İstanbul için korkutan deprem uyarısı

İstanbul için korkutan deprem uyarısı
İstanbul için korkutan deprem uyarısı
Deprem araştırmaları konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından Almanya merkezli Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nden Prof. Dr. Marco Bohnhoff, son ölçümlerin İstanbul için deprem tehlikesinin arttığını gösterdiğini söyledi.

İSTANBUL - Marmara'yı vuran 17 Ağustos 1999 depreminden sonra Merkezi Almanya 'nın başkenti Berlin'in yakınındaki Potsdam kentinde bulunan GFZ çatısı altında özel bir 'İstanbul Masası' oluşturuldu. Bu ekip Alman sismologların çalışmalarında kırılacak fay hattının nereden geçeceği sorusuna ve buna paralel erken uyarı sistemleri üzerine yoğunlaştı. Amerika'nın Sesi Radyosu, önümüzdeki 30 yıl içinde Marmara Denizi'nde deprem olasılığının yüzde en az yüzde 30, en fazla yüzde 70 civarında olduğuna dair değerlendirmeler bulunduğunu bildirdi. Alman uzman Prof. Bonhoff, olası depremin en az 7 büyüklüğünde olacağını öne sürdü.

Kuzey Anadolu Fay Hattı, Marmara Denizi ve tüm bölgedeki en küçük sarsıntıları kaydeden uzmanlar ekibinin başındaki Prof. Marco Bohnhoff, İstanbul'da deprem riskinin sürekli var olduğunu, son ölçümlerin bu tehlikenin ciddi ölçüde arttığını gösterdiğini söyledi. GFZ'deki sismologlar, Kuzey Anadolu'dan başlayarak Marmara Denizi'ne kadar uzanan Kuzey Anadolu Fay Hattı'ndaki levhaların yılda 2- 3 santimetrelik bir hareketlilik içinde olduğunu hatırlattı. İstanbul ile ilgili araştırma yapan GFZ ekibinin başındaki Prof. Marco Bohnhoff, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın 'dünyanın en aktif sismik kırılma çizgilerinden biri' olduğunu, bölgede büyük levhalar arasında küçük birçok levhanın bulunduğunu söyledi. Alman uzman, depremin şiddetinin levlaların kendi içinde kırılıp, kırılamayacağına ve gerilim birikme ve boşalma hızına bağlı olacağını savundu.

GFZ uzmanı, İstanbul'un 20 kilometre kadar güneyinde uzanan fay hattındaki levhaların çok parçalı kırılmasını 'iyi ihtimal' olarak değerlendirirken bu durumda sarsıntının daha az büyüklükte bir dizi deprem halinde ve Richter ölçeğine göre, 6.5- 7.3 arasında olacağını, tek parça kırılma halinde depremin daha büyük olmasına yol açacağını syledi.

ERKEN UYARI SİSTEMİ İÇİN ÇALIŞMA
Jeolojik Araştırmalar Merkezi uzmanları, İstanbul'da olası bir deprem ile bağlantılı 'Erken Uyarı Sistemi' için de çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Adalar çevresi olmak üzere fay hattına yakın yerlere kurulan ölçüm aletlerinden alınan verilerin sürekli değerlendirildiğini belirten Prof. Bonhoff, bu cihazlardan gelen verilere göre, depremin 2-4 saniye öncesinden haber verebileceğini, bu kısa sürenin en iyi koşullarda doğalgaz hatları ve köprülerin kapatılması, trafik lambalarının kırmızıya çevrilmesi için yetebileceğini, ancak binaların boşaltılmasının gerçekçi olmadığını söyledi.

DHA - İhsan DÖRTKARDEŞ


  http://www.radikal.com.tr/116170211617025

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Deprem haberi ! - Volkan1

  Deprem son teknik gelismelere gore 2-4 SANIYE oncesinden haber verilebilecekmis,hadi gozunuz aydin.Kafa mi buluyor bunlar ne? Depremin baslamasindan itibaren hissetme ani zaten bu kadar saniyede olur. Teknik adamlar ya SANIYE'nin ne oldugundan haberleri yok,yada SANIYE ile DAKIKA yi karistiriyorlar.Haksiz miyim dersiniz?

  düzeltme - bizeke

  Yukarıda İstanbul'un Sorunları çözülür başlığıyla yaptığım yorumda ''yönetim şimdiye kadar haklı olarak yok edilmeye çalıştığımız askere geçeçek'' cümlesi ''yönetim olayın vahameti nedeniyle vesayetini azaltmaya çalıştığımız askere geçecek'' şeklinde olacak.Yapılan yanlişlık nediniyle özür dilerim.

  istanbul depremi ülkenin sonu - bizeke

  Gerçekten de İstanbul için yapılan ulaşım yolları takdir edilecek boyutta.Yapanlara bir İstanbul'lu olarak teşekkür ederiz.Ancak İstanbul 16 milyonluk bir şehir haline nasıl getirildi? Anadoludan bu kadar göç neden oldu? neden önlenemedi? İstanbul yaşanacak yer olmaktan neden çıktı?Bu kadar özel oto üretimi neden teşvik edildi ? bu konuda neden önlem alınmadı?Gecekondu yapımına izin verildi hatta teşvik edildi. Kaçak yapıların yapılmasına neden göz yumuldu? Peki bunlar oldu şimdi ne yapalım denilebilir.Şimdi esas sorundan bahsedeceğim.Tüm deprem uzmanları Marmara bölgesinde çok kuvvetli bir deprem olacağını bara bara söylüyorlar.Özellikle İstanbul Türkiye'nin kalbi. Burada kesin olarak olacağı bir deprem konusunda siyaset kurumundan hehangi bir önlem alındığını , bundan bahsedildiğini,hatta siyasi parti proğramlarına ve söylemlerinde bu tehlikeden bahsettığini duydunuz mu? cevabın hayır olduğunu söylediğinizi zannediyorum. Marmara depremi ülkenin sonu olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.Ekonomini finans piyasamızın kalbi bu şehirde. Yukarıda takdir ve teşekkürle karşıladığım hizmetlerin ne hale geleceğini bir düşünün .Belki de kullanılacak ne köprü kalacak ne tüp geçit ne de yollar.İstanbulda ölenlerin sayıları 100000 leri yaralanıp tedavi edilemetenlerin sayısı da milyonları bulacak. Bu konuda siyasilerden tık yok.Tekrar söyleyeyim. Yapılan hizmetlerin hiçbiri depremi önlemeyle ilgisi yok. Oysa hayati sorun Beklenen Marmara depremidir.

  istanbulun sorunları çözülür ! - bizeke

  Gölçük depreminden bu yana deprem uzmanları Marmara bölgesinde de çok büyük bir deprem olacağını söylemesine rağmen bu konuda Van depremine kadar yönetim neredeyse hiçbir önlem almamış ve çalışmalar yetersiz kalmıştır.Ancak Van depreminde görülen hazin sonuç İstanbul depreminin ne kadar feci bir durum ortaya çıkaracağını gözler önüne sermiştir.Deprem uzmanlarının ikazlarına rağmen kaçak yapılaşma devam edilmiş halk biliçlendirilmemiş hiçbir önlem alınmamıştır.Okadar ki beklenen istanbul depremi Türkiyenin ekonomisini çökertecek binlerce insan ölecek, insanlar yiyecek bir dilim ekmek bulamayacak sistem çökecek yönetim şimdiye kadar haklı olarak yok edilmeye çalıştığımız askere geçeçek hastahaneler yıkılacak hayatta kalanlar bile hayatta kalmanın şansızlık olduğuna inanacak. Bu oluşacak taployu uzatabiliriz.Hal böyleyken siz hiçbir partinin referandum ve seçim arefelerinde istanbul depreminden bahsettiğini duydunuz mu? cevap hayır. Ancak Sayın Başkanımız bu durumun farkında olacak ki Van depremini ardından İstanbulda seçim kaybette bahasına 2500000 adet çürük yapının yıkılacağını dile getirerek durumun ne kadar vahim olduğunu ihsas etti.En büyük temennimiz ve duamız bu depremin önlemlerin alınmasından sonra olmasıdır.Yoksa Depremden sonrayı düşünmek bile istemiyorum.Ancak şu konuyu da ilave etmek istiyorum. Halk bu konuda en az yöneticler kadar duyarsız.Zira sanki hiç deprem olmayacakmış gibi.Şu anda Türkiyenin en önemli sorunu Deprem ve terördür.Ancak yapılan bu konuda tüm kamu oyu araştırmalarında depremin lafı dahi edilmiyor.Deprem önemli konular arasında sayılmıyor.

  HABER - HARAYDIN

  Adam göçük altında kalmış eve sitem etmiş ne olur o kadar zamandır birlikteyiz hiç mi hukukumuz yok hatırımız yok haber vereydinde canımı canlarımı mallarımı kurtaraydım ya. Ev cevap vermiş ben her ağzımı açıp konuştuğumda haberimi almak yerine ağzımı tıkadın, ya boyayla, ya sıvayla çatlaklarımı kapattın, olmadı oyuklarıma taş sıkıştırarak ağzımı kapadın duymazdan geldin, daha ne kadar haber verecektim demiş. İstanbul ve Marmara depremi de böyle. Gelin Konya Gaziantep ve Tuğrulçağ şehrine 5'er milyon kişilik sınırsız teşvikli üretim,eğitim ve doğal afet yedekleme şehri kuralım İstanbul nüfus artışının yarısını üretim ve yedeklerinin bir kısmını çekelim dedikçe duymazdan geliniyor. İstanbul nüfusu 25 milyon olacak bu gidişle,ülke ekonomisi ve yedeklerinin yüzde 75 Marmara'da demek, haliyle talep fazlalığı kalitesiz inşaat demek bu da depremde hanyayı gonyayı görmek demek. Otomobil fabrikası bu üç şehirde kamu ortaklığıyla acilen kurulmalı, bu üç şehir acilen hızlı trenle her kapı ve limana bağlanmalıdır.