İstanbul TOMA'sını seçiyor! Peki, sizin TOMA'nız hangisi?

İstanbul TOMA'sını seçiyor! Peki, sizin TOMA'nız hangisi?
İstanbul TOMA'sını seçiyor! Peki, sizin TOMA'nız hangisi?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "Artık her şeyi halka soracağız" demesinin ardından "İstanbul TOMA'sını seçiyor" şeklinde esprili bir afiş hazırlandı.

Radikal.com.tr - Gezi Parkı eylemlerinin ardından sık sık çevresel konularla ilgili açıklama yapmak durumunda kalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçtiğimiz günlerde "Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak" demişti. Topbaş'ın bu sözünden yola çıkan bir grup, "İstanbul TOMA’sını seçiyor” şeklinde esprili bir afiş hazırlandı.

SİZİN TOMANIZ HANGİSİ?

"Bobiler" isimli sitede paylaşılan tasarım oldukça kısa bir süre içerisinde sosyal medyaya yayılma başarısını gösterdi. Afişi ciddiye alanlar olduğu gibi şimdiden kendi TOMA'sının hangisi olduğunu belirtenlerin sayısının hiç de az olmadığı gözlendi. 3 Farklı TOMA tasarımın yer aldığı afişlerde Osmanlı motiflerinin yer aldığı "Ottoma", daha çevrevci bir görünüme sahip olduğu gözlenen "Yeşil Toma" ve her zamanki görünüme sahip "Klasik Toma" halkın beğenisine sunulmuş durumda. "Bobiler" isimli sitede 'visualflame' nickli üyenin hazırladığı afişte ise bir takın ifadeler yer alıyor:

“Toplumsal, demokratik taleplerle mücadele etkinliğini artırmak için yeni bir projeye imza atıyoruz. Proje kapsamında kullanılan orantısız güç yetersiz bulunduğu için 35 yeni TOMA güvenlik güçlerine katılıyor. Bu çerçevede alınacak TOMA’ların konseptini siz değerli İstanbul halkına soruyoruz.”