İstanbul trafiğini teleferik çözecek

İstanbul trafiğini teleferik çözecek
İstanbul trafiğini teleferik çözecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), Etiler ile Çamlıca arasına yapacağı projeyle saatte 6 bin, günde 100 bin kişi boğazı teleferikle geçecek.

İSTANBUL   - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Etiler ile Çamlıca arasına yapacağı projeyle saatte 6 bin, günde 100 bin kişi İstanbul Boğazı’ını teleferikle geçecek. 
Anadolu Yakası’nda Beykoz’un iki tepesi de teleferikle bağlanacak. İstanbul’un sorununu çözmek için metrobüs, metro gibi toplu taşıma sistemlerini devreye sokan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu halkaya şimdi de teleferiği eklemeye hazırlanıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Etiler-Üsküdar (Çamlıca) arasında saatte 6 bin yolcu taşıyacak projeyle ilgili çalışmaların son halinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a sunulduğu belirtildi. 
Başkan Topbaş’ın proje hakkında , “Asya’dan Avrupa ’ya yani bir kıtadan diğerine teleferikle geçmek önemli ve heyecan verici olacak. İstanbul Boğazı’nı geçen bu teleferikte Altunizade’nin diğer bir aktarması da Çamlıca’ya olacak. 
Anadolu Yakası’nda Beykoz’un iki tepesi de teleferikle bağlanacak. Etiler ile Çamlıca arasına yapılacak projeyle saatte 6 bin, günde 100 bin kişi Boğaz’ı teleferikle geçecek.” şeklinde bilgi verdiği aktarıldı.
Yapılan açıklamada, Beykoz, Karlıtepe ve Yuşa Tepesi arasına teleferik kurulması için çalışmaların başladığı kaydedildi. Açıklamada, "Paşabahçe sahilinden en yüksek tepeye uzanacak birinci teleferik, 2 km mesafelik bir gezintiyle Boğaz’ın seyrini sağlayacak. 
Karlıtepe olarak bilinen mesire alanına erişimi sağlayacak teleferik ile sahilde yapılacak marinaya gelen tekne ve yatlar da ormanlık mesire alanında kurulacak piknik alanına ulaşabilecek. 
Ayrıca Yuşa Tepesi’ne ulaşımı sağlayacak ikinci teleferik ile Boğaz’ın tüm güzellikleri seyredilerek erişim sunulacak. Boğazın uç noktasında yer alan türbeye Ortaçeşme’den teleferikle gidilebilecek." denildi.
( CİHAN )