@omererbil

İstanbul tarihi için yeni bir sayfa

İstanbul tarihi için yeni bir sayfa
İstanbul tarihi için yeni bir sayfa
Küçükçekmece Gölü havzasında bulunan ve henüz adı bile kesinleşmeyen yerleşim İstanbul tarihini silbaştan yazabilir. Kazılar sırasında yerleşimin 300 yılda bir terk edilmesine neden olan fay hattı da bulundu.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Küçükçekmece Gölü Havzası’nda Avcılar ilçe sınırı içinde yürütülen ‘Bathonea Kazıları’nda ele geçen mimari yapılar ve buluntular İstanbul tarihine yeni bir sayfa açıyor. Kazılarda antik döneme ait büyük taşlarla oluşturulmuş düzenli su yolu ve dev bir sarnıç, 2 liman, devasa caddeler ve meydan ile saray yapısı olduğu düşünülen büyük bir yapı kompleksi ortaya çıkarıldı. Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında yürütülen kazılarda 65 bilim insanı 25 öğrenci ve 60’tan fazla işçi görev yapıyor.
İstanbul’un merkezinde sayılabilecek Küçükçekmece Gölü kenarında bakanlar kurulu kararıyla sürdürülen kazılar İstanbul Üniversitesi’ne ait arazide devam ediyor. Kazı ekibine göre bölgedeki yerleşim neolitik dönem ve onun da öncesine ait izler taşıyor.
Kazı ekibi bir sondaj açmasında Avcılar’daki depremin şiddetli hissedilmesine neden olan fay hattını tespit etti. Tesadüfen bulunan hattın yüzeye çok yakın olduğu görüldü. Kazı ekibine göre şehrin/yerleşimin 300 yılda bir terk edilme sebebi de yöredeki şiddetli depremler. 

Avcılar’ı sallayan fay

Jeomorfolog Dr. Hakan Kaya bunu şöyle yorumluyor: ‘‘Küçükçekmece çevresi özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın etkisinde. 1999 İzmit depremi’nden sonra Avcılar’da özellikle göle yakın yerlerde şiddetin ve etkinin fazla olması, gölün batı yamacında da bazı fay hatlarının olduğu şüphesini ortaya çıkarmıştı. İşte bu fay hattının da burada bulunması, antik kentin de bu faydan etkilenmiş olabileceğini gösteriyor.’’

Henüz adı bile belli değil!


Yeleşim Bathonea adı ile anılsa da kazı ekibi bunu bilimsel olarak henüz ispat edemedi. Kazı Başkanı Aydıngün ‘‘Buraya şehir demektense yerleşme daha doğru olur çünkü şehir olması için gereken nitelikleri henüz tamamlayamadık. Ama çok büyük yol ve limanlar var’’ dedi. Ekipten Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar’a göre burası bir Roma istasyonu:
‘‘Eski çağlarda bazı yerleşmeler var ki şehir ama şehir statüsünde değil. Son araştırmalara göre burası İstanbul ile Balkanlar arasında bir yol istasyonu.

Kazı ekibi içinde adli tıp uzmanları da var


2009’da Yr. Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında başlayan kazıların ilk 2 yılı proje hazırlığı ile geçti. 2011’den itibaren başlayan kazılarda çok önemli mimari yapılar, cadde, sokak ve limanlar tespit edildi. Arkeologlar muhtemelen 6. yüzyılda depremle yıkıldıktan sonra mezarlık olarak kullanıldığını düşündükleri bazilika içinde 20’den fazla mezar tespit etti. Kazı ekibi içindeki Adli Tıp uzmanlarıysa mezarlardan çıkan kemikleri inceliyor. Adli Tıp Uzmanı Dr. Ömer Turan insanların ölüm yaşlarının 25 ile 30 olduğunu, beslenme yetersizliği ve paje isimli kemik hastalığı bulgusuna ulaştıklarını söyledi.
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili: Büyük bir şehir olduğu ortaya çıktı. O tarihte bu kadar büyük bir yolun ve meydanın olması ayrıca limanlarının da olması bir ticaret şehri olduğunu gösteriyor. 2009’da İstanbul’a ilk geldiğimde ‘İstanbul’da yeni bir tarihi yarımada bulunur’ demiştim, bu sözüm gittikçe güçleniyor. Burası bir taraftan Küçükçekmece Gölü’ne bir taraftan Marmara Denizi’ne bakıyor. Tarihi bir yarımada. Artık büyük fotoğraf ortaya çıkmaya başladı. Bu yıl İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi büyük maddi destek verdi. Sayın valimiz burayla çok yakından ilgileniyor. Buranın kültür turizminde rota haline gelmesini bekliyoruz.
Kazı Başkanı
Yrd.Doç. Dr. Şengül Aydıngün:
Şu an iki alanda kazı yapıyoruz, 9 üniversiteden Kocaeli, YTÜ, İÜ, Kıbrıs, Konya, Madrid, Avusturya Bilimler Akademisi’nden, Hollanda’dan, Almanya ’dan biliminsanları geliyor. Biyolog, zoolog, mimar, jeofizikçiler var. 11. yüzyılda büyük bir deprem var, sonra terk edilmiş. Fayların arkeolojik tespitini yaptık. 6. yüzyıldan sonra Roma ve Helenistik izleri de görüyoruz. Demir Çağı’nın izlerini de gördük. Eski İstanbul’a 1 saat uzaklıkta bir yer burası. İstanbul tarihine çok katkı sağlayacak. Yenikapı kazıları bitmek üzere ve orada fazla mimari çıkmadı. Bizim burada mimari buluntu çok fazla. Orada eksik kalan bilgiler burada tamamlanacak gibi görünüyor.


  http://www.radikal.com.tr/114293011429307

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dam altında bernau - sks222

  Bernau adlı yorumcu alakayı kuramamış. Yardımcı olalım. Bu valinin değil bir gün o koltukta oturması, ortalıkta dolanmaması gerekir. Gerçekte olması gereken yer ise sanık koltuğudur. Görevde olduğu sürece hiç yüzü kızarmadan çok aşağılık bir şekilde seri yalan söyleyen, halkla dalga geçer gibi yalan söylerken kitlelerin üzerine çoluk çocuk demeden polisi saldırtan bir kişidir. Yüzbinlerce insana zulüm etmekten, bir çok insanın sakat kalmasından sorumlu ve suçludur. Utanmazca hala o koltukta oturan bu kişiden İstanbulun tarihini aydınlatacak arkeolojik çalışmaları destekleme sözü veren sayın valimiz diye bahsedilince alkışlayacağımızı mı düşünüyorsunuz ?

  Biri Başbakan'a söylesin... - serseriser

  "Çanak-çömlek" dediği kazıyı işini engellemek için yapılan komplo zanneden Başbakan, "taş-toprak" kazısını darbe girişimi sanabilir... Biri Başbakan'a "Senin altını kazmıyorlar, tarihi kazı yapıyorlar, Faiz Lobisi'nin adamları değil Bilim Adamları" desin... Hele hele Allah korusun, "Helenist"i komünist ve sosyalist gibi ideolojik bir kimlik zannederse Marmara Çırası gibi yandık...

  BU BIR CEVHERDIR -OYLE BILELIM - Anidya

  Dunya ve insanlik tarihi icin cok onemli bir bulgu. Muhtemelen UNESCO bununla ilgilenecek ve simdiden ona gerekli ilgiyii gosterek kazara baska niyetlere kurban edilmesine imkan birakilmayacaktir. Sadece ulkemiz icin degi, butun insanlik icin bu tarihi varliga mucevher gibi itina etmemiz ve ona gore davranmamiz ve de onu koryarak insanligin derin bilgilenmesi ve bilinclenmesine sunma serefini hak etmemiz gerek.

  Afgan - vancetti

  Afganistan da El Kaide ikdidarı devralınca ilk işi kayalara oyulmuş binlerce yıllık Buda heykellerini havan toplarıyla vurup yok etmek olmuştu.Bunlar tarih denince İslam tarihi anlarlar. Gerisi tencere tava, hepsi hava.

  Bİ KAÇ ÇANAK ÇÖMLEK ve TAŞ.. - Düzgün Baba

  Bakalım bu buluntularla ilgili muhtemel "halifemiz" ne söyleyecek ? Bi kaç taş yüzünden AVM yaptırmadılar , biz oraya şehir kuracaktık veya kanal İstanbul'u sabote ettiler mi diyecek ?

  Dam üstünde saksagan - bernau

  sks222 "Dam üstünde saksagan, vur kazmayi beline" tipinde bir yorum yapmis.

  Aman dikkat ! - sks222

  Güzel hoş bir çalışma, tarihe ilgi duyanları heyecanlandıracak bulgular. Lakin sayın vali yakından ilgileniyor demişsiniz yüreğim ağzıma geldi. Vali yakından illgileniyorsa ve güzel şeyler söylemişse, kuş sesleri, kelebekler, yakında TOMAları ve polis ordusuyla gelir taş taş üstüne bırakmaz. Ekip, gaz maskelerini ve kasklarını taksın, yazık kimbilir kaç arkeolog gidecek. Ama sayın vali o alanı Romalılara kaptırmayıp milletimize açacaktır. Oraya Bathoneo AVM si yakışır. Bir de cami yapmak gerekir.