İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Raşit Tükel'e destek eylemi

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Raşit Tükel'e destek eylemi
İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Raşit Tükel'e destek eylemi
İstanbul Üniversitesi öğrencileri, rektörlük seçimlerinde birinci çıkmasına rağmen Cumhurbaşkanı tarafından atanmayan Prof. Dr. Raşit Tükel için eylem yaptı. Eylemin ardından üniversiteyi terk etmeme kararı alan öğreniciler, yaklaşık 3 saat sonra Raşit Tükel ile görüşerek üniversiteden ayrıldı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'ın, Prof. Dr. Raşit Tükel’in İstanbul Üniversitesi Rektörlük Seçimlerini 300 oy farkla kazanmasına rağmen 2’nci gelen Mahmut Ak’ı rektör ataması, üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi'nde toplanan bir grup öğrenci Rektörlüğe en çok oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel yerine ikinci sıradaki Mahmut Ak'ın atanmasını protesto etti. " AKP 'nin yandaş Mahmut Ak'ına karşı, benim Rektörüm Raşit Tükel " yazılı bir pankart açan öğrenciler yerleşke içinde sloganlar atarak yürüdü.

Beyazıt'taki tarihi kapıya çıkan öğrenciler burada bekleyen gazetecilere açıklama yaptı. Açıklamada, " Mahmut Ak'ın hiçbir geçerliliği, hiçbir hükmü yoktur, bu üniversitede. İstanbul Üniversite öğrercilerinin iradesi Raşit Tükel'den yanadır" denildi. Polisin uzaktan izlediği  açıklamanın ardından öğrenciler yeniden üniversiteye döndü.  


ÜNİVERSİTEYİ TERK ETMEDİLER

İlerleyen saatlerde ise öğrenciler "Özgürlük ve Demokrasi Şenliği" adını verdikleri eylemin ardından üniversiteyi terk etmeme kararı aldı.

TÜKEL ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞTÜ

Prof. Dr. Raşit Tükel'in öğrencilere, "verilen mesajın alındığını, eyleme son vererek okuldan ayrılmalarını" söylediği öğrenildi.

Tükel ile görüştükten sonra kendi aralarında forum yapan öğrenciler, forumun ardından, yaklaşık 3 saat süren eyleme son verme kararı aldı.  http://www.radikal.com.tr/133007513300752

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .... - user1022763

  her verilen kararın ardından susup oturacaksak işimiz var. Verilen her karar doğru demek değildir, yapılan eylemler ve söylemlerle halktaki farkındalığı arttırmak ve kişilerin halkların iradesini hiçe sayarak salt kendi iradelerini uygulayamayacağını göstermektir, muz cumhuriyetinde yaşamıyoruz, kimsenin iradesi halkın iradesinden üstün değildir....

  IQ SEVIYESI - Equalizer001

  RADIKAL: ?İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Raşit Tükel'e destek eylemi.? Bunlar nasil universite ogrencileri? Ilk okul seviseyinde bir ogrenci bile neleri degistirip neleri degistiremiyecegini bilir. Eylem yaparlarsa sanki Cumhurbaskani R.T. Erdogan; ?aman cocuklar eylem yapmayin ben sizin istediginiz adayi rektor olarak atayacagim? diyecek. Ben bu eylem yapan ogrencilerin IQ seviyelerini cidden merak merak ediyorum.