İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne silahlı saldırı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne silahlı saldırı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne silahlı saldırı
İstanbul'da Vatan Caddesi'nde bulunan Emniyet Müdürlüğü binasına silahlı saldırı oldu. Olayda saldırganlardan biri ölürken diğeri yaralı olarak yakalandı. Yaralanan bir polis de hastaneye kaldırıldı.

İSTANBUL - Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına silahlı saldırı gerçekleştirildi. Olayda bir polis memuru yaralandı. Vatan Caddesi çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı.

İstanbul'da Vatan Caddesi'nde bulunan Emniyet Müdürlüğü'ne uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Saldırıyı gerçekleştirenlerin biri kadın iki kişi olduğu, uzun namlulu silahlarla Emniyet Müdürlüğü binasına girmek istedikleri ve bu kişilerden birinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Yaralanan diğer saldırgan ise olay yeri yakınındaki Vergi Dairesi'ne sığındı. Bu şahıs bir süre sonra yaralı olarak yakalandı.

UZUN NAMLULU SİLAHLI VE MASKELİ

Öte yandan hayatını kaybeden ve yerde yatan kadın saldırganın üzerinde uzun namlulu silahın yanı sıra bomba da olduğu öğrenildi. Ayrıca kadının yüzünde sağlık maskesi olduğu görüldü.

İKİ PATLAMA SESİ DUYULDU

Bu arada, saldırının ardından bölgede araştırmalar devam ederken, Emniyet önünden 2 patlama sesi duyuldu. Patlamanın, ölen kadın saldırganın üzerindeki patlayıcı düzeneğinin bomba uzmanı ekiplerce imha edilmesi sırasında gerçekleştiği tahmin ediliyor.

ÜÇÜNCÜ KONTROLLÜ PATLATMA

Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen saldırının ardından önlemler ve çevredeki araştırmalar devam ederken, Emniyet'in önünde üçüncü kez kontrollü patlama gerçekleştirildi.

Bu arada, ölen kadın terörist için Emniyet Müdürlüğü'nün önüne cenaze arabası geldi.

Yaralı polislerin hayati tehlikesi yok
 

YARALI POLİSLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Saldırıda hafif şekilde yaralanan 2 polis memurunun isimleri belli oldu.

Polis memuru İ.M.'nin açılan ateş sırasında kulağından yaralandığı, polis arkadaşlarının yardımıyla Emniyet binasının yakınında bulunan Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi.

Diğer polis memuru T.D.'nin ise alnını kurşun sıyırdı. Yaralı polis ambulansla çevredeki bir hastaneye kaldırıldı.

Yaralı polis memurlarının sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

 

İSTANBUL EMNİYETİ: 2 POLİS VE 1 VATANDAŞ YARALANDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, akşam saatlerinde Vatan Caddesi üzerindeki Emniyet Müdürlüğü binasına yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Emniyet'in açıklaması şöyle:

"01.04.2015 günü saat 17:50 sıralarında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi istikametinden gelerek, İl Özel İdaresi'nin önünden İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'nin ana giriş nizamiye kapısına yürüyen bir bayan şahıs, uzun namlulu silah ile ateş açmış, kapıda ve çevrede görevli personel tarafından saldırgana silahla karşılık verilmiş, şahıs ölü olarak ele geçirilmiştir.

Saldırı sırasında 2 polis memuru hafif şekilde yaralanmış, yaralanan polis memurları hastanede tedavi altına alınmıştır.

Yoldan geçmekte olan bir vatandaş çıkan çatışmada sol ayak topuğundan hafif şekilde yaralanmış, yaralanan vatandaşın tedavisi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde devam etmektedir.

Ölü olarak ele geçirilen örgüt mensubunun üzerinden 1 adet uzun namlulu kalaşnikof otomatik tüfek, 1 adet tabanca ile 2 adet el bombası elde edilmiştir."

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA 

İstanbul Valiliği, akşam saatlerinde Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına yönelik silahlı saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Valilik açıklaması şöyle:

"Bugün saat 17.50 sıralarında ilimiz Vatan Caddesi üzerinde bulunan İl Emniyet Müdürlüğü binası uzun namlulu silahla taranmış, çıkan çatışmada saldırıda bulunan kadın terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Teröristin üzerinde bir uzun namlulu silah, 2 el bombası ve 1 tabanca bulunmuştur. Çatışma sırasında hafif şekilde yaralanan 2 polis memuru tedavi altına alınmıştır. Konu hakkında detaylı araştırma ve soruşturmaya ilgili birimlerimizce devam edilmektedir."

VATAN CADDESİ'NDE ARAÇ KUYRUĞU

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki binasına yönelik saldırının ardından trafiğe kapatılan Vatan Caddesi 5 saat sonra trafiğe açıldı.

Saldırının ardından Emniyet Müdürlüğü çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Vatan Caddesi'nin büyük kısmı trafiğe kapanırken, Çapa, Fatih, Bayrampaşa ve Aksaray yönünden Emniyet Müdürlüğü'ne çıkan tüm yollar araç ve yaya girişine kapatıldı. Aksaray-Atatürk Havalimanı hattında çalışan Metro da patlamadan sonra güvenlik gerekçesiyle Emniyet Durağı'nda durmayarak yoluna devam etti.

Polis helikopteri de Emniyet binasının üzerinde uzun süre tur attı.

Bomba imha uzmanı polisler, Emniyet Müdürlüğü çevresindeki şüpheli paketleri içinde patlayıcı veya bomba olma ihtimaline karşı kontrollü bir şekilde fünyeyle patlattı.

Bomba konusunda eğitimli köpekler de Emniyet çevresindeki ağaçlık alanda tarama yaptı. 

Polis ekipleri ayrıca, olayı izleyen basın mensuplarının da tek tek kimliğini kontrol etti.

Caddenin saat 18.00'den itibaren trafiğe kapatılmasıyla, Vatan Caddesi'nin her iki yönünde de uzun araç kuyruğu oluştu. Cadde, 5 saat sonra trafiğe açıldı.

(DHA - RADİKAL)