İstanbul Lice'ye ses verdi

İstanbul Lice'ye ses verdi
İstanbul Lice'ye ses verdi
Lice'de inşa edilen kalekolu protesto etmek için düzenlenen gösteriye jandarmanın ateş açması sonucunda 1 kişinin hayatını kaybetmesi 9 kişinin yaralanmasıyla başlayan protestolar İstanbul'da da sürdü. Taksim'de HDK'nın çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi hükümeti itidale davet etti, "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganı attı.

İSTANBUL - Lice’de kalekol protestosuyla başlayan ve Medeni Yıldırım’ın (18) hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar HDK’nın çağrısıyla Taksim’de protesto edildi.

Galatasaray Meydanı’ndan başlayarak Tramvay Durağı’na kadar gelen yürüyüşte “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Barışa kurşun sıkmayın”, “Edi Bese” sloganları ön plana çıktı, Medeni Yıldırım’ın fotoğrafları taşındı. Yürüyüş sırasında, “Eşitlik, özgürlük ve kardeşlik için Diren Lice İstanbul Seninle” pankartı taşındı. Gezi protestolarında kullanılan #diren sloganı eylemde de kullanıldı. “Yeni başlayanlar için Kürt sorunu: Lice” dikkat çeken dövizler arasında yer aldı.

Yürüyüşe milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel katıldı. Oturma eylemiyle beraber gerçekleştirilen yürüyüşün çağrıcısı olan Halkların Demokratik Kongresi’nin çağrı metninde, “Bu topraklara barış, halklarımız barışa sahip çıktıkça, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik taleplerini yükseltikçe gelecektir” denildi.