@ismailsaymaz

İstanbul Emniyeti herkesin e-postasını takibe alacak karar çıkartmış

İstanbul Emniyeti herkesin e-postasını takibe alacak karar çıkartmış
İstanbul Emniyeti herkesin e-postasını takibe alacak karar çıkartmış
Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan'ın imzasıyla Marmara bölgesindeki bütün maillerin izlenmesi talep edildi. 16 Ekim 2009'da lağvedilen özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi talebi onayladı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İstanbul Emniyeti Müdürlüğü’nde illegal dinlemeler yapıldığı iddiasına ilişkin polis müfettişlerince hazırlanan raporun ek klasörlerinde iki skandal belgeye yer verildi. İlk belge, ‘Paralel Devlet’ soruşturmasında tutuklanan, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan’ın imzasına taşıyor. Demirhan tarafından 16 Ekim 2009’da lağvedilen özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan altı sayfalık yazıda; daha önce telefon ve sinyal bilgilerinin incelenmesine mahkemece üç ay süreyle izin verildiğini, bu sürenin de evrakla aynı gün dolduğu ifade ediliyor.

Demirhan’ın yazısında, yasadışı örgütlerin takipten kurtulmak için internetten iletişim kurduğu vurgulandı. “Örgütsel iletişim sağlanması, eylem hazırlıkları ve talimatlarının iletilmesi ve patlayıcı düzeneklerinin kurulması gibi son derece önemli hususların sosyal paylaşım siteleri gibi görüntü, ses ve data iletişiminin yapıldığı alanlarda paylaştıkları” belirtildi. Örgütlerin “ güvenlik güçleri tarafından değerlendirilemeyeceğinden hareketle yurtdışındaki internet servis sağlayıcı şirketler üzerinden iletişim kurmaya özen gösterdikleri” savunuldu. İnternetin, eylem üstlenmesinde de kullanıldığı belirtilerek “Eylemlerin üstlenilmesi sırasında kullanılan elektronik posta haberleşmesinin takibi, eylemlerin aydınlatılması, eylemleri gerçekleştirenlerin yakalanmasında ve bu şekilde, faili belli olmayan eylemler ile ülkemizin içerisinde bulunduğu demokratikleşme sürecine darbe vurulmasına engel olunmaktadır” denildi. Yazıda şöyle devam edildi:

Ezgi Başaran yazdı. "'O polisler' sizin kan tahlili sonuçlarınıza bile bakmış olabilir!"


“Eylemler karşısında gerek toplumumuzda terörle mücadele alanında devletimizin yeterince başarılı olamadığı kanısının oluşmasını engellemek, gerekse uluslara arası alanda faili meçhul cinayetlerin işlenebildiği ve devlet aygıtı tarafından bunların aydınlatılmasında yetersiz kalındığı bir ülke olarak tanımlanmamamız için internet üzerinden yapılan örgütsel iletişimin takibi ayrın bir önem kazanmaktadır.”


HERKESİ KAPSAYAN KARAR

Yazıda Emniyet’in DHKP/C, Devrimci Karargah, MKLP, PKK , Hizbullah, El Kaide ve Hizbuttahrir ile organize suç örgütlerine yönelik operasyonlarından bazı bilgileri ve bu örgütlerin kimi eylemlerine yer verildi. Ardından “Bu örgütlerin ve birtakım isimler altındaki grupların ileriye dönük stratejilerinin tespit edilebilmesi ve toplumda meydana gelebilecek muhtemel provokatif olay ve oluşumların istihbar edilebilmesi, eylemlerin planlama ve hazırlık aşamasında deşifre edilebilmesi” için bir dizi talep sıralandı. Lağvedilmiş özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Gökmen Demircan’ın mahkemenin yargı çevresi kapsamında kalan İstanbul, Marmara, Trakya ve Bursa civarında yaşayan herkes tarafından kullanılan, “Hotmail” ve “Yahoo” gibi yurtdışında bulunan servis sağlayıcılarına ait bütün e-posta ve sinyal bilgilerinin üç ay süreyle incelenmesi talebinde bulunuldu. Aynı süre içerisinde tüm internet sitelerinin iletişim ve sinyal bilgileri ile yurt içindeki servis sağlayıcılarının abonelerine ait kimlik bilgileri, kimlik fotokopileri ve hatta bayi bilgileri dahi talep edildi. Bu bilgilerin TİB’den, Türk Telekom’dan ve diğer internet servis sağlayıcılarının internet altyapılarından online olarak alınmasını istedi. Yazıda, bilgilerin delil olarak değil, istihbari amaçlı kullanılacağı, kullanıldığı takdirde sorumluluğun Emniyet Müdürlüğü’ne ve ilgili personele ait olduğu kaydedildi.

İşte herkesin mailini dinleme talebi ve izniAYNI GÜN ONANDI

Soruşturma olmaksızın yapılan bu talep, bir savcılık üzerinden değil, doğrudan mahkemeye sunuldu. İkinci skandal belgede Hakim Gökmen Demircan de talebi aynı gün onadı. İki sayfalık kararda, “İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube yazısında belirtildiği gibi ülkemiz genelinde devamlı eylemler gerçekleştiren terör faaliyetlerini fırsat buldukça uygula maya koyan yıkıcı ve bölücü terör örgütlerinin takibi, militanların yakalanması, gerçekleştirebilecekleri eylemlerin önceden haber alınarak önlenmesi açısından kişiler aleyhine delil olmayacak şekilde münhasıran istihbarat hizmetinde kullanılmak üzere tüm detay kayıtlarının alınmasının zorunlu olduğu” ileri sürüldü. Dosyaya giren evraklarına göre; bu karar uyarınca kimi gazeteciler ve polislerin e-posta adresleri ve ADSL hattı sahte isimlerle takibe alındı.


  http://www.radikal.com.tr/1206526120652611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user399688

  Eposta dunyanin en korunaksiz haberlesme sistemi, veriler yillardir ayni basit protokollerle aktariliyor catir cutur izlemislerdir

  Polisin bunu nasıl yaptığını merak edenlere - 1 - eleftheria

  Polis ya da istihbarat bunu yapmak istedikten sonra yapılabilmesi son derece basittir. Yalnızca bir kararname çıkarılması ya da iletişim bakanlığıyla bir protokol imzalanması yeterlidir. MİT'e yönelik yapılan yeni düzenlemelerde MİT'in bu izlemeleri yaparken herhangi bir kararname, mahkeme kararı benzeri hukuksal dayanak ile yaptığı işi gerekçelendirme zorunluluğu dahi ortadan kalkmıştır.

  Polisin bunu nasıl yaptığını merak edenlere - 3 - eleftheria

  Outlook'tan dahi yolladığınız mailleri okuyabilirler. Zira onların altyapısını kullanarak internete bağlandığınız için yalnızca tarayıcıdan ilettiğiniz veriler değil, internete bağlanan bütün araçlardan ilettiğiniz veriler izlenebilir. Tek çıkar yolunuz bu verileri uzaktaki polisin ve istihbaratın ulaşamadığı sunucuya bir kaç katmanlı şifreleme kullanıp şifreleyerek depolanmasını sağlayıp, yine aynı verileri şifrelenmiş olarak kendi bilgisayarınıza çekip bilgisayarınızda şifresini çözümleyip okuyarak bu filtreden bir nebze kurtulabilirsiniz. Fakat tabii ki şifreli veri gönderdiğiniz tespit edildiğinde bir gece ansızın evinize baskın yapılıp bilgisayarınız didik didik edilip gözaltına alınabilirsiniz. Çünkü bu ülke bir hukuk devleti değil, distopik bir istihbarat devletidir.

  Polisin bunu nasıl yaptığını merak edenlere - 2 - eleftheria

  Polisin bunu yapabilmesi için Yahoo, Gmail, Hotmail, Facebook vb. gibi ağların şifreli alanlarına girebilmesine gerek yok. Bilgisayar ve telefonlarımızdan internet ortamına iletilen tüm bilgiler TTNET, Biri, D-Smart, Superonline gibi hangi internet servis sağlayıcısını kullanıyor olursak olalım Türk Telekom'un altyapısını sağladığı bağlantı aracılığıyla iletişim bakanlığının süzgecinden proxy protokol dedikleri bir yöntemle devletin internete akışı sağladıkları kanalların ip adresleri aracılığıyla iletiliyor. Dolayısıyla polis ve MİT dilerse bilgisayarınızdan ya da herhangi bir araçtan internete bağlanıp girdiğiniz sitelerin adreslerinden tutun da internete yolladığınız her türlü yazı, resim, ses, video gibi veriye ister şifreli bir alandan, ister güvenliksiz/açık bir ortamdan iletmiş olun hepsine erişip kayıt altına alıp izleyebilir.

  Mahkemeler boş işlerle uğraşınca burada yazanlar birşey ifade etmiyor - user389496

  Bu kadar şey yazıyorsunuz gazetelerde de peki sormazlar mı, adaletsiz yargılanmanın dibine vurulup şüphelilere tek bir soru sorulamazken bu habere konu olanlar, içeri atılmaları için sebep varken nasıl ellerini kollarını sallayarak geziyorlar? Yoksa arkası araştırılınca "paralel devlet" yaygarası koparan gerçek paraleller mi ortaya çıkacak? Nerede bir hukuksuzluk varsa sonuna kadar gidilsin ve kimler paralelmiş çıksın ortaya.

  Yok yahu - E.S

  Sadece E mailler mi??? 1984 (yazı ile bindokuzyüzseksendört) Bir zahmet araştırıverin Google da 1984 nedir.

  ADALET - user696218

  Suç şüphesi olanlar dışında telefon e posta dinlenememesi demokrasi şartıdır. Nasıl böyle bir kanunda yönetmelikte yeri olmayan suç şüphesi ve suç takibi olmayan bir yerde herkese toptan böyle bir uygulama yapılabilir? Hakim devleti, kanun devleti, polis devleti, bürokrasi devleti ve demokrat devlet farkını anlayamayan dünya yarışında öne geçemez.