@idrisemen

İstanbul ulaşımına 'Marmaray' ayarı geldi

'Demir ipek yolu' Marmaray'ın 5 istasyonu açılıyor. Hat günde 8722 otobüs seferiyle İstanbul'un trafiğine entegre edilecek.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

‘Asrın projesi’ olarak nitelendirilen Marmaray Cumhuriyetin 90. yıldönümünde açılıyor. 1400 metresi denizin altında olan Marmaray, 13.6 kilometrelik mesafeyle Ayrılıkçeşme’yi Kazlıçeşme’ye bağlayarak Asya ile Avrupa kıtasını sualtı tüpleriyle birbirine bağlıyor. Asya-Avrupa arasındaki geçişleri 4 dakikaya indirecek olan proje, yedi yıllık çalışma sonrasında tamamlandı.
Günde 300 bin yolcu taşıyacak Marmaray için İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada yeni bir düzenleme yaptı. 181 otobüs hattı Marmaray’a entegre edilirken, İETT’ye bağlı 1419 otobüs de günde 8722 sefer yaparak Marmaray’ın aktif işlemesine olanak sağlayacak. İşte her yönüyle asrın projesi Marmaray… 

Rakamlarla Marmaray

Marmaray’ın bugün açılan bölümünde 3’ü yer altında olmak üzere toplam 5 istasyon bulunuyor. İstasyonların isimleri ise şöyle: Ayrılık Çeşme, Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci ve Kazlıçeşme.
Marmaray biletleri 1.95 lira üzerinden fiyatlandırılırken İstanbulkart da geçerli olacak. 

Yeni otobüs hatları ve duraklar oluşturuldu 

KAZLIÇEŞME HATTI:
Marmara’yı kullanarak Anadolu yakasından gelip, Avrupa yakasındaki son durak olan Kazlıçeşme durağında inecek yolcular, diğer toplu ulaşım araçlarına entegre olabilmek için yeni oluşturulan duraktan İETT otobüsleriyle metro ve metrobüs duraklarına ulaşabilecekler.
ZEYTİNBURNU-KAZLIÇEŞME: MR10 adlı otobüs hattıyla, Marmaray’dan inen yolcular Zeytinburnu-Bağcılar tramvay istasyonuna ve Zeytinburnu Metrobüs İstasyonu’na ulaşabilecek. Toplam 3,5 kilometre olan hat uzunluğunda üç otobüs hizmet verecek.
TOPKAPI-CEVİZLİBAĞ-KAZLIÇEŞME: Kazlıçeşme’de inen yolcular MR11 adlı otobüs durağında hizmet veren otobüsler sayesinde Cevizlibağ ve Topkapı’ya aktarma yapabilecek. Yolcular Metro, Metrobüs, ile Topkapı- Sultançiftliği tramvay hattı ve Topkapı istikametine bu hat ile gidebilecek. MR11 adlı otobüs hattında üç otobüs hizmet verecek.
YENİBOSNA-KAZLIÇEŞME: Bu hattı Bakırköy Sahil Yolu, Ataköy, Şirinevler, Yenibosna Transfer Merkezi’ne geçiş yapmak isteyen yolcular kullanabilecek. Yine bu kapsamda Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu’nun sahil tarafında yeni otobüs, yolcu bekleme peronları yapıldı. Yaklaşık 10 kilometre uzunluğa sahip Yenibosna-Kazlıçeşme hattında hizmet verilmesi için MR20 adlı bir otobüs hattı kuruldu. Bu hatta 4 adet otobüs gün boyu hizmet verecek.
YENİKAPI-AKSARAY: Yenikapı İstasyonu’nda inen yolcular için Aksaray-Havalimanı ve Aksaray- Kirazlı Metrosuna aktarma imkânı sağlayacak olan Yenikapı-Aksaray otobüs hattı oluşturdu. Y1 adlı Yenikapı-Aksaray hattında iki otobüs 1.6 kilometrelik mesafede yolcu taşıyacak.
HALKALI- YENİKAPI: BN3 adlı Halkalı-Yenikapı otobüs hattı, eski banliyö hattı üzerinden hizmet verecek. Uzunluğu 25 kilometre olan hatta 10 araç yolcu taşıyarak Halkalı-Yenikapı arasında ulaşım imkânı sağlayacak.