İstanbul kışına yenildiler

Erikli çiftinin hayatını önce ardında binlerce ölü bırakan deprem altüst etti. Sonra her yerinden soğuk rüzgârlar girip çıkan fakir gecekonduları...

İSTANBUL - Erikli çiftinin hayatını önce ardında binlerce ölü bırakan deprem altüst etti. Sonra her yerinden soğuk rüzgârlar girip çıkan fakir gecekonduları... 75 yaşındaki Güldane Erikli, dün Kadıköy'deki gecekondusunda üşüyerek yatağa girdi. Bir daha uyanamadı. 73 yaşındaki hayat arkadaşı Ali Erikli ise donmak üzereyken komşuları tarafından hastaneye yetiştirildi.
Erikli çifti, resmi rakamlara göre 14 bin kişinin hayatını yitirdiği 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sağ kurtulan 'şanslı' insanlar arasında yer aldı. Ama depremde iki çocuklarını ve bir torunlarını yitirdikleri için "Biz artık buralarda duramayız" dediler ve İzmit'ten yeni bir hayat umuduyla İstanbul'a taşındılar. Kadıköy Eğitim Mahallesi'ndeki tek katlı müstakil bir eve yerleştiler. Evlat acısını yaşarken bir yandan da geçim derdiyle uğraşmak zorunda kalan çift için kentin sahil kesiminde 3-5, yüksek kesimlerde ise 10 santimetreyi bulan kar azap veriyordu. Çünkü evin her tarafından soğuk giriyor, güçlükle ısınıyorlardı.
Boruyu takamadılar
Önceki gece sobayı yakmaya çalışan Güldane Erikli, borunun yerinden çıktığını gördü. Boruyu takmak için uzun süre uğraştılar ancak başarılı olamadılar. Bunun üzerine sobayı yakmaktan vazgeçip yataklarına girdiler. Ancak gece, kar ve soğuk şiddetini artırdı. Sabah saatlerinde uyanan Ali Erikli, donmak üzereydi. Eşi ise donmuştu. Ali Erikli çıplak ayaklarıyla yürüyerek dışarı çıktı. Bir vatandaş imdada yetişti. Ali Erikli'yi kucakladığı gibi hemen evin içine taşıdı. Polisi ve sağlık ekiplerini aradı. Ambulans bir saat gecikince ikinci kez arayarak durumun ciddiyetini anlattı. Erikli, donmak üzereyken yetişen ambulansa bindirilip Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılırken eşi de aynı hastanenin morguna götürüldü. Depremin bile ayıramadığı çifti, İstanbul'un bir karış karı ve soğuğu ayırdı.
2 milyon çocuk sokağa!
Kar, 2 milyonu aşkın öğrencinin Kurban Bayramı'yla birleştirilerek 3 haftaya çıkan yarıyıl tatilini uzattı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, tüm ilk ve ortaöğretim okullarının bir gün tatil edildiğini açıkladı. Koç ve Fatih üniversiteleri iki, Marmara, Bahçeşehir, Doğuş, Kadir Has, Beykent ve Işık üniversiteleri de bir gün süreyle tatil edildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle Kocaeli ve Şırnak'ta il genelinde, Kırklareli'nin Demirköy, Tekirdağ'ın Malkara ve Balıkesir'in Kepsut ilçelerinde bir gün, Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde ise eğitime iki gün ara verildi.
FOTOĞRAF: ULAŞ YILDIZ
Hakkâri'de deprem çığları
25 Ocak'ta meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremden beri çadıra taşınan Hakkârililer, dün kalın kar tabakasının altında kaldı. Kar kalınlığı kent içinde yarım metreyi buldu. Çadırlar kara gömüldü. Hâlâ hafif şiddetli depremlerle sarsılan bölgede ulaşım çığ nedeniyle durdu. Hakkâri- Van karayolu ve Zap Vadisi'nde son birkaç günde 30'u aşkın çığ vakası yaşandı. Uzmanlar, özellikle Hakkâri-Van karayolunun 40 kilometrelik dağlık bölümünde ve depremin en çok etkili olduğu Kaymaklı yol güzergâhının 50 kilometrelik bölümünün büyük risk taşıdığını belirtti.
FOTOĞRAF: BEHÇET DALMAZ/DHA
Baraj müjdesi
İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi, önceki gece boyunca 100 araç ve bin personelin görev yaptığını açıkladı. Beylikdüzü civarında 2 bin 955 metrekare alanda küreme yapılırken, yollara 3 bin 439 ton tuz, köprü ve viyadüklere de 550 kilogram üre döküldü. İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 66'ya ulaşarak, 572 milyon metreküpe çıktı.
FOTOĞRAF: HÜSEYİN ÖZDEMİR
'Siyah buz'a dikkat...
İstanbul'da Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) bir açıklama yaparak siyah buz tehlikesine dikkat çekti. Açıklamada "Meteorolojik verilere göre sabaha karşı poyrazla birlikte yollarda buzlanma ve don bekleniyor. Araç içinden görülemeyen, şeffaf, en az sabun kadar kaygan tabaka 'siyah buz' olarak adlandırılıyor. Özellikle köprü, viyadük ve doğrudan rüzgâr alan yüksek kesimler, siyah buz tuzaklarıdır" denildi.
İstanbul Valisi Muammer Güler, kentte bugün de yoğun kar yağışı beklendiğini belirterek, "Ağır araçlar kar lastiği takmadan, diğer araçlar da çekme halatı, takoz ve zincirsiz yola çıkmasın. Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmasını, özel araçla yola çıkılmamasını istiyoruz. Polisler bugün (dün) kurallara uymayan sürücülere yardımcı olmak amacıyla genellikle uyarı yaptı. Ancak ısrarla kurallara uymayanlar hakkında da trafikten men ve para cezaları uygulanacak" dedi. Güler, okulların bir gün daha tatil edilip edilmeyeceğine bugün karar verileceğini söyledi.
FOTOĞRAF: OSMAN KARA


    http://www.radikal.com.tr/7371237371230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.