İstanbul Güngören'de minibüs faciası

İstanbul Güngören'de minibüs faciası
İstanbul Güngören'de minibüs faciası
İstanbul Güngören'de Merter-Tekstilkent arasında sefer yapan yolcu minibüsü, Eski Londra Asfaltı'nda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine Eşref Bitlis Altgeçidi'ne düştü. Kazada 2 yolcu hayatını kaybetti.

İSTANBULGüngören’de Merter-Tekstilkent arasında sefer yapan S. D. idaresindeki yolcu minibüsü, Eski Londra Asfaltı'nda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine Eşref Bitlis Altgeçidi'ne düştü.

Kazada 2 yolcu hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı. Kazanın ardından olay yerine çok sayıda sağlık, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. Sağlık ekiplerince, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından yaralılar, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Minibüsün bir aracın sıkıştırması sonucu köprüden uçtuğu öne sürülürken, görgü tanıkları, minibüsün de hızlı olduğunu söyledi. 

Bu arada kazadan kısa bir süre sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ölü sayısını 4 olarak açıkladı. Vali Mutlu, kazada 4 kişinin öldüğünü iki kişinin de ağır yaralandığını söyledi. Ancak Vali Mutlu'nun açıklamasından bir süre sonra bu kez İstanbul Valiliği tarafından açıklama yaparak ölü sayısı yeniden 2 olarak düzeltildi.


VALİ MUTLU: MİNİBÜSLERİN TAMAMEN KALDIRILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

4. Boğaziçi Kongresi'ne katılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da kazayla ilgili yaptığı açıklamada, şehir içindeki kazalarda ölenlerin sayısıyla şehir dışındaki ölü sayıları arasında denklik olduğunu söyleyerek, “Şehir içi daha az tehlikelidir diye düşünmemek gerekiyor" dedi.

Güngören'deki kazada ilk aldığı bilginin kazanın sürücü hatasından ve aşırı süratten kaynaklandığını söyleyen Mutlu, denetimlerini sürdürdüklerini asıl denetimi sürücülerinin yapması gerektiğini söyledi.

Minibüslerin toplu taşıma aracı olmaktan çıkarılıp çıkarılmayacağı şeklindeki bir soruya da yanıt veren Vali Mutlu, minibüslerin tamamen kaldırılması değil ama İBB'nin bu konuyla ilgili çalışması var. Minibüslerle ilgili düzenlemeler getiriliyor. E-5'ten kaldırıldı biliyorsunuz. Bunun gibi farklı uygulamaları İBB düşünüyor. Minibüsler toplu taşımanın önemli bir parçası" diye konuştu.


DİLAN HAKKINDAKİ RAPOR

Mutlu ayrıca İstanbul'daki 1 Mayıs gösterilerinde polisin gaz fişeğiyle başından vurulan Dilan Alp'e ilişkin Kamu Denetçiliği Kurumu'nun hazırladığı raporda kendisini kusurlu bulmasıyla ilgili," Henüz daha bana ulaşmadı. Elbette ki yapılan değerlendirmeleri okuyacağım. Herkesi mutlu eden bir açıklamayı yaparım daha sonra..." diye konuştu.


ÖZGÜR ALTUNCU - ÜNSAL ÇAKİN / DHA