İstanbul trafiğine 'cepçözüm'

Beşiktaş'taki işyerinizde çalışırken, Maslak'taki evinizden arayan eşiniz, küçük kızınızın rahatsızlandığını ve en yakın hastaneye kaldırıldığını söylüyor. Bunun üzerine hemen izin alıp evinize doğru yola koyuluyorsunuz.
Haber: EMRE BOZTEPE / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş'taki işyerinizde çalışırken, Maslak'taki evinizden arayan eşiniz, küçük kızınızın rahatsızlandığını ve en yakın hastaneye kaldırıldığını söylüyor. Bunun üzerine hemen izin alıp evinize doğru yola koyuluyorsunuz. Barboros Bulvarı her zamankinden daha kalabalık. Merak edip cep telefonunuzdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin web sitesine giriyorsunuz. Levent'te, Metrocity önünde kaza var, trafik kilitlenmiş. Hemen alternatif yol arayışlarına giriyorsunuz. Çağlayan ve Kâğıthane'deki kameralardan o istikametin açık olduğunu görüyorsunuz. Hemen Zincirlikuyu'dan çevre yoluna sapıp Çağlayan-Kâğıthane-Ayazağa üzerinden Maslak'a geçiyorsunuz. Neyse ki kızınız iyi ve rahat bir nefes alıyorsunuz.
Yukarıda yazdıklarımızı 10 yıl önce okumuş olsaydınız, bir bilimkurgu filmi olduğunu düşünürdünüz. Oysa İstanbul Büyükşehir tarafından yakında hizmete girecek 'İBBCepTrafik' hizmetiyle, trafik sıkışıklığına karşı cebinizden yönlendirileceksiniz.
Bürokratik işlemler tamamlandığında artık İstanbullular Büyükşehir Belediyesi'nin web sitesindeki trafik kontrol merkezinden verilen bilgilere cep telefonundan ulaşabilecek.
Genelde bu tip projeler anlatıldığında güzel görünse de kullanılması zordur. Biz de bu uygulamayı test etmek için, sisteme uygun bir cep telefonuyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Koordinasyon Merkezi'ne gittik. Tabii bu arada, geçtiğimiz günlerde Radikal'i ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan'ın uygulamayı test etmemiz için bizi davet ettiğini belirtmeliyiz. Çünkü sistem henüz hizmete girmediği için cep telefonuna trafik bilgilerini yükletmek için merkeze giden herkese bu hizmet verilmiyor.
Büyükşehir Belediyesi'nin Merter'deki ek hizmet binasına gittiğimizde, Trafik Kontrol Merkezi'nde çalışan jeodezi ve fotogrametri yüksek mühendisi Batuhan Altun'a yönlendirildik. Merkez, çocukluğumuzun ünlü uzay gemisi 'Atılgan'ın ana kumanda odasını andırıyordu.
Altun burada Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesine girerek kaydımızı yaptı. Daha sonra cep telefonumuzdan internete bağlanarak programı telefonumuza indirdi.
Program genelde telefonun 'Uygulamalar' kısmına kaydoluyor, bazı markalarda ise 'Oyunlar' menüsünün altına iniyor. Biz, telefonumuzda Oyunlar menüsüne girip uygulamayı çalıştırdık. Karşımıza dört menü çıktı:
Trafik kameraları, yoğunluk haritası, yol mesajları ve yardım.
Trafik kameraları bölümüne tıklayıp 114 kameradan birkaçını seçtik ve sorunsuzca İstanbul'un ana arterlerindeki görüntülere ulaştık. Daha sonra kamera menüsünden çıkıp yol haritalarına baktık. Yol haritalarından da seçtiğimiz bölgelerdeki anlık hız ve yoğunluk bilgilerine kolayca ulaştık.
Önemli ayrıntılar!
Yaptığımız teste göre Büyükşehir Belediyesi'nin 'cep trafik' hizmeti en azından şimdilik çok iyi çalışıyordu. Ancak bu uygulamayı sorunsuz bir şekilde kullanmak için birkaç küçük ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor. Birincisi telefonun Java ve WAP uygulamalarını desteklemesi gerek. Son yıllarda çıkan telefonların büyük kısmı bu uygulamaları destekliyor.
Programı yükledikten sonra 'Erişim Ayarları' bölümüne 'internet' yazmanız gerek. Yoksa bazı operatörlerde buraya WAP yazılıyor ve WAP üzerinden sistemi kullandığınızda beş katı ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Birçok telefon markasının kendi web sitelerinden, bu telefonlara uygun ayarları indirmek de mümkün. Kamera görüntülerini sağlıklı izleyebilmeniz için ekran çözünürlüğünün yüksek olmasında fayda var.
Her gün 10 kez baksam...
Peki uygulamanın maliyeti ne olacak? Batuhan Altun'un yanıtına göre fazla korkmanıza gerek yok:
"Düzenli olarak günde 10 defa cep telefonunuzdan internete girip yol durumunu kontrol ettiğinizde, aylık ödeyeceğiniz maksimum ücret 5 YTL. Tabi erişim ayarlarını düzgün şekilde yaparsanız. Aksi takdirde fatura 25 YTL'ye çıkabilir. Hizmeti belediye bedava sağlıyor. Bu para, operatörlerin hattı kullandırma ücreti."
Teknoloji, İstanbul'un trafiğini küçültüp ceplerimize sığdırmayı başardı. Şimdi sıra, kentteki sıkışık yolların aynı kolaylıkla rahatlatılmasında...