İstanbul Lice'ye ses verdi

İstanbul Lice'ye ses verdi
İstanbul Lice'ye ses verdi
Lice'de inşa edilen kalekolu protesto etmek için düzenlenen gösteriye jandarmanın ateş açması sonucunda 1 kişinin hayatını kaybetmesi 9 kişinin yaralanmasıyla başlayan protestolar İstanbul'da da sürdü. Taksim'de HDK'nın çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi hükümeti itidale davet etti, "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganı attı.

İSTANBUL - Lice’de kalekol protestosuyla başlayan ve Medeni Yıldırım’ın (18) hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar HDK’nın çağrısıyla Taksim’de protesto edildi.

Galatasaray Meydanı’ndan başlayarak Tramvay Durağı’na kadar gelen yürüyüşte “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Barışa kurşun sıkmayın”, “Edi Bese” sloganları ön plana çıktı, Medeni Yıldırım’ın fotoğrafları taşındı. Yürüyüş sırasında, “Eşitlik, özgürlük ve kardeşlik için Diren Lice İstanbul Seninle” pankartı taşındı. Gezi protestolarında kullanılan #diren sloganı eylemde de kullanıldı. “Yeni başlayanlar için Kürt sorunu: Lice” dikkat çeken dövizler arasında yer aldı.

Yürüyüşe milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel katıldı. Oturma eylemiyle beraber gerçekleştirilen yürüyüşün çağrıcısı olan Halkların Demokratik Kongresi’nin çağrı metninde, “Bu topraklara barış, halklarımız barışa sahip çıktıkça, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik taleplerini yükseltikçe gelecektir” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/113971511397157

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sipisip - ysmddm

  Sevgili Sipisip, insanların belli sosyo-ekonomik koşullarda doğmuş bir savaşta ölmesiyle, DEVLET eliyle ölmesi arasında fark olmalı.. Özellikle de barış ve uzlaşma mesajlarının verildiği şu günlerde, oradaki kardeşlerimizin bir kez daha devlet kurşunu yemesi kabul edilemez. Zaten bu savaş bahane edilerek her türlü sindirmenin aracı oldular yıllardır (ve mehmetçiğe ağlayan insanlar biraz onlar için ağlamadı çoklukla).. Hepsi bizim evladımız diyenler açığa alındı, bastırıldı. Aynı bölgeden jandarma kurşunuyla ölen kimnbilir kaçıncı kişi bu?!

  Sipisip e cevap - Asafse

  Sevgili Kardesim, neden yürüdügünü bilmiyorum... burda sorman gereken neden Mehmetciklerin Sehit düstügü ve Analarinin agladigidir... Mehmetcigi ölüme gönderen zihniyeti sorgulamandir...sorgulayamamandir diye düsünüyorum... sorularimdaki cabi bulursan.. hem neden yürüdügünü hemde neden mehmetcigin sehit düstügünü daha iyi anlarsin diye düsünüyorum... saygilar...

  SİPİSİP'E - beyaz-aslan

  Sizi çok iyi anlıyorum kafa karışıklığınızı da,bunca Mehmetçik haklı bir savaşın değil,oldukça kirli bir savaşın kurbanı oldular,tıpkı Kürt gençleri gibi. Lütfen, ama lütfen siz ve sizin gibi düşünenler bu konuya daha da yoğunlaşın,saygılar...

  Yaşasın halkların kardeşliği - winzer64

  halkların kardeşliğini isteyen insan eline silah alip karakola saldirmaz, ne demek karakol istemiyoruz, dogru karakol olmasin polis olmasin sizlerde her türlü kacakcilik ve uyusturucu ticaretinizi elinizi kolunuzu sallaya sallaya yapip, elde edilen gelirlerle türkiyede terör estirmeye devam edin...

  Mesele sadece AKP değil! - sezuans

  Gezi Parkı olaylarının başından beri Kürt hareketinin kitlesel katilimi konusunda tereddütler, beklenti ve serzenisler konusundaki tartışmalar malum... Tam da bu noktada Lice-Istanbul hattinda ortaya çıkan bu duyarlilik ve dayanışmanın sadece AKP karşılığından ibaret kalmaması, olası tüm durumlarda aynı duruşu ve dayanışmayi göstermesi bizi çıkışa ulastiracaktir.

  Umut ve kardeşlik - kojiroh

  İnternet sayesinde Gezi Parkı olayları esnasında medyanın halkları nasıl yönlendiriyor olduğunu; Kürt kardeşlerimizin senelerdir neler yaşadığını ve bunların ne kadarının bizlere nasıl yansıtılmış olduğunu tahmin bile edemeyeceğimizi gördük. Biz bunca yıldır sizleri anlamamışız, anlayamamışız, çünkü o şekilde yönlendirilmişiz. Fakat artık gözlerimiz, gönüllerimiz açık, sizleri çok daha iyi anlıyoruz. Şimdi lütfen bize anlayış gösterin, bizi affedin, artık arada kırgınlık olmasın, silahlılar ne hatalar yaparsa yapsın göğüslerimizi gere gere "Yaşasın halkların kardeşliği!" diyebilelim.

  Suyu çıktı - Sipisip

  Biliyorum çoğunuz bana kızacak. Tabii ben de barış istiyorum. Günlerce de yürüdüm ama bugün ki eylem bana çok ters geldi. Bunca mehmetçik canı verdi , aileler perişan oldu ve kimse onlar için böyle yürümedi. O kadar üzülüyorum ki, merak ediyorum aileler bunca insanı bugün yürüdüğünü gördüklerinde ne düşünüyorlar. Kafam artık çok karıştı. Sonumuz inşallah daha güzel ve aydınlık olur diye duva ediyorum! Gidenlerde de saygı duyuyorum.