İstanbul Modern açıldı

İstanbul Modern'in açılışına 3 bin sanatsever katıldı. Başbakan Erdoğan, Kültür Bakanı Mumcu ile Şakir ve Oya Eczacıbaşı, konuklara hitap ederken sevinçliydi. Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, Almanya Başbakanı Schröder ve Britanya Başbakanı Blair de kutlama mesajları yolladı.
Fotoğraf: Ahmet Şık

İSTANBUL - Modern Sanat Müzesi'nin açılışı çoşkuyla gerçekleştirildi. Açılışı sanat çevrelerinden 3 bine yakın davetli izledi. Açılışta Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder,
İngiltere Başbakanı Tony Blair'in müzenin açılışından duydukları memnuniyeti ifade eden kutlama mesajları okundu. Kültür Bakanı Erkan Mumcu, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Başkanı Şakir Eczacıbaşı, Müze Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı'nın da birer konuşma yaptıkları törende Başbakan Tayyip Erdoğan, siyaset ile kültür-sanat arasındaki uçurumu kapatmayı amaçladıklarını söyledi. Erdoğan, "Bu kentte yöneticilik yapmış biri olarak İstanbul Modern'in açılışından gurur duyuyorum. Sanat ve siyaset arasındaki kopukluktan siyasetin zararlı çıktığını düşünüyorum. Siyaset kurumunun bir ferdi, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Başbakanı olarak şunu belirmeliyim ki, siyaseti belirleyen değerler arasında kültür-sanat yeterince yer almıyor. Bu özeleştiriyi yapmak zorundayız. Bunun gibi yeni müzeler yapılacaktır.
Her bakımdan yeni adımlar attığımız şu dönemde, siyasetin sanata borcunu ödemesi gerek". Konuşmalar sırasında Başbakan Erdoğan'ın müzenin tamamlanmasına yaptığı katkı önemle vurgulandı. Sponsor firmaların tümüne plaket verildi. Doğan Grubu adına plaketi ise Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Y. Yılmaz aldı.