İstanbul kara teslim

Tipi ve poyraz, yaşamı felç etti. Avrupa Yakası elektriksiz kaldı, vapur seferleri iptal edildi, metro ve hafif metroda aksamalar yaşandı.

Marmara Bölgesi'nin etkisi altına alan yoğun kar yağışının yol açtığı kötü hava koşulları, İstanbul'da yaşamı felç etti. Avrupa Yakası'nın yüzde 80'ine elektrik verilemezken, bazı ilçelerde su kesintisi meydana geldi. Çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana gelirken, vapur seferleri iptal edildi, metro ve hafif metroda da aksamalar yaşandı.

'B PLANI' DEVREDE

Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nce (AKOM) yapılan yazılı açıklamada da, merkezde dün yapılan toplantı sonucu 'B Planı'nın uygulamaya konulduğu ve ekiplerin bu plan çerçevesinde çalışmalarına başladığı belirtildi.
Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, İtfaiye, İSKİ, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü ekiplerinin kritik arterleri denetim altında tuttuğu, gereken durumlarda da müdahale ettiği anlatılan açıklamada, sabah saatlerinde kar ve fırtınanın etkisiyle zaman zaman meydana gelen trafik yoğunluğunun Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar sonucu giderildiği bildirildi.
Kentte dün öğle saatlerinde başlayan ve akşam saatlerinden itibaren etkisini artıran yağmur nedeniyle göllenme ihtimaline karşı ekip ve araçların bekletildiği, ana arterlerde 13 noktada meydana gelen göllenmeye müdahale edildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:
"Avrupa Yakası'nda Elmabahçesi köprüaltı, Merter Koşuyolu, Bakırköy Eski Havaalanı Caddesi ve Beşiktaş merkezde, kanal tıkanıklığı nedeniyle su göllenmesi olmuştur. Anadolu Yakası'nda da, Çetin Emeç Bulvarı ve Bostancı'da ara sokaklarda giderlerde tıkanma oluştu. Evlere su taşma tehlikesine karşı önlemler alındı. Küçükbakkalköy-Dudullu yolu gümrük önünde oluşan su birikintisine müdahale edildi. Kartal-Pendik arası E-5 Karayolu'nda Topselvi Deresi'nin altyapı çalışması nedeniyle, bu noktada iki şeritte araç trafiği bir süre aksadı."

SULAR KESİLDİ

Açıklamada, sabah saatlerinde kar yağışının başlamasından dolayı kar ve buzlanmaya karşı, 'B Planı'na göre önceden belirlenen ana arterlerde ekiplerin gün boyu çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekiplerinin 5 bölgede 4 bin 781 personel, 341 ekip ve 466 araçla çalışma yaptığı, 56 ton da tuz kullanıldığı anlatılan açıklamada, 'su birikintisi' ihbarı olarak itfaiyeye 48, İSKİ'ye de 715 müracaat geldiği ve bunlara müdahale çalışmalarının sürdüğü kaydedildi. Açıklamada, Darlık Barajı bölgesinde enerji nakil hatlarında meydana gelen arızalar nedeniyle elektrik kesintileri yaşandığı ve buradan su alan Zeytinburnu, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler, 500 Evler'e su verilemediği bildirildi.
Ayrıca, İDO'nun saat 08.30'da yapılması gereken Yenikapı-Bandırma, 18.30'daki Bandırma-Yenikapı, 07.30'daki Mudurnu-Armutlu ve Yenikapı-Bostancı ile 07.30'daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı seferlerinin, kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildiği belirtildi.