İstanbul Tabip Odası: Gözaltına alınan 'hekimler' doktor ya da tıp öğrencisi değil

İstanbul Tabip Odası: Gözaltına alınan 'hekimler' doktor ya da tıp öğrencisi değil
İstanbul Tabip Odası: Gözaltına alınan 'hekimler' doktor ya da tıp öğrencisi değil
İstanbul Tabip Odası, dün Taksim Gezi Parkı ve civarına düzenlenen polis operasyonu sırasında gözaltına alınan ve 'doktor' oldukları iddia edilen beyaz önlüklü şahısların doktor ya da tıp öğrencisi olmadıklarını açıkladı

İşte İstanbul Tabip Odası’nın o açıklaması:

HEKİMLERİ GÖZALTINA ALAN VE BASKI UYGULAYAN POLİSLERE VE HEKİMLİĞİN İTİBARINI ZEDELEMEYE ÇALIŞAN “GİZLİ VE KARANLIK KİŞİLİKLERE” DİKKAT EDELİM…

20. Güne giren Gezi Parkı eylemleri ve bunların taleplerini karşılamak yerine can kayıplarına yol açan yoğun polis şiddetinin travmasını toplum olarak atlatmamız kolay olmayacak. Tüm bu şiddet ortamında hayatını kaybeden 4 yurttaşımızın yanı sıra onbine yakın yurttaşımızın yaralandığı bir olağanüstü durum tablosu ile karşı karşıyayız. Ağır ve ölümcül yaralanmaların yanı sıra çok sayıda acil ilk yardım müdahalesi gerektiren tıbbi yardım ihtiyacı olduğunu yaşayarak gördük. Bu tablo ne yazık ki halen sona ermiş değil.

Böyle bir ortamda Sağlık Bakanlığı’nın görevini layıkıyla yapmaması, hak arayan yurttaşları “karşı taraf” olarak algılaması ve bu nedenle hızla sahra çadırları, ambulans takviyesi, hekim desteği sağlamaması çok büyük bir sağlık açığı ortaya çıkardı. Telafisi mümkün olmayan bu ihtiyaca karşılık İstanbul’da Gönüllü hekimler kendi inisiyatifleri ile destansı bir özveri göstermiş ve binlerce kişinin ilk yardım ihtiyacını karşılamıştır. Burada emek koyan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Bu kadar kaotik bir ortamda sağlık hizmetinin sunulduğu yerlerde hekimlerin ve sağlık çalışanlarının arasına çok farklı kişilerin girebildiği, sağlık ortamından yararlanmaya çalıştığı, yer yer “bilgi toplamak” , yer yer “malzemeleri almak” gibi zararlı faaliyetlerde bulunabildiği gözlenmiştir. Sağlık ortamının güvenilirliğini zedeleyen bu kişilerden ve tutumlardan duyulan rahatsızlığı İstanbul Tabip Odası olarak giderebilmek amacıyla büyük çaba sarf ettik, halen de bu çabamızı sürdürüyoruz.

Bugün Osmanbey’de gözaltına alınan beyaz önlüklü kişilerin hekim olmadıkları ve yukarıda açıklamaya çalıştığımız nitelik taşıdıklarını saptamış bulunuyoruz. Ancak bu durum bugün itibariyle Tarlabaşı’nda gönüllü hekimlerden Dr. Savaş Çömlek’in ve Hemşireler Nazlıhan Özdamar, şehri Yağcıkara ve Esra Fidan’ın göz altına alındıkları gerçeğini değiştirmemektedir. Halen İstiklal caddesindeki revirde sağlık hizmeti sunmakta olan hekimlere yönelik baskı da devam etmektedir.

Hekim ya da Tıp öğrencisi olmadığı halde Gezi Parkı eylemlerinde yaralananlara sağlık hizmeti sunulan yerlerde bulunan kişilerin buralardan uzaklaştırılmasının sağlanmasını, hekim kimliği olmayanların söz ve eylemlerine itibar edilmemesini rica ediyoruz.

İstanbul’da ve ülkemizin dört bir yanında süren bu özgürlük ve haysiyet mücadelesinde hekim ve tıp öğrencisi olarak büyük emek harcayan yüzlerce meslektaşımıza bir kez daha teşekkür ediyor, katkılarını sürdürmeye davet ediyoruz.

İSTANBUL TABİP ODASI

YÖNETİM KURULU


  http://www.radikal.com.tr/113788711378879

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne yazar - isakent

  velev ki hepsi doktor peki bunlar doktor olduğu içinmi tutuklandı hayır niye hepsi degilde birkaçı sen ortamı terörize edersen devlette bunun hesabını sormalı sormazsa devlet vasfını yitirir ne kadar şunlara kutsiyet atfetmeyin bu kaos ortamına destek veren varsa da buna karşı olan ordakilerin milyon katı aklı selim insan var ha ben devrimcilik oynarım yakarımda yıkarımda sonrası bana dokunamazsın dersende dokunurlar canım dokunmazsa o zamanda ben inerim meydanlara yok öyle yağma

  Başlığı değiştirin - Majorr

  Başlıkla insanları kandırmayın.

  Yalancı Radikal - gazetey

  Erdoğanın dümen suyunda giden Radikal yalan söylüyorsun. O revirlere gidip onlarla konuşup ne yaptıklarını gördün mü. Yalancı olduğunu bilerek söylüyorum.

  Bu nasıl başlık - Neşat Olağan

  Haberin içeriğinde, gözaltına alınanlar arasında gerçek olmayan doktorlar var ama göz altına alınan doktor ve hemşirelerde olduğu da söyleniyor, peki bu habere başlık tercihi neden böyle yapılıyor.

  olsun - cessase

  "üstlerinde doktor önlüğü var doktor olmamaları ne fark eder siz onları nasıl olur da göz altına alırsınız ?!" bu gösterilerin düştüğü dezenformasyon ve yalan üstüne kurulan organize şebeke ağı bu cümle ile yatıp kalkıyor ne yazık ki.

  Böyle Hikayelerle Büyüdük. - Kayzer1420

  Ne diyorduk: ''Çanakkale'de düşman askerlerini sırtımızda taşıdık,tedavi ettik ettik'' diye.Şimdi vatandaş avına çıkan bir AKP ve onları(yaralıları) tedavi eden doktorlara gözaltı..

  Ben de diyorum ki... - Kayzer1420

  SDP'li diye gözaltına alınanlar partili değil,onlar polis