İstanbul Üniversitesi'nde gerginlik

İstanbul Üniversitesi'nde gerginlik
İstanbul Üniversitesi'nde gerginlik
İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi düzenlenen 'İfade Özgürlüğü Konferansı'na bakanların da katılacağını öğrenen öğrenciler protesto gösterisi düzenledi. Güvenlik görevlilerinin barikatını aşarak içeri giren 200 kişilik grup konferansı erteletti.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde düzenlenen "İfade Özgürlüğü Konferansı" öğrencilerin akınına uğradı. Öğrencilerin konferansa ilgi göstermelerinin nedeni konusundan çok katılımcılardı. Önceden duyurulan katılımcı listesinde Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da vardı. İki bakan için İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi'nin girişine kırmızı halı serildi. Ancak iki bakan da Ankara 'daki programlarını gerekçe göstererek konferansa katılmadı. Polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri altında öğrenciler gruplar halinde Beyazıt Meydanı'nda toplandı. Konferansın yapılacağı kültür merkezine doğru yürüyüşe geçen protestocu grup, Ak Parti aleyhinde sloganlar attı. Güvenlik görevlileri kültür merkezine girişte, kimlik kontrolü yapmak istedi. Bu sırada gerginlik yaşandı. Sayıları 200'ü bulan öğrenciler kapıya yüklenince güvenlik görevlilerinin kurduğu barikat yıkıldı. Koşarak içeri giren öğrenciler kırmızı halının üzerinden geçerek konferans salonuna girdi. Öğrenciler, salonda slogan atmayı sürdürdüğü için ifade özgürlüğü konferansı planlandığı saatte başlayamadı.

Özgür ALTUNCU - Bulut MÜLHİM - Kamera: İdris TİFTİKCİ - DHA


  http://www.radikal.com.tr/112298311229831

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU SÜREÇTE - pispor

  Hükümetin üniversitelerdeki bilimsel yada siyasal konferanslara girmesini ben yararlı görmüyorum.ne de olsa hükümet temsil ettiği siyasi bir taraftır.asla iktidardaki güçlü bir hükümet katıldığı her konferans ve bilimsel siyasal sempozyumlarda mutlaka kendi siaysi görüşlerini ortaya koyar.bu yüzden türkiyenin bu kürd sorunu çözüm sürecinde,bu gibi tansiyonu yükseltecek toplantı ve konuşmalarını mümkün ise bilimsel ve siyasal bilim adamlarının katılması yolu ile bilgilendirilmesi daha uygun görmekteyim.aksi ateşe benz,n ile müdehale etmeye benzer.biz geçmişte üniversite olaylarından meydana gelen acıları yaşayan bir ülkeyiz.