İstanbul Üniversitesi'nde olaylar çıktı

İstanbul Üniversitesi'nde olaylar çıktı
İstanbul Üniversitesi'nde olaylar çıktı
İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde iki grup arasında kavga çıktı. Kavgaya müdahale eden polis 57 öğrenciyi gözaltına aldı.

Radikal.com.tr - İstanbul Üniversitesi'nde, Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olaylara tepki gösteren öğrencilerle, 'Hizbullah yanlısı' olduğu söylenen grup arasında geçtiğimiz hafta başlayan gerginlik bu sabah tekrar çatışmaya dönüştü. "Müslüman Gençlik” grubundan öğrencilerle sol görüşlü öğrenciler arasında yaşanan çatışmada çok sayıda öğrenci yaralanırken, çok sayıda öğrenci de gözaltına alındı. 

İstanbul Üniversitesi'nin Laleli'de bulunan Edebiyat Fakültesi'nde sabah saatlerinde meydana gelen kavgada fakülte binasına gelen ve Müslüman Gençlik grubundan olduğu belirtilen kalabalık bir grup ile karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı. Olaylar sırasnıda yaralananlar olurken, fakülteye giren çevik kuvvet polisleri 18’i kız, toplam 57 öğrenciyi gözaltına aldı.

GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLERDEN 27´Sİ SERBEST KALDI

İstanbul Üniversitesi'nde bugün çıkan olaylarda gözaltına alınan 57 kişi çevik kuvvet otobüsleriyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Her 2 gruptan da gözaltına alınan öğrenciler tek tek otobüslerden indirilerek işlemlerinin yapılması için Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. İşlemleri yapılan öğrencilerden 27'si savcılık talimatıyla serbest kalırken 30 öğrencinin yarın mahkemeye sevk edileceği öğrenildi.

Fakültenin kapılarını kapatan polisler giriş-çıkışlara izin vermezken, gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi. Çevik kuvvet ekipleri gözaltına alınan öğrencileri ifadelerinin alınması için Emniyet Müdürlüğü’ne götürürken, üniversitede gerginlik devam ediyor. 

Öğrenci Kollektifleri'nden yapılan açıklamada, olaylara müdahale eden polislerin, sınıflara girerek çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldığı öne sürüldü.Öğrenci Kollektifleri, saat 16.00'da Beyazıt Kampüsü Ana Kapı önünde bir protesto düzenleneceğini de duyurdu.

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ’NDE DE OLAYLAR ÇIKTI
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde de Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olayları protesto etmek için eylem gerçekleştirildi. Eylem sırasında karşıt görüşlü öğrenciler arasında olaylar çıktı. Olaylara polis sert müdahale etti. Kavga ve polis müdahalesi sırasında çok sayıda öğrencinin yaralandığı bildirildi.