@hakki_ozdal

İstanbul Lisesi, 'dine hakaret' iddiasıyla sürülen öğretmenini geri istiyor

İstanbul Lisesi, 'dine hakaret' iddiasıyla sürülen öğretmenini geri istiyor
İstanbul Lisesi, 'dine hakaret' iddiasıyla sürülen öğretmenini geri istiyor
İstanbul Erkek Lisesi'nin 15 yıllık tarih öğretmeni Seyit Işık, bir derste 'dine hakaret' ettiğini iddia eden 4 öğrencinin şikayetiyle sürgün edildi. Aynı dersteki diğer öğrencilerin tanıklığını reddeden soruşturma süreci tartışmaya yol açarken, lisenin öğrenci ve mezunları; İEL mezunu olan Başbakan Davutoğlu'na da seslenerek öğretmenlerini geri istiyor.
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Türkiye popüler gerekçelerle sık sık ‘tarih’ tartışmalarına giriyor. Bazen bir dizi film, bazen ‘ecdada’ ilişkin siyasal söylemler, bazen bir tarihçinin ‘flaş açıklamaları’, bazen dış politikanın gürültüsü yol açıyor bu tartışmalara… Keskin şekilde saflara ayrılmış ve tarih bilimini bir ‘tutuma’ indirgemiş taraflar, çoğunlukla yüzeysel bir itiş kakışla katılıyor bu tartışmalara. Bunda, Türkiye’deki insanların ‘tarihle ilişki’sinin payı büyük. Bu ilişki, genellikle, ilk ve orta eğitim düzeylerinde bir hamasete maruz kalmaktan ibaret. Geçmişin bilgisini bugünün kavgaları için yardıma çağıran faydacı bir ‘eğitim’ bu. Siyasal iktidarın meşrebine göre, saçı bir yandan öbür yana taranan aynı kafa…

Lisedeki tarih öğretmeninizi hatırlıyor musunuz? Onu sever miydiniz? Tarihe ilgi duymanıza, tarih bilimini sevmenize katkısı oldu mu?

Tarih öğretmenleri kızmasın ama bu sorulara evet yanıtını verecek çok az sayıda öğrenci olmalı.

Bunlardan bir kısmı İstanbul Erkek Lisesi’nin öğrencileri ve son 15 yıldaki mezunları... Türkiye’nin en köklü okullarından olan ve bir süredir karma eğitime geçmiş bulunan İstanbul Erkek Lisesi’nde 15 yıldır görev yapan tarih öğretmeni Seyit Işık, öğrencileri tarafından çok sevilmiş; okulda büyük bir saygı ve tarih sevgisi oluşturmuş.

Ancak İstanbul Erkek Liseliler bir süredir tarih öğretmenleri Seyit Işık ile ilgili bir sorun yaşıyorlar, çünkü onu kaybettiler! Bir derste ‘dine hakaret ettiği’ gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Seyit Hoca, tuhaf ve savunma hakkının görmezden gelindiği bir sürecin ardından cezalandırılarak Sultangazi ilçesindeki bir okula sürülmüş. Öğretmenlerinin haksız biçimde görevden alındığını düşünen İstanbul Lisesi öğrencileri ve mezunları ise Işık’ın görevine iade edilmesi için bir kampanya yürütüyor.

İEL Genç Mezun İnisiyatifi, “Seyit Işık öğretmene yapılan haksızlığın son bulmasını”, “Işık’ın asılsız iddialarla töhmet altında bırakılmaktan vazgeçilmesini” ve “İstanbul Erkek Lisesi'ndeki görevine iade edilmesini” talep ediyor. Bu amaçla bugün bir eylem de düzenliyorlar. “Seyit Işık'la Dayanışma Eylemi” için sabah 10.30’da İstanbul Erkek Lisesi bahçesinde toplanıp, yine Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüyerek burada bir basın açıklaması yapacaklar.

DÖRT ÖĞRENCİNİN İHBARIYLA

Peki ne oldu da okulun en sevilen öğretmeni böyle bir soruşturmaya maruz kalıp sürgün edildi?

Her şey geçen yıl mayıs ayındaki bir dersin ardından başlıyor. Dört öğrenci, tarih öğretmeni Seyit Işık’ı “dine hakaret ettiği” iddiasıyla şikayet ediyor. Konu ‘hassas’ elbette… Hemen soruşturma açılıyor. Müfettişler Işık’ın ifadesini alıyor. Ancak şikayet dilekçesini okumasına bile fırsat verilmeden suçlamaları yanıtlaması isteniyor.

Bu arada ‘dine hakaret’ olarak gösterilen gerekçeler de ilginç. Şikayetçi öğrencilerin iddiasına göre Seyit Işık, “Mekke’den Medine’ye Hicret” konusunu anlatırken, bu göçün ‘ekonomik nedenlerinden’ söz ediyor. Seyit Hoca o derste böyle bir şey söylemediğini aktarıyor ama insanın “velev ki söylemiş olsun” diyesi geliyor…

Velhasıl, yazın sessizliğe bürünen soruşturma 1 Kasım seçimlerinden sonra aniden canlanıyor! Kasımın ikinci haftasında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilen bir yazıyla Işık’ın yeniden savunması isteniyor.

Ve İstanbul Erkek Lisesi’nin sevilen tarih öğretmeni Seyit Işık, hakkındaki suçlamalara konu olan dersteki diğer öğrencilerin dinlenmesi talebi de dikkate alınmayarak cezalandırılıyor: Maaş kesintisi ve Sultangazi’deki bir başka okula sürgün!

Mevcut öğrenciler ve genç mezunlar kendisi de İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da sesleniyor ve bu haksız soruşturmanın ardından uzaklaştırılan öğretmenlerini geri istiyor.