İstanbul trafiğine bir darbe daha

İstanbul'da trafiğin en sorunlu noktalarından olan Mecidiyeköy'ün yükü dün hizmete giren Cevahir Alışveriş Merkezi'yle birlikte daha da arttı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul'da trafiğin en sorunlu noktalarından olan Mecidiyeköy'ün yükü dün hizmete giren Cevahir Alışveriş Merkezi'yle birlikte daha da arttı. 500 bin kişi barındırma kapasiteli valışveriş merkezi için İstanbul Teknik Üniversitesi'nce hazırlanan "Burada açılırsa bölge trafiğinin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde yüzde 22 ek yük biner" raporu doğru çıktı. Dün alışveriş merkezine giden dört ana yol saatlerce kilitli kaldı.
Cevahir Alışveriş Merkezi, dün Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Dünyanın en büyük mağazalarından birinin açılışına tanıklık etmek isteyen binlerce İstanbullu alışveriş merkezinin bulunduğu Mecidiyeköy'e yönelince, Osmanbey-Mecidiyeköy, Taksim-Mecidiyeköy, Çağlayan-Mecidiyeköy ve Fulya-Mecidiyeköy güzergâhlarında trafik kilitlendi. 14.20'de Osmanbey-Mecidiyeköy arasındaki 2 kilometrelik mesafedeki yolculuk otomobille 35 dakika sürdü.
Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci, Cevahir Alışveriş Merkezi'nde kent estetiğinin yanı sıra ulaşım altyapısı ile atık su ve kanalizasyon suyu sorunları bulunduğunu belirterek şöyle dedi: "Bölgenin ulaşım altyapısı planlanırken böyle bir merkez yoktu. İTÜ Ulaşım Kürsüsü araştırmasına göre; alışveriş merkezi pik saatlerinde (trafiğin en yoğun olduğu sabah ve akşam saatleri) bölge trafiğine yüzde 22 yoğunluk getirecek. Alışveriş merkezi zaten sorunlu olan bölge trafiğine aşırı yoğunluk getiriyor. Mevcut ulaşım altyapısı yetersiz kalır ve trafik kilitlenir."
Altyapı da çökecek
Ekinci şöyle devam etti: "Yeni merkezin bir sorunu da kanalizasyon ve yağmur suyu. Makine Mühendisleri Odası'nca hazırlanan rapora göre alışveriş merkezindeki atıksuları taşıyabilmesi için mevcut altyapının dört katı büyüklüğünde bir kesite sahip altyapı gerekiyor. Alışveriş merkezinin getireceği yükle çevresindeki mahallelerin kanalizasyon ve atık sularını taşıyan mevcut altyapı çökecek.


    http://www.radikal.com.tr/7602857602850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.