığı halde sınava girdiği veya kimlik belgelerinde
tahrifat yaptığı için sınavı iptal edildi.
Sınav sonucunda 85 bin 588 aday fen,
Anadolu, Anadolu teknik ve Anadolu meslek, Anadolu öğretmen, Anadolu imam hatip ve özel fen liseleri ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki sağlık meslek lisesi ve diğer bakanlıklara bağlı meslek liselerine yerleşmeye hak kazandı. 18 bin 318 aday da Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerinin bazı bölümleri için mülakata girme şansını elde etti.
Şampiyonlar fen lisesine
Sınav sonrasında fen ve toplam ağırlıklı standart olmak üzere iki puan türüne göre adayların puanları hesaplandı. Fen ağırlıklı standart puana göre birinciliği 959.617 puanla Manisa Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu'ndan Çağdaş Gül ile İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden Akın Uçar ve Konya Meram Anadolu Lisesi'nden Furkan Ceran aldı. Gül, Uçar ve Ceran, toplam ağırlıklı standart puan türünde de birinci oldu. Üç aday da İzmir Fen Lisesi'ne yerleştirildi.
Fen puanında ikinciliği 957.621 puanla İzmir Ödemiş 50. Yıl İlköğretim Okulu'ndan Gözde Baygın, üçüncülüğü de Kastamonu Mustafa Kaya Anadolu Lisesi'nden Onur Demirbaş aldı. Baygın toplam ağırlık puanda da ikinci olurken, bu puan türünde üçüncülük İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi'nden Selim Güler'in oldu. Baygın, İzmir Fen Lisesi, Güler İstanbul Atatürk Fen Lisesi'ne yerleştirildi.
Anadolu'nun gururu
Sınavda, her iki puan türüne göre en başarılı
il Ankara oldu. Ankara'yı Eskişehir, İzmir, Bursa, Konya, Denizli ve Yalova izledi. İstanbul ilk 10'a giremedi. Hakkâri en son sırada yer aldı. Sınava giren 283 bin 594 erkek öğrenciden 55 bin 702'si (yüzde 19.6), 269 bin 514 kız öğrenciden 48 bin 186'sı (yüzde 17.8) sınavı kazandı. Sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın www.meb.gov.tr', TRT'nin www.trt.net.tr internet adreslerinden öğrenilebilecek. Ayrıca öğrenciler MEB'in 0312-212 80 52 (4 hat) numaralı telefonundan da sonuçlara ulaşabilecek. Sınav sonuç belgesi, adaylara bu hafta postalanmaya başlanacak.