İstanbul teyakkuzda

Meteoroloji, İstanbul'da son 10 yılın en yoğun yağışının bugün olabileceği uyarısında bulununca Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 'afet merkezi'ni olağanüstü topladı. Metrekareye düşecek yağış 55 ile 100 kilo arasında değişecek.
Dere yataklarında oturanların birkaç günlüğüne yakınlarının evlerine gitmelerini isteyen Topbaş, İstanbul'da ilk kez bazı bölgelerde tahliye yapabileceklerini belirtti.İlgili kurumlarda izinler kaldırıldı.

İSTANBUL - İstanbul'da dün başlayan yağışın bugün etkisini artıracağı, kentin son 10 yılın en büyük yağışını alma ihtimaliyle karşı karşıya olduğu uyarısı yapıldı. Metrekareye düşecek yağışın ortalama 55 kilogram olması, yer yer 100 kilogramı bulması bekleniyor. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ise sele karşı önlemleri üst seviyeye çıkardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da ilk kez bazı bölgelerde tahliye olabileceğini bildirdi. Belediyeye ait sosyal tesisler, spor salonları, olası tahliye için hazırlandı.
Bugünden itibaren etkili olması beklenen yağışa karşı alınacak önlemler için dün Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) Topbaş'ın başkanlığında olağanüstü toplantı yapıldı. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili İdris Güllüce, genel sekreter yardımcısı ve AKOM Başkanı Mesut Pektaş, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, ilgili birimlerin yöneticileri ile bazı ilçelerin belediye başkanları ve diğer yetkilileri, katıldı. Toplantıda konuşan Topbaş, İstanbul'da yarın akşama kadar etkili yağışın beklendiğini söyledi.
Ortalama metrekareye 50 kilo
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul'un Balkanlar'dan ve Orta Akdeniz'den gelen iki sistemin etkisi altına girmek üzere olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Bu iki sistem yarın (bugün) Marmara üzerinde birleşeceği için İstanbul, son 10 yılın en büyük yağışını alma ihtimaliyle karşı karşıya. 11-12 Ağustos günlerinde olan yağışın daha üstünde bir yağış bekliyoruz. Tahminlere göre metrekareye düşecek yağış miktarı 55 kilogram, bu yer yer 100 kilogramı bulabilir."
Bir önceki 'acı fatura'
İstanbul'da 11-12 Ağustos'ta etkili olan yağış sırasında, üç çocuk
'evlerinde otururken' boğularak ölmüştü. Facia, Bahçelievler Kocasinan Mahallesi'nde bir minibüsün bahçe duvarını yıkmasıyla başladı. Duvardan Şengöz ailesinin oturduğu bodruma dolan sular, 14 yaşındaki Yıldız, üç yaşındaki İbrahim ve dört aylık Oktay bebeği öldürdü. İstanbul'da ağustos ayı yağış ortalaması 30 kilogram iken metrekareye 57 kilogram yağış düştü, 1275 noktada su baskını yaşandı.Topbaş: Akraba evine sığının
Yağışla birlikte İstanbul'un her noktasının ciddi yağış alabileceğine dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önlemleri şöyle sıraladı:
"Çalışmalar ilçe belediyeleri, ilgili müdürlükler ve AKOM'la ortak yürütülüyor. Tüm izinler 24 saat kaldırıldı. Üç günden beri hazırlıklar sürdürülüyor. İş makineleri ve ekipman hazır. Geçmişte yağışı çok fazla alan vadi ve dere yatakları başta, bu tür bölgelerde yaşayan insanların daha tedbirli olmalarını, gerekirse önceden dost ve akrabalarının yanlarına giderek bölgelerden biraz uzaklaşmalarını öneriyoruz."
Motellerde yer ayrıldı
Gerekirse kendilerinin de tahliye yapacağını söyleyen Topbaş, Bahçelievler Tavukçu Deresi, Alibeyköy dere yatağı, Küçükköy Deresi, Kasımpaşa'nın da aralarında yer aldığı bazı bölgeleri belirlediklerini söyledi. İstanbul'da ilk kez tahliye yapmanın söz konusu olduğunu da söyleyen Topbaş, "Bize ait motellerde 71 kişilik oda hazırlandı. Gerektiğinde helikopterle de kurtarma olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Zonguldak ve Balıkesir'deki radar tespitlerini bildirilmesini istedik. Vatandaşlar, toplu taşıma araçlarını tercih etsin" diye konuştu.
'20 kilogram bile yeter'
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal ise incelemelerde bulunmak üzere geldiği Tokat'ta şunları söyledi: "Çarpık yapılaşma nedeniyle İstanbul'da metrekareye 20 kilogram yağış düşse bile, çok büyük problemler oluyor. Yarın (bugün) akşamdan itibaren bu bölgede, 24 saatte 60 kilogram ve üstü yağış bekliyoruz. Dere yataklarındaki ve daha önce sel afetlerine uğramış olan insanların, bu bir-iki gün içinde yerlerini terk etmelerini istiyoruz. Kamuoyunu bilgilendirmekle görevimizi yaptık. İnsanların ölmesini istemiyoruz."
Sıcaklık 5-7 derece düşecek
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan meteorolojik uyarıya göre, Balkanlar üzerinden gelen yağışlı hava yurdun kuzeybatı kesimlerinde etkili oluyor. Halen Marmara ve Batı Karadeniz'da görülen yağışlar bugün ve yarın Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı ve Orta Karadeniz'de devam edecek.
Yarın yağış artacak
Sağanak ve gökgürültülü sağanak, özellikle Marmara ile Batı Karadeniz'de yarın öğleden sonra şiddetini artıracak ve çarşambaya kadar etkili olacak. Sıcaklık ise yurdun kuzey ve iç kesimlerinde 5-7 derece azalacak. Öte yandan Batı Karadeniz'de kıyılarında oluşan yoğun bulut kütlesi dolu ve kuvvetli rüzgâr ile birlikte güneye hareket etti.