İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok: Eylemcilerle müzakereler sürüyor

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok: Eylemcilerle müzakereler sürüyor
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok: Eylemcilerle müzakereler sürüyor
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve İstanbul Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı, İstanbul Adliyesi önünde basına bir açıklama yaptı.

RADİKAL - İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve İstanbul Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı, Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcının rehin alındığı İstanbul Adalet Sarayı önünde bir açıklama yaptı.

Emniyet Müdürü Altınok sözlerine, " Bugün saat 12.36 itibariyle adliyemizin 6. katında, Mehmet Kiraz beyin odasında 2 eylemci girdi" diyerek başladı. "Umudumuz kimsenin canı yanmasın" diyen Altınok, "Herhangi bir arkadaşımızda sorun yok. Müzakereci arkadaşlarımız ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal eylemcilerle görüşüyor" diye konuştu.

"Hiç kimsenin canı yanmadan bir an önce sonuçlanabilmesinin gayretini gösteriyoruz. İnşallah umudumuz odur ki bu eylemde kimsenin canı yanmadan, hiçbir arkadaşımızın zarar görmesine imkan vermeden sonuçlanmış olur diye düşünüyoruz. An itibariyle herhangi bir sıkıntımız yok. Herhangi bir arkadaşımızın sorunu yok.

Müzakereci arkadaşlarımız, bize katkı veren İstanbul Barosu başkanımız, diğer arkadaşlarımız eylemcilerle görüşüyor."

 

İSTANBUL BAŞSAVCI VEKİLİ ORHAN KAPICI

"Bu süreçte devletin tüm kurumları, bu konuda yardımcı olması gereken insanlar gerekli yardımları yapıyorlar. Tabi eylemin amacı, anladığımız kadarıyla berkin elvan soruşturması nedeniyle gündeme geldiğini öğreniyoruz. Berkin elvan, bizim çocuğumuzdur, kardeşimizdir. Onun ölüm olayı hepimizi üzmüştür. Biz hukukçular olarak soruşturmayı etkin ve zamanında yapmak zorundayız. Elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. Bu eylemin faili de devletin bize verdiği yetki, hukuk sınırları içerisinde faili de bulunmaya çalışılacaktır. Başsavcılık ve emniyet olarak her türlü gayreti sarf edeceğiz. Bu konuda tüm halkımızın emin olmasını canı gönülden istiyoruz."

Biz istiyoruz ki başka bir müessir hadise olmasın. Gerekli girişimler yapılıyor. İnşallah herhangi bir kaza olmadan bu eylem sonuçlanır."

("İçeridekiler avukat mı" sorusu üzerine...) 

"O konuda net bir durum yok. Biz şu an itibariyle kimdir, nedir onda değiliz. Burada bir hadise var, savcımızın can güvenliği."

 

Rehine krizinde arabulucu olması istenen Ümit Kocasakal adliyede

Kılıçdaroğlu: Elektrik bu iş için kasıtlı mı kesildi?