İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alındı

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alındı
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alındı

Hüseyin Çapkın dün akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakmıştı. (Fotoğraf: REUTERS)

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından emniyette başlayan deprem sürüyor. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da görevden alındı.

Radikal.com.tr - Ülke gündemini sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun emniyet bürokrasisindeki artçı sarsıntıları devam ediyor. Son olarak İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dünkü konuşmasında, 'görevden almaların süreceğini' söylemişti. Bu arada Hüseyin Çapkın, görevden alınmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, "Nasıl geldiysek öyle gidiyoruz. Merkeze alındım, hayırlısı olsun" dedi.

Bugün görevden alınan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın yerine İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın getirileceği öne sürülüyor. Dün de 5 şube müdürü ile 2'si Çapkın'ın yardımcısı 6 müdür yardımıcısı görevden alınmıştı. Hüseyin Çapkın operasyonun başlamasından sonra uzunca bir süre makamına gitmemiş, dün öğle saatlerinde de herhangi bir açıklama yapmadan ayrılmıştı. 

ÇAPKIN'DAN İLK AÇIKLAMA
Hüseyin Çapkın görevden alınmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geldi. 

Çapkın burada yaptığı açıklamada, “Biz devlet memuruyuz, gelmemiz nasıl doğalsa gitmemiz de öyle doğal. Nasıl geldiysem öyle gidiyorum. 4.5 senedir devletimize milletimize sadakatle hizmet etmeye çalıştık. Bugün de normal devlet memurluğu ataması kapsamında merkez valiliğine atamamız oldu. Hayırlısı olsun merkez valiliğine gidiyorum. Zaten merkez valisiydim ve geçici görev görevle İstanbul'a gelmiştim. Merkez valiliğine geçiyoruz. Bana, devletimize, milletimize hayırlı olsun" dedi

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 5 şube müdürünün yerinin değiştirilmesinin ardından yazılı açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, "Bazı illerimizde emniyet personelimizin görev yerleri, haklarındaki görevi kötüye kullanma iddiaları ile ilgili soruşturmalar nedeniyle değiştirilmiş, bazı illerde ise personelimiz, idari gereklilik nedeniyle farklı yerlerde görevlendirilmişlerdir" demişti. 


DÜN GÖREVDEN ALINAN ŞUBE MÜDÜRLERİ 

- Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç,
- Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse,
- Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı,
- Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal,
- Asayiş Şube Müdürü Ersan Erçıktı. 


DÜN GÖREVDEN ALINAN 6 POLİS MÜDÜR YARDIMCILARI 

- Hüseyin Çapkın'ın yardımcısı/ Mali Suçlarla Mücadele Şube'den sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun,
- Hüseyin Çapkın'ın yardımcısı/ Organize Suçlarla Mücadele Şube'den sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı,
- Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcı Yasin Topçu,
- Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcı Kazım Aksoy,
- Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şenol Demir Özel,
- Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kalender , 


GÖREVDEN ALMALAR SÜRECEK Mİ?

Bu arada pazartesiye kadar 15 ilde emniyet müdürlerinin değişeceği iddia edilirken, Türkiye 'nin çeşitli illerindeki emniyet müdürlüklerinden görevden alma ve yer değiştirme haberleri geliyor. Konya Emniyet Müdürlüğü'nde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hasan Yavuz görevden alındı. Yavuz, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'ne atanırken yerine de Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Ali Loğoğlu atandı.

Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, "İlimizde gündemle ilişkin soruşturma yok. Bu tayinler de 2 ay öncesiyle alakalı ve ilişikleri yeni kesildiği için atamalar bugün gerçekleşti" dedi.

Erzincan'da da Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM) Şube Müdürü Yüksel Yıldırım görevinden alındı. Erzincan'da 4 yıldan bu yana KOM Şube Müdürlüğü yapan 3'üncü Sınıf Emniyet Müdürü Yüksel Yıldırım, görevinden alınarak Koruma Şube Müdürlüğü'ne verildi. Koruma Şube Müdürü Recep Tecimer de KOM Müdürlüğü'ne getirildi. 

Bu arada Vatan gazetesinin haberine göre Hüseyin Çapkın'ın yerine İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın getirileceği belirtiliyor.


YALOVA'DA 1 ŞUBE MÜDÜRÜ VE 3 MÜDÜR YARDIMCISI

İstanbul ve Ankara 'daki yolsuzluk operasyonu ardından Yalova Emniyet Müdürlüğü'nde de bir şube müdürü ve 3 şube müdür yardımcısı görevden alındı. Yalova Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Reşat Beceren, 2 yardımcısı ve Lojistik Şube Müdür Yardımcısı görevlerinden alınıp başka birimlere verildiler. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bu kararın istanbul ve Ankara'da başlatılan yolsuzluk operasyonu ile bağlantılı olduğunu açıkladılar.


KOCAELİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDE 2 DEĞİŞİKLİK

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ile Kaçakçılıktan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı görevlerinden alınarak başka yerlere atandılar.

Kocaeli'ye de sıçrayan ve Körfez İlçesi'nden İstanbul'dan gelen ekipler tarafından bir kişinin gözaltına alındığı belirlenen rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürü Mehmet Ağzıbağlı, bu görevden alınıp Eğitim Şube Müdürlüğüne atandı. Bugün de Kaçakçılıktan Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Abdulkadir Demir bu görevinden alındı, yerine Güvenlik Şube'den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Başkal getirildi. Abdulkadir Demir ise Güvenlik Şube'den Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.

 

Emniyet'te ikinci deprem!

 

Hükümetten operasyona karşı hamle


  http://www.radikal.com.tr/116701111670119

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İŞTE GELDIM GİDİYORUM - pispor

  Muhlis Akarsu İşte Geldim Gidiyorum Dünyadan Ne Yazık Ki Çözemedim Ben Beni Haksızlık Dünyada Sürüp Giderken Şekil Verip Çizemedim Ben Beni Yalan Riyakarın Meşrebi Şahı Gider Gariplere Yükler Günahı Güzel Olur Erenlerin Dergahı Bir Mürşide Yazamadım Ben Beni Akarsu'yum Halden Hale Büründüm Cahilin Gözüne Nokta Göründüm Derya İdim Damlalara Bölündüm Çok Bulandım Süzemedim Ben Beni

  bir tavsiye - volkank1980

  Emniyet görevlilerini, savcilari sürgün etmekle ugrasacaklarina bence sorusturmanin basina direk Muammer Güler'i getirsinler...

  Başbakanın büyük hatası. - Postacı

  Bakanları görevden almayıp, üst düzey polisleri görevden alması suçu tamamen kabullendiği anlamına geliyor. Olayın üzerine gitmek yarine olayı ortaya çıkartanları cezalandırma girişimi var. Bu AKP'nin sona geldiğinin en önemli göstergesi. Artık oy isteyecek yüzleri kalmadı. Kendi tabanı bile paraları duyunca müthiş tepki gösterdi. Şimdi sıra Bilal Erdoğan'da onun için çıkan gözaltı kararı çok önemli. Belediye başkanının Bilal Erdoğan'ın kendisini tehdit ettiği Başbakanın'da yapılan işlemden haberdar olduğu ifadesi ise çok çarpıcı. Bu son hamleyle Başbakan kendini bitirdi. Bekleyelim arkadan neler gelecek.

  :) - fısıltı

  Açeydim kollarımı gitme diyeydiiiiiiiim! Üseyyynnnn. Biz onca kirlenmis ve kirletmisliginize ragmen istifa edin diye söyledik ama olmadı.anladıkları dilden konustular bu daha iyi oldu.ahlak bekcileri namuslu dürüst insanlar icin

  Tesadüf(!) - TheHugeL

  Atamalar ve yer değiştirmeler önceden belliymiş. Anca bugüne denk gelmiş. Ordan bakınca gördüğünüz aptallar biz değiliz !

  ... - Selosl

  Hep dediğim gibi, yiyin birbirinizi.

  ... - k-a-o-s

  tüm bu olanları büyük bir iştahla izleyenler var...bana kalırsa gördüklerimiz sadece vahim olarak nitelendirilebilir,akp'ye muhalif olanları sevindiren bu olaylar dizisi aslında önemli kadrolardaki yapılanmayı da gözler önüne seriyor,devletin içinde devleti sarsabilecek güçte bir yapılanma,yani bundan sonra hangi parti olursa olsun bir kesimi hep memnun tutmak zorunda kalacağa benziyor...bazı dönen mevzuların günyüzüne çıkması elbette ki olumlu ,fakat bu kadar süredir saklanmış olmasına ve kimbilir nelerin hala saklandığını ve bundan sonra nelerin saklanacağını bilmiyor oluşumuza sevinemiyorum...