İstanbul-İzmir otoyolu için en politik çözüm

Haber: BURCU TANER / Arşivi

İZMİR - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul- İzmir Otoyolu’nun eş zamanlı olarak her iki taraftan da başlayacağını belirterek İzmirliler’i rahatlattı.
İzmir Ticaret Odası (İTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Deniz Ticaret Odası’nın verdiği davette konuşan konuşan Bakan Yıldırım, İzmir- İstanbul Otoyolu’nun 7 milyar dolarlık bir proje olduğunu belirterek, Cumhuriyet tarihinde bu büyüklükte bir projenin daha bulunmadığını söyledi. Yıldırım, “Bunu da İzmir için yaptık, tercihimizi İzmir’den yana kullandık” dedi. İzmir’de otoyolun nereden başlayacağının gündemde büyük yer tuttuğuna da değinen Bakan Yıldırım, “Bende İstanbul ile İzmir’i karşı karşıya getirecek göz var mı? Otoyol yapımına her iki uçtan başlayacağız, ortada bitireceğiz. İşte bu kadar. İzmir de, İstanbul da mutlu olacak. Güzergâhta bulunan Manisa ve Balıkesir illerimiz de mutlu olacak. Önemli olan adalettir, herkesin ihtiyacını acil şekilde karşılamaktır” diye konuştu.
Dört yılda tamamlanması beklenen otoyol, ortalama altı buçuk saat olan yolu üç buçuk saate indirecek. 

‘Bizim İzmir’le böyle bir bağımız var’
İzmir Limanı’nın ihaleyi alan konsorsiyuma devir işlemleri hakkında da bilgi veren  Yıldırım, yargı sürecinin ağır işlemesinden kaynaklı limanın devri için iki buçuk yıl beklendiğini hatırlatarak şöyle konuştu:
“Ekonomik krizle tüm hesaplar şaştı. Ama buna rağmen konsorsiyumla görüşmeler sürüyor. Öyle ya da böyle kararı vereceğiz. İzmir Limanı daha fazla bekleyemez.”
İzmir’e yapılan toplam 3.8 milyar lira yatırımın 2.3 milyar liralık bölümünü bakanlığının yaptığını belirten Bakan Binali Yıldırım, “Yapılan yatırımların yarısı bizden. Bizim İzmir ile böyle bir bağımız var” dedi.