İstanbul Valiliği: Zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmayın!

İstanbul Valiliği: Zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmayın!
İstanbul Valiliği: Zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmayın!
İstanbul Valiliği tarafından kar yağışı ve olumsuz hava koşulları uyarısı yapıldı.

İstanbul Valiliği şehri akşam saatleirnde etkisi altına alması beklenen kar yağışıyla ilgili uyarıda bulundu. 

Açıklamada;
"İlimizde akşam saatlerinde beklenen kar yağışının genel hayatı olumsuz etkilemesi, ulaşım hizmetlerinde ve trafikte oluşturacağı güçlükler göz önünde bulundurularak;
Vatandaşlarımızın;
-Zorunlu olmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmamaları,
-Trafiğe çıkan araçların mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları,
-Kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları,
-Görülebilecek don ve buzlanmaya karşı tedbirli olmaları,
- Resmi makamlara ait duyuruları takip etmeleri önemle hatırlatılır" denildi. 

İstanbul Valisi'nden 'kar tatili' açıklaması


TAKSİM'DE ÖNCE DOLU SONRA KAR!

Taksim ve çevresine kısa süreli dolu yağdı. Taksim'de bulunanlar doluya hazırlıksız yakalandı. Kısa süreli etkili olan dolu yağışı yerini kara bıraktı.

 

BELEDİYE BAŞKANI UYARDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, meteorolojiden aldıkları bilgi doğrultusundan bugün akşam saatlerinden itibaren perşembe öğlen saatlerine kadar bir kar yağışı beklediklerini belirterek İstanbulluları uyardı. Topbaş, "Kış lastiği donanımı olmayan araçların ve özellikle ağır hava koşullarında araç kullanma deneyimi olmayanların araçlarıyla trafiğe çıkmamalarını ve toplu taşıma araçlarını kullanmalarını önermekteyiz" dedi.


"KUZEY BÖLGELERİNDEN YER YER 30 SANTİMETREYİ GEÇEBİLİR"


Topbaş, İstanbul'da 2 buçuk günlük kar yağışının sorunsuz bir şekilde atlatılması konusunda İstanbulluların kendilerine destek olması halinde hiçbir problem yaşamayacaklarını söyledi. İstanbul'da bu yıl kar yağışının geçen yıllara oranla birkaç hafta önce başladığına dikkat çeken Topbaş konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Öğrencilerimizin, velilerin ve servis şoförlerinin de gerekli hassasiyeti göstereceğini ifade etmek istiyorum. Kent yaşamının huzurlu ve sağlıklı geçmesi açısından çalışmalar yaptıklarının altınız çiziyorum. Kuzey bölgelerinden Yer yer 30 santimetreyi geçecek bir kar yağışından söz edilmektedir. Kent merkezi 10 santimetrelerde olabilir. Bu nedenle kış lastiğini ve sürücülerimizin çok dikkatli olmasını önemsiyoruz. Gece kar olmayan yerlerde bile gizli buzlanmaların olabileceğini, kazalara sebebiyet vermemesi açısından dikkatli bir sürüşün önemini her daim söylüyoruz."


100'ÜN ÜZERİNDE BARINDIRDIĞIMIZ VATANDAŞ VAR


İstanbul'da yaşayan Suriyeli sığınmacıların hatırlatılması üzerine ise Topbaş, "Bizim her yıl olduğu gibi kar yağışları ve soğuk hava şartlarında sokakta yaşayan vatandaşlarımızı hem ihbarlar hem bizim tespitlerimiz sonucu spor salonlarımıza almaktayız. Şu anda 100'ün üzerinde barındırdığımız vatandaşımız var. Suriyelilerle ilgili özellikle valiliğimiz çalışma yapmakta. Kızılıyla birlikte beraberce yürütmekteler. Valiliğimiz zaten bir hafta on gün öncesinde parklarda olan Suriyelileri belirli kamplara toparladılar ve orda sokak şartlarından kurtarmaya çalıştılar" ifadelerini kullandı.DHA