İstanbul Fatih Cami'nde göstericiler birbirine girdi

İstanbul Fatih Cami'nde göstericiler birbirine girdi
İstanbul Fatih Cami'nde göstericiler birbirine girdi
Türkiye'nin dört bir yanındaki camilerde Cuma namazı sonrası Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı şiddet politikalarına karşı protesto gösterileri düzenlendi. İstanbul Fatih Cami'nde gerçekleştirilen gıyabi cenaze namazında göstericiler arasında arbede çıktıSincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylarda hayatlarını kaybedenler için Beyazıt Camisi’nde gıyabi cenaze namazı kılındı.
Cuma namazının ardından ellerinde "Gökbayrak"larla sloganlar atarak camiden çıkan grup, Çin bayrağını yaktı.
Daha sonra bir açıklama yapan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan’daki olayların etnik bir olay olmadığını belirterek, "Bugün yaşanan vahşet, dinsel bir olay değildir. Bu olay, vicdansız komünist Çin politikasına karşı halkın direniş mücadelesidir" dedi.
Tümtürk, Çinli yetkililerin yaşanan olayların sorumlusu olarak "Dünya Uygur Kongresi"ni gördükleri yönünde açıklamaları olduğunu ifade ederek, "Biz bunu kesinlikle reddediyoruz. Kurultayımız, bugün uluslararası hukuk çerçevesinde faaliyet yürüten demokratik bir sivil toplum kuruluşudur. Bu kurultay, dünyanın 30 ülkesinde kendi iç hukuklarına göre kurulmuş demokratik sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Biz hukuksuzluğu kesinlikle reddederiz" diye konuştu.
Olayların meydana gelmesindeki temel nedenin, "Komünist Çin hükümetinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tarihi Doğu Türkistan ziyaretini sabote etmek olduğunu" savunan Tümtürk, olayların bilinçli şekilde çıkarılmış organizasyon olduğunu öne sürdü.
Tümtürk, basın mensuplarının, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir’in Türkiye’ye gelip gelmeyeceğini sorması üzerine, Rabia Kadir’in ABD’de yoğun görüşmeleri olduğunu belirtti.
Yaşanan olaylara karşı Türkiye’deki çok büyük organizasyonların gerçekleştiğini ve büyük bir tepkinin oluştuğunu ifade eden Tümtürk, şunları kaydetti:
"Böyle bir ortamda Rabia Hanım’ın gelişinin de Türkiye’deki bu gerilimi daha yüksek bir seviyeye çekeceğini düşünerek olayların soğumasını bekleyeceğiz. 10 gün içerisinde Rabia Hanım’ı Türkiye’ye getireceğim. 70 milyonluk Türkiye ile 35 milyonluk Doğu Türkistanlı kardeşlerimizle buluşturacağım. Rabia Hanım’ı Türkiye’ye getirişimizdeki amacımız, bu katliamın daha üst boyutlara taşınmaması, barışçıl çabaların, barışçıl girişimlerin olabilmesi ve Türkiyemizin de bu uzlaşıyı sağlayabilmesidir."
Açıklamanın ardından grup dağıldı.

FATİH CAMİSİ’NDE ARBEDE

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylar sırasında hayatını kaybeden Uygurlular için gıyabi cenaze namazı kılındı.
Fatih Camisi’nde Cuma namazı gerçekleştirilen gıyabi cenaze namazı için sivil toplum kuruluşlarına üye çok sayıda kişi ile vatandaş katıldı. Cami çevresinde geniş güvenlik önlemlerinin aldığı protesto sırasında, Çin hükümeti aleyhine sloganlar atan gruptakiler, Çin bayrağını ve bu ülke tarafından üretildiği belirtilen bazı malları yaktı.
Cenaze namazı sonrasında bazı gruplar arasında kısa süren bir arbede yaşandı. Olay çevik kuvvet ekiplerince büyümeden sonlandırıldı.
Fatih Camisi’ndeki protesto gösterisini yabancı basın mensuplarının da takip ettiği gözlendi.
Bu arada, gıyabi cenaze namazına katılan Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu yaşanan olaylar sadece bölgesel olarak değerlendirilemez. Günümüzde insan hakları ihlalleri ulusal değil, uluslararası bir sorun olarak görülmektedir. Dolayısıyla orada güvenlik güçleri tarafından binlerce insan katledilmiştir. Türkiye bu olaylara sessiz kalamaz" dedi.
Uluslararası camianın Çin’e baskı yapması gerektiğini ifade eden Şener, dünyanın neresinde bir insan hakkı ihlali varsa çağdaş dünyanın buna tepki göstermek ve gerekeni yapmak durumunda olduğunu kaydetti.


TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA PROTESTO

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylarda hayatlarını kaybedenler için, yurdun çeşitli yerlerindeki camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı.
Konya’da Hacıveyiszade Camisi avlusunda cuma namazının ardından toplanan grup, Doğu Türkistan bayraklarıyla Çin yönetimi aleyhine slogan attı.
Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş, yaptığı konuşmada, "Dünya insanlığından bir ses çıkmasa da oradaki Müslüman kardeşlerimizin katledilmesine hiç bir şekilde göz yumamayız. Çin Hükümetini telin ediyoruz" dedi.
Kılınan gıyabi cenaze namazının ardından, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde hayatını kaybedenler için dua edildi. Konya’da yaşayan Doğu Türkistanlılar’ın da katıldığı eylemde son olarak, cami avlusuna getirilen Çin malı oyuncaklar ateşe verildi.

ŞERAFETTİN CAMİİ’NDEKİ EYLEM
Konya’da Kayalıpark’taki tarihi Şerafettin Camii önünde cuma namazı sonrası toplanan grup da, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Namazın ardından basın açıklaması yapan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Muhsin Görgülügil, Uygur Türklerinin zulmün ve esaretin pençesinde evlatlarını yitirmeye devam ettiğini söyledi.
Hürriyet uğruna sokaklara dökülen Uygurlar’ın mücadelesinin insanca, Müslümanca yaşayabilmek için olduğunu ifade eden Görgülügil, şunları kaydetti:
"Çin devlet yetkililerinin verdiği rakamlara göre yüzlerce, Doğu Türkistanlı haber kaynaklarına göre binlerce kişi şu ana kadar hunharca şehit edilmiştir. Konya sivil toplum kuruluşları olarak hiç bir insanın suskun kalamayacağı bu vahşeti, hukuk dışı uygulamaları, baskıları, zulümleri kınıyor ve var gücümüzle telin ediyoruz. Cumhurbaşkanımızı, TBMM’yi ve hükümetimizi göreve çağırıyoruz."
Görgülügil, halkın Çin malı ürünlere ekonomik boykot uygulaması, Çin tarafından üretilen ürünleri kullanmaması gerektiğini bildirdi. Basın açıklamasının ardından cami önünde toplanarak bayrak yakan kalabalık, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

HATAY
Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylarda hayatını kaybedenler için Hatay’da gıyabi cenaze namazı kılındı. Ulu Cami’de cuma namazına müteakip kılınan gıyabi cenaze namazının ardından Sincan bölgesindeki saldırılarda ölenler için dua edildi.
Namazın ardından Hatay Türk Ocakları Başkanı Gökhan Oral, Ulus Alanı’nda bazı sivil toplum örgütleri adına yaptığı basın açıklamasında, saldırıların insanlık dışı ve kabul edilemez olduğunu söyledi.
Olaylar devam ettiği sürece hukuk, insan hakları, demokrasi gibi çağdaş evrensel değerlerin ahlaki geçerliliğinin kalmayacağını iddiia edilen Oral, "Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını Çin zulmünü durdurmak üzere harekete geçirmeye çağırıyoruz. Yaşananlar karşısında herkes tepki göstermeli" diye konuştu.
Sloganlar atan grup, olaysız dağıldı.

KAYSERİ
Kayseri’de, Hunat Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından, musalla taşının üzerine çıkan Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Ebubekir Türksoy, "Doğu Türkistan’a yardım edecekseniz, şimdi tam zamanı. Yarın yardımınıza ihtiyaç olmayabilir" dedi.
Doğu Türkistan’da bir kahramanlık destanı yazıldığını ifade eden Türksoy, şöyle devam etti:
"Dünyanın hiçbir ülkesinin çıkıp da karşı koyamadığı 1,5 milyarlık Çin’e karşı, Doğu Türkistan dimdik ayakta. Bugün burada, İstanbul Beyazıt’ta, Bursa’da, Kars’ta, Iğdır’da, Türkiye’nin dört bir yanında Türkistanlı kardeşinin acısıyla hemdert olan, onların acısını paylaşan ve onlar için cenaze namazı kılan herkesten Allah razı olsun diyorum."
Gıyabi cenaze namazını, emekli müftü Mehmet Göktaş kıldırdı. Namazdan sonra Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylarda ölenler için dua eden Göktaş, dünya kamuoyunu yaşanan olayları durdurmaya çağırdı.
Cami avlusunda toplanan bir grup Doğu Türkistanlı kadın ise Çin malı bir vazoyu kırarak, Çin’i protesto etti. Slogan atan grup, daha sonra gıyabi cenaze namazı kıldı.
Daha sonra dev Türk bayrağı açan gençler, Ülkü Ocakları Kayseri İl Temsilciliğine kadar slogan atarak yürüdü. Kalabalık, Ülkü Ocakları İl Temsilciliği önünde olaysız bir şekilde dağıldı.

ANTALYA
Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki olaylarda hayatını kaybedenler için Antalya Muratpaşa Camisi’nde cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.
Namazın ardından basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Derneği Antalya Şube Başkanı Ersan Bilgin, Doğu Türkistan’da son günlerde yaşanan ve yürek sızlatan hadiselerin milleti derin bir kedere, öfkeye ve endişeye sevk ettiğini söyledi.
Bilgin, şunları kaydetti:
"Çin’in bir asırdır sürdürdüğü Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik katliamlara bir yenisi daha eklenmiştir. Bu katliamlarda yüzlerce soydaşımız hayatını kaybetmiştir. Tüm dünyanın gözü önünde sistematik bir asimilasyona tabi tutulan Müslüman Uygur halkı göz göre göre katledilmektedir."
Bilgin, herkesi bu vahşete tavır almaya, tepki vermeye, dua yapmaya ve yaptırım uygulamaya davet etti.

YALOVA
Alperen Ocakları Yalova Şubesi üyeleri, Merkez Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde ölen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Namaza, camiden çıkan çok sayıda vatandaş da katıldı. Topluluk namaz sonrasında Çin aleyhine sloganlar atarak, olaysız şekilde dağıldı. (aa)