İstanbul unutulmayacak

Şampiyonlar Ligi finalinde Liverpool'lu futbolcular kupayı kaldırırken, İstanbul çok başarılı bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadı.

İSTANBUL - Şampiyonlar Ligi finalinde Liverpool'lu futbolcular kupayı kaldırırken, İstanbul çok başarılı bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadı. Başarının arkasında büyük özveriyle çalışan ve organizasyonu her ayrıntısına kadar planlayan bir ekip vardı. İşte finalin perde arkası şöyle:

 • Final maçı için Ağustos 2003'te aday olan İstanbul, hemen çalışmalarına başladı. UEFA programı doğrultusunda finale ev sahipliği anlaşması imzalandı. Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Rafet Bozdoğan, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakcı'nın da yer aldığı 'Yerel Organizasyon Komitesi' kuruldu.
  Basın tribünü yetmedi
 • Olimpiyat Stadı'nda televizyon stüdyoları ve medya tribünü yetersizdi. Yedi televizyon stüdyosu yaptırıldı. Medya bölümünün kapasitesi 980'e çıkarıldı. Toplam 300 televizyon, 54 radyo spikeri anlatım yeri kuruldu. Kablosuz internet hizmetiyle de saha içinde görevli 170 foto muhabirinin, rahatlıkla fotoğraflarını çalıştıkları kuruluşlara geçmesi sağlandı.
  Farklı yayın
 • Şampiyonlar Ligi finalinin televizyon yayını da farklıydı. Dünyada yeni yaygınlaşan high definition (yüksek çözünürlükte) yayın ilk defa bir spor karşılaşmasında uygulandı. Aralarında Fransa ve Belçika gibi ülkelerden şirketlerin bulunduğu bir konsorsiyumun yaptığı bu yayında, high definition özellikli televizyonlarda daha net görüntü oluyor.
  Statta değişiklikler
 • Statta problem olan rüzgâr perdeleri kaldırıldı. Tribünün bazı bölümlerinde görüşü engellemesi nedeniyle yedek kulübeleri 60 cm. zemin altına indirildi.
 • Türk Telekom, 250 bin dolarlık yatırım yaparak stadın haberleşme sorunlarını çözdü. Ayrıca statta kablosuz internet sağlandı.
 • Olimpiyat Stadı'nın VIP Tribünü yeniden düzenlenerek kapasitesi artırıldı.
 • Stadyum iki hafta boyunca her gün özel bir şirket tarafından temizlendi. Toplam 45 kişi bütün koltukları tek tek sildi.
 • Seyircilerin maç öncesi ve sonrası vakit geçirecekleri 'Taraftar festival alanları düzenlendi. Sponsorların aktivite yerleri ve onların ağırlanması için dev çadırlar yapıldı. 15 bin metrekare boyutunda Şampiyonlar Köyü Çadırı kuruldu. DJ'ler gündüz müzik yayını yaptı. Büfelerde yiyecek ve içecek satıldı. Sponsorların interaktif oyunları oynandı. Yüzlerce portatif tuvalet kuruldu.
  Kuleli öğrencileri
 • Final maçından önce yedi dakikalık geleneksel açılış gösterisi ise 2006 Dünya Kupası'nın açılış gösterilerini yapacak olan firma tarafından planlandı. Genelkurmay Başkanlığı'nın desteğiyle bu gösteride 1000 Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi yer aldı.
 • Üç güvenlik çemberi oluşturuldu. Bu çemberin en dışında 600 jandarma görev yaptı. Stadın 100 metre çevresinde ise polis ve özel güvenlik birimleri yer aldı. Stadın içinde 2 bin sivil polis bulundu. Stat içini ve dışını gören toplam 38 güvenlik kamerası vardı. Polis haricinde 2 bin özel güvenlik birimi görev aldı. Bileti olmayanlar, otopark kartı olmayan araçlar otoparka alınmadı.
 • Sabiha Gökçen Havalimanı'nda İngiliz taraftarlar için 8 bin metrekarelik çadır ile 7 bin metrekarelik açık alan hazırlandı. Havalimanında yer hizmetlerini Özgün Cartering verdi. 60 seyyar tuvalet, 200 masa, 2 bin sandalye, üç uçuş bilgi ekranı alanda yer aldı. Çadırda bir günde 750 kilo döner, 1500 sandviç satıldı.
  Ulaşımda olağanüstü hal
 • Daha önce stadın en önemli problemi olan ulaşım ise titiz bir çalışmayla giderildi. 16 kilometre uzunluğunda yeni yol yapıldı. Pek çok bölge asfaltlandı. İtalyan, İngiliz ve Türk seyircilere, medya mensuplarına ayrı ayrı gidecekleri yönü gösteren tabelalar günler öncesinden hazırlanmıştı.
  İki takımın taraftarları birbirleriyle toplu olarak hiç karşılaşmadı.
  800 İETT otobüsü
 • Olimpiyat Stadı'nda 10 bin araçlık otopark yapıldı. Dört bilete bir otopark kartı verildi, kartsız araç alınmadı.
 • İngiliz ve İtalyan taraftarların yoğun şekilde toplandığı Sultanahmet, Taksim ve Bakırköy'den 800 İETT otobüsü İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'na sefer yaptı.
  Taksi tartışması
 • Final maçının yapıldığı Atatürk Olimpiyat Stadyumu'ndan kente dönüş için İstanbul Valiliği, taksilerin bakımı ve temizliğinin yeterli olmaması nedeniyle sadece havalimanı taksilerine geçiş izni verdi. Karar diğer taksicilerin eylemi üzerine iptal edildi ve maç sonrası taraftarlar taksilerle dönebildi.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi kısa bir sürede Olimpiyat Stadı güzergâhı üzerinde çevre düzenlemesi yaptı. Çok sayıda çiçek ve fidan dikildi.
  Rakamlarla 2005 finali
  Maçın yayımlandığı ülke sayısı: 200. Maçı televizyondan izleyen kişi sayısı: 3 milyar. Stadın kapasitesi: 70 bin 204. Finalistlerin taraftarlarına ayrılan yer: 40 bin 154. Diğer futbolseverler için ayrılan yer: 15 bin 172. Stat çevresine dikilen ağaç: 44 bin. Futbol Federasyonu'nun harcadığı altyapı yatırımı harcaması: 2 milyon avro. İşletme gideri: 3 milyon avro. UEFA'nın organizasyon için harcadığı para: 5.2 milyon avro (7.5 milyon YTL) Büyükşehir Belediyesi'nin harcadığı altyapı yatırımı: 75 milyon YTL, Türkiye'nin organizasyondan kazandığı para: 30 milyon avro. Maç hasılatı: 5 milyon avro.


  • http://www.radikal.com.tr/7472917472910

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.