İstanbul Maratonu ve G20 iptal edilecek mi?

İstanbul Maratonu ve G20 iptal edilecek mi?
İstanbul Maratonu ve G20 iptal edilecek mi?
Türkiye, 15 Kasım Pazar günü iki büyük organizasyon için geniş güvenlik önlemleri eşliğinde hazırlıklarını sürdürürken, dün gece Paris'ten gelen saldırı haberleri ile sarsıldı. Paris saldırısı sonrası akıllara ilk olarak 15 Kasım Pazar günü Antalya'da başlayacak olan G20 zirvesi ve İstanbul'da yapılacak Vodafone İstanbul Maratonu geldi.

RADİKAL- Türkiye, 15 Kasım Pazar günü iki büyük organizasyon için geniş güvenlik önlemleri eşliğinde hazırlıklarını sürdürürken, dün gece Paris’ten gelen saldırı haberleri ile sarsıldı.

Fransa’nın başkenti Paris’te, aralarında bir konser salonu ve Fransa-Almanya maçının da yapıldığı stadyumun da olduğu 7 ayrı noktada bombalı ve silahlı eylemler düzenlendi.

Saldırılarda şu ana kadar 127 kişi hayatını kaybetti, 80’i ağır olmak üzere en az 200 kişi de yaralandı.

Paris saldırısı sonrası akıllara ilk olarak 15 Kasım Pazar günü Antalya’da başlayacak olan G20 zirvesi ve İstanbul’da yapılacak Vodafone İstanbul Maratonu geldi.

ZİRVE YAPILACAK, G20 İPTAL EDİLMEYECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gece Paris saldırıları hakkında yaptığı kınama açıklamasında G20 zirvesinin iptal edilip edilmeyeceği konusunda bir bilgi vermedi. G20 zirvesi planlanan program çerçevesinde Antalya Belek’te düzenlenecek. Ancak Fransa cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinde yaşanan kanlı saldırılar nedeniyle zirveye katılmaktan vazgeçi.

VODAFONE İSTANBUL MARATONU İPTAL EDİLMEYECEK
Saldırıların ardından akla gelen ikinci etkinlik ise yine 15 Kasım Pazar yani yarın İstanbul’da düzenlenecek olan Vodafone İstanbul Maratonu oldu.Haberiyakala.com, sosyal medyada ortaya atılan Vodafone İstanbul Maratonu iptal edildi haberlerini İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sordu. Haberiyakala.com’a konuşan İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri maratonu İBB ve Vodafone’un düzenlediğini, çok sıradışı bir güvenlik önlemi almaları gerekmedikçe kendilerini maratonu iptal etme yetkilerinin olmadığını açıkladı. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, Vodafone İstanbul Maratonu’nun şimdilik planlandığı gibi düzenleneceğini ancak güvenlik konusunda daha hassas olunacağını kaydetti.

Yine Haberiyakala.com’a bilgi veren organizasyondan sorumlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri maratonun normal programda koşulacağını açıkladı. Vodafone İstanbul Maratonu’nun iptal edilmesinin sözkonusu olmadığını belirten yetkili, maratonun iptal olacağı yönündeki iddiaların da gerçek olmadığını söyledi.