İstanbul Meclis'i Karadenizlilerin

207 üyeli İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, 28'i Rize ve Trabzon'dan, toplam 40 Karadenizli var. Kadın sayısı 17.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Beş yıl süreyle İstanbul'u yönetecek olan yeni İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, üyelerinin memleketleri ve meslekleriyle
ilginç bir görüntü sergiliyor. İstanbul doğumlu bulmanın güç olduğu 207 üyeli mecliste ağırlık Doğu Karadenizlilerde. 28 Trabzon ve Rizelinin bulunduğu mecliste, mesleklerde 31 üyeyle mühendislik ilk sırada.
28 Mart yerel seçimlerinin ardından önceki gün göreve başlayan İBB Meclisi'ndeki 207 üyelikten 144'ünü kazanan AKP, oyçokluğuyla karar alınan mecliste beş yıl boyunca muhalefetsiz karar alma gücüne erişti. CHP'nin 48
üyeliğinin bulunduğu mecliste, ANAP Adalar ve Sarıyer'den dört, Saadet Partisi'yse Eminönü'den bir üyelik kazanabildi.
İstanbulla ilgili tüm yatırım ve planlamaların yapıldığı yer olan İBB Meclisi'ne üye veren 27 merkez ilçeden Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler'den AKP tüm üyelikleri kazandı. CHP'nin Kadıköy, Şişli, Beşiktaş gibi açık farkla kazandı-ğı ilçelerde bile meclis üyeliği çıkaran AKP, sadece ANAP'ın kalesi Adalar'dan üye çıkaramadı.
74 belediye başkanının tamamı erkeklerden oluşan İstanbul'un meclisinde kadınların sayısı 17'de kaldı. AKP'nin 15 kadın üyesinden biri olan 26 yaşındaki Özlem Soykan mecliste en genç, 73 yaşındaki CHP'li Şerafettin Köksal en yaşlı üye olarak yerini aldı.
Mecliste ağırlık Trabzon ve Rize kökenli Doğu Karadenizlilerde. 207 meclis üyeliğinin 40'ını Doğu Karadenizliler oluştururken, mesleklerde ön plana mühendislik ve avukatlık çıktı. Mecliste 31 mühendis ve 22 avukat, 17 mimar, 16 tüccar, 12 işadamı, dokuz mali müşavir, yedişer iktisatçı ve yönetici ve altı da müteahhit bulunuyor.
Artık danışman yok!
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, eski başkan Ali Müfit Gürtuna döneminde görev yapan 48 danışmanın görevine son verdi. Kadroları belediyenin iştiraklerinden gösterilen, maaşlarının yanı sıra danışmanlık ücreti de alan bu isimler, turizm, eğitim ve spor gibi konularda Gürtuna'ya
danışmanlık yapıyordu. Topbaş, bundan sonra danışman kullanmayacağını, danışmanlık hizmetini, her alanda oluşturacağı platformlarla sağlayacağını belirtti.
Başkan Kadir Topbaş, spor konusundaki danışmanlığı, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve amatör kulüp temsilcilerinin yer alacağı bir platformla; turizm konusunda da TÜRSAB ve TUREB gibi, sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan bir platformla sağlayacağını belirtti.
Topbaş, belediye ve belediyeye bağlı İGDAŞ, İETT, İSKİ ve İSFALT gibi, 20 genel müdürlük ve iştirak tarafından her ay çıkarılan dergilerin yayımına da son verdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer dört danışman kullanırken, Gürtuna'nın 50 danışmanı vardı.