İstanbul nefes alacak: Trafiğe çözüm için 116 proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılı bütçesinin yüzde 60'ını ulaşım yatırımlarına ayırdı. Belediye kent içi ulaşıma nefes aldırmak için raylı sistemden yol ve kavşak yatırımlarına 116 projeyi devreye soktu.

İSTANBUL - 2006 yılı bütçesinin yaklaşık yüzde 60'ını ulaşım yatırımlarına ayıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, trafiğe nefes aldırmak için raylı sistemden, yol yatırımlarına 116 projeyi devreye soktu.
İstanbul'da bir kısmı yeni başlayan, bir kısmı da bitmek üzere olan toplam 55 kilometre uzunluğunda raylı sistem hattının inşaatı sürüyor. Raylı sistemler arasında Zeytinburnu-Güngören-Bağcılar cadde tramvayıyla 7 bin 500 yolcu taşıma kapasiteli Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi şubat ayında hizmete açılacak. Saatte tek yönde 15 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip Sultançifliği-Edirnekapı hafif metro hattı ise mayıs ayında devreye girecek. Taksim-Unkapanı ve Unkapanı-Yenikapı metrolarıyla 35 bin yolcu taşıma kapasiteli Aksaray-Yenikapı metrosu da 2008 yılı sonunda tamamlanmış olacak.
Dört hat için ihale 2006'da
Büyükşehir Belediyesi, yatırım programına aldığı dört büyük raylı sistem hattının ihalesini ise 2006 yılı içinde gerçekleştirecek. Buna göre Bakırköy-Küçükçekmece-Avcılar-Beylikdüzü hafif metro hattı ile Bağcılar-Mahmutbey-İkitelli-Olimpiyat Köyü 2010, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Samandıra Hafif Metro Hattı ile Yenikapı-Bağcılar metro hattı 2009 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Beşiktaş-Şişli-Otogar metro hattı, Sefaköy-İkitelli-İSTOÇ havaray hattı ile Haliç çevresi tramvay hattının proje çalışmaları ise devam ediyor.
Mart 2004'ten bugüne kadar sekiz ayrı yolun yapımı tamamlandı, 32'sinin inşaatı sürüyor. 32'sinin inşaatına yeni başlanırken, 30'u ihale aşamasında. Ayrıca tıkanan altı noktanın uygulama projesi bitirildi, 51'inin uygulama projesi hazırlanıyor, 29'unun uygulama projesi ise ihale aşamasında bulunuyor.
26 yol ve kavşak çalışması
İnşaat çalışmaları süren 26 yol ve kavşak çalışması ve bitiş tarihleri şöyle: "İkitelli Kavşağı 30 Aralık, Ambarlı Kavşağı ve Ümraniye Dudullu Kavşağı 31 Aralık 2005'te açılacak. Kadıköy-Hasanpaşa-Uzunçayır Kavşağı 15 Şubat 2006, Bağlarbaşı Kavşağı, Kısıklı Caddesi Alt Geçidi Bağlantı Yolları ve Ortak Altyapı Çalışmaları 12 Mart 2006, Bağcılar-TEM Bağlantı Yolu ve Kavşağı, Eyüp Saya Yolu Alt Geçit Köprüsü 11 Nisan, Davutpaşa Kavşağı 15 Nisan, Esenler-Otogar Kavşağı 15 Mayıs, Esenler Hal Kavşağı Haziran 2006'da tamamlanırken, Bağcılar-TEM Bağlantı Yolu ile Metris Kavşağı da yakında açılacak.
Edirnekapı, Ayazağa, Maltepe, Samandıra kavşaklarında düzenleme çalışmalarının yanı sıra Kartal-Samandıra-TEM bağlantısı ile Balıkesir Caddesi kesişmesindeki trafik yeniden düzenleniyor. Bayrampaşa Kadife Kavşağı ilave üst geçit ve bağlantı yolları kısa sürede hizmete girecek. Zeytinburnu 58. Bulvar, İnönü ve Seyitnizam caddeleri yeniden düzenlenecak. Kadıköy-İçerenköy meydanı ve Maltepe Büyükyalı Deresi bağlantı yolu inşaatıyla bölge yolları yeniden düzenleniyor. Topkapı Şehir Parkı içindeki tramvay ve karayolu inşaatı tamamlanmak üzere. Topkapı-Çobançeşme arası D-100 Karayolu (E-5) şerit düzenlemesi ve yan yol inşaatı devam ediyor. "


    http://www.radikal.com.tr/7646647646640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.