İstanbul ucuz kurtuldu

LPG yüklü yedi tanker taşıyan DD-1 adlı Ro-Ro gemisi önceki gece İstanbul'a büyük bir tehlike yaşattı. 00.30'da denize açılması gerekirken saat 22.30'da Kartal'dan demir alan tanker yanlış yükleme ve şiddetli fırtına nedeniyle Zeytinburnu açıklarında battı.
Gemideki yedi tanker de suya düşerek akıntıyla sürüklenmeye başladı. Tankerlerden dördü kıyıya çarparken üçü römokörler tarafından kontrol altına alındı. Uzmanlar, "Şayet tankerlerden biri bile patlasaydı 300 metrelik alanda canlı kalmazdı" dedi.

İSTANBUL - Likit petrol gazı (LPG) tankerleri taşıyan 'DD-1' adlı ro-ro gemisi, önceki gece Zeytinburnu açıklarında battı. Gece 00.30'da denize açılması gerekirken saat 22.00'de demir alan gemi, fırtınada yanlış yükleme yapınca, taşıdığı tankerler denize döküldü. Her biri 22 ton LPG taşıyan tankerler Yenikapı, Ahırkapı ve Boğaz'a doğru sürüklendi.
İstanbul'un atlattığı tehlikeyi, uzmanların "Tankerler kıyıya çarpsa 300 metrelik alanda canlı bırakmayacaktı" açıklaması özetledi.
Kartal'dan hareket ederek Zeytinburnu Port Limanı'na giden 335 grostonluk 'DD-1', önceki gece saat 22.20 civarında Zeytinburnu'nun 2 mil açığında yanlış yükleme nedeniyle su almaya başladı. Denizciler Dayanışma Grubu adına Erdoğan Üstek tarafından işletilen geminin, A-4 demirleme sahasında, aşırı rüzgâr ve dalgalardan dolayı yük kayması sonucu kapağının zinciri kırıldı. Kapak düşünce geminin üzerindeki tankerler de denize döküldü.
Personelden yardım çağrısı
Geminin uyarısıyla harekete geçen Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma
İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (KEGKİ) ait bot, sekiz gemi personelini kurtararak Harem Deniz Polisi'ne teslim etti. Bu sırada gemi tamamen batarak denizin 60 metre altına oturdu. Toplam 138 ton sıvılaştırılmış LPG'nin bulunduğu yedi tanker ise akıntıyla Yenikapı, Ahırkapı sahillerine doğru sürüklenmeye başladı. Üçlü ve dörtlü iki grup halinde sürüklenen tankerler Yenikapı kıyısına 700 metre kadar yaklaştı.
Liman Başkanlığı, tankerlerin su üzerinde sürüklenerek tehlike yaratması üzerine, İstanbul Boğazı'nı transit gemi geçişine kapattı. Ayrıca, tankerlerin sürüklenerek kıyıya çarpma tehlikesine karşı Sahil Yolu'nun Sirkeci'den Yeşilköy Kavşağı'na kadar olan kısmı çift yönlü araç trafiğine kapatıldı. 300 metrelik alana kadar toplu yaşam alanları da boşaltılıp elektirik kesildi. Ambulanslar ile itfaiye ekipleri, Sahil Yolu'na çıkan kavşaklarda bekletildi. Bu arada, Zeytinburnu'nun sahil kesimindeki gemiler kaldırıldı. Üçlü, dörtlü gruplar halinde sürürlenen LPG yüklü tankerler daha sonra birbirlerinden ayrılararak 50-60 metre mesafeyle sürüklenmeye devam etti.
Olay kriz merkezinde takip edilirken, su yüzeyindeki cisimleri tespit eden VTS de tankerlerin koordinatlarını sürekli izledi. Ardından römorkörlerle yaklaşılan tankerler halatlarla bağlanıp kıyıdan uzaklaştırılmaya çalışıldı.
Biri delinip gaz püskürttü
Fırtına nedeniyle kontrol altına alınamayan tankerlerden dördü kıyıya çarpararak durdu. Tankerlerden biri delinirken, 15 metre mesafeye kadar gaz püskürttü. Tankerlerden bir diğeri ise Ahırkapı açıklarından Eminönü'ne doğru sürüklenirken kontrol altına alındı.
Boğaz'a yönelen iki tankerin hedefi ise Kabataş-Dolmabahçe sahiliydi. Bu iki tanker de herhangi bir faciaya yol açmadan kontrol altına alınarak Haydarpaşa Limanı'na götürüldü. Burada gaz sızıntısı kontrolünden geçirilen tankerler bir başka gemiye yüklendi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kaza bölgesinde incelemelerde bulundu. Harem Tahliye İstasyonu'nda bilgi alan Yıldırım, daha sonra KEGKİ'ye ait 'Kıyı Emniyeti 5' adlı botla, geminin battığı bölgeye gitti. Kazanın işletmecilik hatasından kaynaklandığını dile getiren Yıldırım, "Doğru tedbir alınması, bu havalarda bu tip küçük gemilerde kamyonların bağlanması veya denize çıkmamak lazım" dedi.
Yasak saatte denize açılmış
Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Barış Tozar ise büyük bir facianın doğru bir organizasyonla önlendiğini savundu. Tehlikeli yüklerin gece 00.30-06.00 saatlerinde taşınması gerekirken kazanın bu saatler dışında gerçekleştiğine dikkat çeken Tozar, liman başkanlıklarını, işletici firmaları ve işletme liman müdürlüklerini iki kez yazılı olarak uyardıklarını ifade etti. Tozar, "Soruşturma başlatıldı" dedi.
Patlasaydı, ne olurdu?
Zeytinburnu açıklarında batan gemiden denize dökülen 22 ton sıvılaştırılmış LPG taşıyan yedi tankerden birinin kıyıya çarpıp infilak etmesi halinde 300 metrelik alanda canlı yaşam bırakmayacaktı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi teknik uzmanlarından Ayhan Aydın, tankerlerden birinin delinmesi halinde içindeki sıvının hacminin 200 kat artarak atmosfere yayıldığını belirterek, patlamanın, etkili olacağı 300 metre alan içerisinde canlı bırakmayacağını, evleri dahi yok edebileceğini söyledi. Aydın, "Bir tankerin patlaması diğer tankerleri de patlatırdı. Böyle bir sonuçta Ahırkapı, Yenikapı büyük çapta etkilenirdi" dedi.
Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Salih Orakçı da patlamanın ses ve basınç etkisinin yanı sıra, bölgedeki oksijen durumuyla da alakalı olarak alevlerin 300 metreye kadar etkili olabileceğine dikkat çekti.


    http://www.radikal.com.tr/7407427407420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.