'İstanbul Müzesi'ni gizli bir el engelliyor'

Tarih Vakfı, tahliye edilmek istendiği tarihi Darphane-i Amire binaları için mücadelesini yeni bir davayla sürdürmeye hazırlanıyor. 49 yıllığına kullanım hakkı Tarih Vakfı'nda olan binalar Kültür ve...
Haber: MAHMUT HAMSİCİ / Arşivi

İSTANBUL - Tarih Vakfı, tahliye edilmek istendiği tarihi Darphane-i Amire binaları için mücadelesini yeni bir davayla sürdürmeye hazırlanıyor. 49 yıllığına kullanım hakkı Tarih Vakfı'nda olan binalar Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı ve binaların çökme riski olduğunu belirten bir rapora dayalı olarak 6 Mart'ta tahliye edilmek istenmiş, ancak mahkeme tahliye işlemiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Ancak bu kez de kararın resmi tebligatı yapılmadığı gerekçesiyse binalar mühürlenmişti. Vakıf yetkilileri, tebligatın yapıldığı halde yaklaşık iki haftalık süre içinde mühürlerin kaldırılmamasıyla ilgili olarak idari görevliler hakkında suç duyurusunda bulunacak.
Tarih Vakfı, Darphane binaları ve İstanbul Müzesi projesiyle ilgili son gelişmeleri aktarmak için dün basın toplantısı düzenledi. Vakıf Başkanı Halim Bulutoğlu, yürütmeyi durdurma kararının ilgili makamlara tebliğ edilmediği gerekçesiyle binaların 6 Mart'ta mühürlendiğini, ancak 7 Mart'ta kararın resmen tebliğ edildiğini, buna rağmen mühürlerin kaldırılmamasının hukuka aykırı bir durum olduğunu savundu. Bulutoğlu, pazartesi akşamına kadar mühürler sökülmediği takdirde mahkeme kararını uygulamayan idari görevliler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Darphane binalarının kendilerine İstanbul Müzesi kurulması amacıyla verildiğini ancak bu imkânın bir türlü tanınmadığını belirten Bulutoğlu, 2006'dan bu yana İstanbul Müzesi'nin çok uygun olduğu halde Darphahe'de kurulamayacağını anladıklarını ve başka bir mekân için Bakanlık'la yeni bir yer üzerinde mutabakat sağladıklarını hatırlattı. Ancak bu kez de hukuk dışı bir saldırıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Bulutoğlu, "Son olarak 17 Şubat 2007'de Vakıf ile Bakanlık arasında yeni bir protokol için çalışılmaya başlandı ancak bu defa da tahliye kararı yürürlüğe sokuldu" diye konuştu. Gelişmelere anlam veremediklerini belirten Bulutoğlu "Sanki gizli bir el bu işi sabote etmek için sürekli uğraşıyor" dedi.
Binaların Tarih Vakfı'na verildiği 1995'te Kültür Bakanı olan Ercan Karakaş da toplantıya katılarak tüm bu sorunların 'Türkiye'de siyasetin adam kayırmacılık üzerine kurulu olmasından ve bugünkü iktidarın da her alanda olduğu gibi kültür alanında da sadece yandaşlarıyla çalışmak istemesinden kaynaklı olduğunu' ifade etti.