@ismailsaymaz

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz, cinayetten tutuklandı

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz, cinayetten tutuklandı
İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz, cinayetten tutuklandı
İstanbul'da, üç ay önce trafikte tartıştığı Ahmet Sülüşoğlu'nu ateş ederek öldüren İl Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, bugün Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde çıktığı ilk duruşmada tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Yılmaz, cinayetten sonra da sekiz gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İstanbul’da, üç ay önce trafikte tartıştığı Ahmet Sülüşoğlu’nu ateş ederek öldüren İl Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, tutuklandı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya, önceden bir karar alınmadığı halde gazeteciler alınmadı. Duruşma salonundaki üç polisin silahlarıyla içeriye girdikleri anlaşıldı. Bunun üzerine polislerden silahlarını salon dışına bırakmaları istendi. Sanık Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, o tarihte ülke gündeminde asker ve polise yönelik silahlı saldırıların yer aldığını anlatarak, şu savunmayı yaptı:   

“O gün seyir halindeyken şahıs tehlikeli vaziyette aracımın önüne kırdı. Ona birşey yapmadığım halde bağıra bağıra peşiden geldi. Bir ara durmak istedim. Ancak her türlü eylemin beklenilmesi şeklinde anonslar ve bilgiler geldiğinden ister istemez psikolojik bir hale geliyor insan. Birşey demememe rağmen evimin önüne kadar bizi takip etmesi, arabamın önüne kırması... İlk olayı eşim yanımda olduğundan uzatmamıştım. Evime gittim. Eşimi bıraktıktan sonra arabamı park ettim. Güvenlikçi arkadaşlarla hem konuşayım, hem de günün önemini anlatayım dedim. Her yerde polislere karşı eylem olduğunu anlatacaktım. Yanlarına vardığımda şahsın, ‘Birazdan burada büyük bir olay olacağını’ söyleyerek gittiğini söylediler. Geleceğini tahmin etmiyordum. ‘Gelirse de direkt 155’i arayın’ demiştim. Vedalaşırken şahıs geldi. Özel güvenlikçilerle muhatap oldu. Silahını doldurduktan sonra, benden önce davrandığından özel güvenlikçilerin arkasına saklanıp silahımı hazır hale getirdim. Mesafenin kısa olmasını, orada üç tane silahsız vatandaşın olmasını  göz önüne alarak, güvenlik görevlisi arkadaşın omzundan hedef konuma getirdim. ‘Silahı bırak’ dedim. Silahını bana doğrulttu. Tık diye bir ses geldi. Ben de tetiğe bastım. Aldığımız eğitim ve refleks gereği duble atış yaptım. Vatandaş düşüşe geçince etkisiz hale geldiği kanaatiyle ateşi kestim. Yani öldürmek maksadıyla değil, etkisiz hale getirmek amacıyla ateş etmiştim.”

Bunun üzerine Sülüsoğlu Ailesi’nin avukatları Halis Yıldırım ve Sabri Kuşkonmaz söz alarak, Yılmaz’ı sorguladı. Avukatların sorduğu sorular ve yanıtları şöyle:

Öldürücü yer dışında başka bir yere neden ateş etmediniz?

Yılmaz: Mesafenin kısa olması, karşıdaki kişinin ne yapacağının belli olmaması, önce kendi canım ve ortadaki silahsız diğer masumları düşünerek, durumu bertaraf etmek için bu şekilde hareket ettim. Amacım şahsı tamamen imha etmek olsaydı şarjörümdeki bütün mermileri boşaltırdım. Ancak etkisiz hale getirmek amacıyla ateş etmiştim.

Ahmet’in “Biraz sonra buraya döneceğim, göreceksiniz” denildiğini duydunuz mu?

Yılmaz: Hayır, duymadım.  

Uzun yıllardır deneyimli bir memursunuz. Birinci sınıf emniyet müdürüsünüz. Cinayet mahallinde cinayet işledikten sonra sanık ve zanlı orada durabilir mi?

Yılmaz: O andaki olaylar kesinlikle ve kesinlikle kendimi ve yanımdakileri savunmak, adaletin tecelli etmesi adına da her türlü delili kaybetmemek adına gerekli kontrolleri yapmaktır.

Büyük bir kentin emniyet müdür yardımcılarından birisiniz. Bunca tehdidin, istihbaratın olduğu bir gün niçin Emniyet’i arayıp bu şekilde bir şahıs var diye haber verip yardım istemediniz?

Yılmaz: Mesafenin dar olması, şahısla fiziki olarak karşılaşınca uzatılmaması kanaatine varılarak haber verme gereği duymadım. Zaten arkadaşlar gayet yoğundular. Ben de konunun kapandığını düşünerek haber vermedim.

Baretta marka bir tabanca, merminin de özelliğini biliyorsunuz. Bir tane mermi insanı öldürmeye yeter mi, yetmez mi?

Yılmaz: İnsan vücudunun öldürücü noktasına gelirse öldürür.

Savcı Talip Kalkan, “meşru müdafaa sınırlarını aşarak haksız tahrik altında kasten adam öldürme suçunu işlediği hususunda kuvvetli suç şüphesinin olması, suçun tutuklanmayı gerektirir suçlardan olması” nedeniyle” Yılmaz’ın tutuklanmasını istedi. Yılmaz’ın tutuklanmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 16 Aralık 2015’e bıraktı.

 SEKİZ GÜN TUTUKLU KALMIŞ VE BIRAKILMIŞTI

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, geçen 17 Ağustos’da trafikte tartıştığı Ahmet Sülüşoğlu’nu tabancayla vurup öldürmüştü. Yılmaz, olay sonrasında sekiz gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Celal Yılmaz’ın serbest bırakılmasına itiraz eden Sülüşoğlu’nun avukatları Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak Yılmaz’ın tekrar tutuklanmasını talep etmişti.

Dilekçede, olayın tanıkları olan üç güvenlik görevlisinin ifadelerinde Ahmet Sülüşoğlu’nun kendilerine silah doğrulttuğu, silahın tetiğine basmasına rağmen silahın ateşlenmediği, bu nedenle Celal Yılmaz’ın kendilerini savunmak için Sülüşoğlu’na ateş ettiği yönünde verilen ifadelerin gerçeği yansıtmadığı öne sürülmüştü. Yılmaz hakkında, “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.