İstanbul polisinden 'canlı bomba' operasyonu

İstanbul polisi, intihar saldırılarında yer alacağı öne sürülen iki militanın da aralarında bulunduğu 14 kişiyi yakaladı.

İstanbul'da, sol bir örgüt tarafından planlanan eylemlerde 'canlı bomba' olarak kullanılacağı ileri sürülen iki militanın da aralarında bulunduğu 14 kişi yakalandı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 10 Eylül 2001'de Taksim Gümüşsuyu Caddesi'nde konuşlandırılan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü personeline, DHKP/C üyesi olduğu belirlenen Uğur Bülbül tarafından intihar saldırısı düzenlendiği hatırlatıldı. İki polisle Avustralyalı bir turistin yaşamını yitirdiği olaydan sonra başlatılan çalışmalar sonucu, örgüt paralelinde faaliyet gösteren bir dergide, 12 Ekim 2001'de uygulama yapıldığı
belirtilen açıklamada, dergideki 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Bunlardan birisinin Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce arandığı için bu ile gönderildiği belirtilen açıklamada, örgütün gençlik örgütlenmesi sorumlularının da aralarında bulunduğu diğer 8'inin de, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgularına başlandığı kaydedildi.
Açıklamada, yakalanan bu kişilerin sorguları ve örgütsel dokümanın incelenmesi sonucu örgüt tarafından gerçekleştirilecek eylemlerde 'canlı bomba' olarak kullanılacağı belirlenen Devrim Kalaycı ile
Şengül Aslan'ın yakalandığı, örgüt üyelerine yardım ve yataklık ettiği belirlenen dört kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.
Açıklamada, iki militanın, F tipi cezaevlerine geçişten sonra başlatılan ölüm oruçlarına destek amacıyla örgütten alacağı talimat doğrultusunda yine örgütün belirleyeceği hedefler üzerine intihar saldırısında bulunmak üzere beklemede olduklarının tespit edildiği belirtildi.
Bu arada, Devrim Kalaycı'nın, yaklaşık 6 ay önce cezaevinden çıktığı, Taksim'deki eylemi düzenleyen ve bu eylem sırasında parçalanarak ölen Uğur Bülbül ile Bartın'dan İstanbul'a geldiği belirlendi.
Yakalanan kişilerden, bilgisayar, örgütsel yayın ve doküman ile çeşitli şifreli mesajlar ele geçirildiği, bu mesajların çözülmesine çalışıldığı da bildirildi.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları tamamlanan Devrim Kalaycı, Şengül Aslan ve diğer 12 kişi, İstanbul DGM'ye sevk
edildi.