İstanbul Üniversitesi'nde disiplin soruşturmasına protesto

İÜ'den bir grup öğrenci, bazı arkadaşları hakkında çeşitli eylemlere katıldıkları gerekçesiyle başlatılan disiplin soruşturmasını protesto etti.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencilerinden oluşan bir grup, bazı öğrenciler hakkında çeşitli eylemlere katıldıkları gerekçesiyle başlatılan disiplin soruşturmalarını protesto etti.
İÜ Beyazıt Kampüsü Öğrenci Merkezi önünde toplanan grup adına yapılan basın açıklamasında, soruşturmaların çoğunun 'komik ve hukuka aykırı gerekçelere dayandığı' öne sürüldü. Soruşturmalarla öğrencilerin eğitim hakkının ellerinden alınmak istendiği iddia edilen açıklamada, "Bu soruşturmaların nedenleri arasında Deniz Gezmiş'i anmak, parasız eğitim istemek, ABD karşıtı basın açıklaması yapmak var. Bununla birlikte kesinlikle soruşturulması gereken olaylar, kurumlar ve kişiler olduğunu biz de düşünüyoruz. Üniversitelerde soruşturulması gerekenler; TÜSİAD'a, NATO'ya ve IMF'ye proje ve rapor hazırlayan kurum ve kişilerdir" denildi.
Basın açıklamasının ardından, grupta yer alan bazı öğrenciler, haklarındaki soruşturma kapsamında Öğrenci Merkezi'nde ifade verdi.