İstanbul mahrumiyet bölgesi

Çok sayıda insanın yollarda mahsur kaldığı İstanbul'da elektrik ve su kesintisi nedeniyle evlerde ve işyerlerinde ısınma sorunları yaşanıyor.

İstanbul'da dünden bu yana devam eden kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle zor anlar yaşanıyor. Çok sayıda insan ve araç, okulların tatil olması, birçok kişinin iş yerinden izin almasına karşı yollarda kaldı. Dünden bu yana evlerine ulaşamayan kişiler ise yollarda mahsur kaldı. Sıcaklığın sıfırın altında olduğu İstanbul'da kar yağışı nedeniyle birçok bölgeye elektrik ve su verilemiyor.
Doğalgazın zaman zaman kesilmesi nedeniyle evlerinde ve işlerinde olan insanlar ısınma problemiyle karşı karşıya kaldı. Kar yağışı gazetelerin bazı bölgelerde dağıtımını da engelledi. İstanbul'un birçok bölgesine gazete dağıtılamadı.
Binlerce araç yolda kalırken insanlar donma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda iç ve dış hat seferleri, deniz ulaşımı gecikmeli yapılıyor. Yetkililer İstanbulluları zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor.
Toplu taşıma araçlarının da yeterli sayıda çalışmadığı İstanbul'da yolda kalan araç sahipleri, taksiciler, belediye ve yetkililere sitem ederek, yeterince önlem alınmadığını, bazı yolların hala tuzlanmadığını belirtiyor.

YOLDA KALANLARA BATTANİYE VE KUMANYA

Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, İstanbul ve Marmara Bölgesi'nin son 20 yılın en şiddetli kış günlerinden birine karşı karşıya kaldığı, ocak ayı ortalama yağış miktarı 77 kilogram olan İstanbul'a, dün bu miktarın yüzde 65'i kadar yağış düştüğü bildirildi. Açıklamada, rüzgarın zaman zaman fırtınaya dönüşerek saatte 114 kilometreye ulaştığı, sıcaklığın -5 dereceye düşmesinin de don ve buzlanmayı beraberinde getirdiği belirtilerek, kar kalınlığının bazı yerlerde 35 santimetreye kadar ulaştığı kaydedildi. Bağcılar, Mahmutbey Gişeler ve Hadımköy bölgelerinde bariyerler kesilip ters yönden trafik açılarak, vatandaşların şehir merkezlerine dönmelerinin sağlandığına dikkat çekilen açıklamada, İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekiplerinin polis eskortları eşliğinde ters yönden girerek mahsur kalan araçlara ulaştığı, yolda kalan araçlara da benzin ve mazot ikmali için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tankerlerinin gönderildiği bildirildi. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, İtfaiye, Büyükşehir Başkanlık Savunma Sekreterliği, İSFALT, İSTON, Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü, Park ve Bahçeler, Hızır Acil, İGDAŞ, İSKİ, Hamidiye ve Fen İşleri personelinin takviye olarak göreve çağırıldığı vurgulandı.
Şehirde, kar ve buzla mücadele çalışmalarında 2 bin ton tuz kullanıldığı belirtilen açıklamada, ilçe belediyeleriyle koordineli bir şekilde çalışıldığı ve 5 bin 100 personel, 545 ekip ile 638 aracın ana arterlerde kar küreme ve tuzlamayı sürdürdükleri belirtildi.
Dün 18.00 ile bugün 06.00 saatleri arasında 173 itfaiye olayının meydana geldiği, İtfaiye Daire Başkanlığı'nın da 425 personel ve 307 araçla olaylara müdahale ettiği ifade edilen açıklamada, itfaiyenin bu sürede 34 araç ve 14 konut yangını, 61 ağaç devrilmesi, 39 baca yangını, 15 tabela ve yol levhası devrilmesi, bir toprak kayması, dokuz işyeri yangını ve bir çatı uçmasına müdahale ettiği kaydedildi.