İstanbul Valisi Güler nuh diyor...

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, ısrarla Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlama taleplerini ilettiklerini belirterek, "Asla gerginliğin tarafı olmayacağız, en ufak şiddet içeren yaklaşımın içinde olmayacağız ve özüne uygun, özgür ortamda yarın Taksim'de olmak istiyoruz" dedi.

Taksim krizi 'makul sayı'ya takıldı, aşılamadı


İSTANBUL - 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Taksim krizi aşılamadı. İstanbul Valiliği 'Taksim'e izin yok, makul sayıyla anma yapılabilir' açıklaması yaptı. Devrimci İşçi Sendikaları Konferedasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konferedasyonu (KESK) kararını açıkladı. İki konferedasyonun başkanı öğleden sonra 'Taksim'de miting yapmaya kararlı olduklarını' açıkladı. Ancak bir süre sonra konferedasyonlarla valiliğin anlaştığı haberi geldi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi akşama doğru açıklama yaparak, Pangaltı'nda toplanacaklarını ancak Taksim'de miting yapılmayacağını, makul sayıyla anma yapılacağını duyurdu. Bu açıklamadan kısa süre sonra İstanbul Valisi Muammer Güler tekrar kameraların karşısına geçti. Güler, Pangaltı'da toplanmanın da kanunsuz olacağını söyledi. Böylece Türkiye 1 Mayıs İşçi Bayramı'na 'Taksim Meydanı' ve 'makul sayı' kriziyle girmiş oldu.

Valilik: Makul sayıyla olur

DİSK ve KESK'le İstanbul Valiliği'nin Taksim Meydanı üzerine müzakereleri bir süredir devam ediyordu. Dün Vali Güler akşam 18.00 sıralarında basının karşısına çıktı ve sendika yöneticilerinin 'makul sayıyla' Taksim'e gelmesi halinde 'anma programı' yapılabileceğini ancak mitinge izin verilmeyeceğini söyledi. Valinin açıklamasına göre Türk - İş ve Hak - İş 500 ve 1000 kişilik 'makul sayıdaki grupla' Taksim'de anma yapacaktı. DİSK ve KESK'in de aynı şekilde Taksim'e gelebileceğini söyledi. DİSK Başkanı Çelebi'yse "Bizim Taksim konusundaki irademiz belli. Diğer arkadaşlarla görüşerek ayrıca değerlendirme yapacağız" sözleriyle, kararlarını bir gün sonra yani dün açıklayacaklarını ifade etti.


Sendikalar: "Makul sayıyla Taksim'deyiz"

DİSK ve KESK beklenen açıklamalarını bugün saat 14.00 sıralarında yaptı. DİSK Başkanı Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren açıklamayı ortak yaptı. Çelebi, "1 Mayıs'ta saat 10.00'da Pangaltı'da buluşacağız. Makul bir sayıda olacağız. Bu sayı diğer örgütlerle kıyaslanmamalı. 70'i aşkın örgütün ifade edileceği bir makul sayı olacak. Asla gerginliğin tarafı olmayacağız, en ufak şiddet içeren yaklaşımın içinde olmayacağız ve özüne uygun özgür ortamda yarın Taksim'de olmak istiyoruz" dedi. Evren de benzer açıklamayı tekrarladı. Vali Güler 'makul sayı' için rakam vermemişti, Çebeli de rakam vermedi.

Anlaştılar galiba!

Bu açıklamadan sonra sendikalarla valiliğin Taksim konusunda anlaşmaya vardığı haberi dolaşmaya başladı. Buna göre sendikalar Pangaltı'nda toplanacak, sonra da 'makul sayıda' kalabalık Taksim'e gidecekti. Polis Pangaltı'ndaki toplanmaya müdahale etmeyecekti. Televizyonlar, internet siteleri bu haberi 'anlaşma' olarak geçti. DİSK Başkanı Çelebi akşam 17.30'dan sonra NTV televizyonunun canlı yayına çıkarak, 1 Mayıs programını söyledi. Çelebi, Taksim'de bilindiği anlamda miting yapılmayacağını, toplanmanın Pangaltı'nda olacağını söylerken, 'makul sayıda' kalabalıkla Taksim'de anma yapılacağını söyledi ve şöyle devam etti: "Makul sayı tartışmasının olmamasını diliyoruz. Makul sayı, temsil niteliğimizin sayısıyla orantılı olacaktır. Vali beyle de konuştuk. Bizim arzuladığımız şekilde bir miting olmayacak ama biz orada sonuçta söylediğimiz yapıların temsil edildiği bir sayıda Taksim'de kutlamamızı yapacağız. Ana muhalefet partisi de dahil, demoktratik kitle örgütlerinin tek tek örgütleri dikkate aldığımızda sayı ortada. Sayının sınırını, makulluğunu biz de biliyoruz. O çerçevede bunları örgütlerimiz de dikkate alacak. Kendimizi de ifdae edeceğimiz bir çerçevede olacak. Geçen seneki görüntülerin artık bir kenara bırakılarak, arşivde durması ve yerine güzelliklerin yaşanmasını ifade etmek istiyoruz."
Bu açıklama, 1 Mayıs'ın 'makul' geçebileceği şeklinde yorumlanırken, 'son dakika' alarmıyla ekranlarda Vali Güler göründü.


"Pangaltı da kanunsuz"

Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün çıkışında açıklama yaptı. Vali Güler bu kez de Pangaltı'da toplanmanın kanunsuz olacağını söyledi. "Sayın Çelebi'nin Pangaltı'da toplanmak üzere yaptığı planları da gördüm" diyen Güler, şöyle dedi: Böyle bir toplantı yapılmasının, kitlelerin oraya getirilmesinin, makul sayının çok çok üzerinde miting anlamına gelecek şekilde gelinmesinin kanunsuz toplantı olacağını hatırlatırım. Türk - İş'e (500 kişi), Hak - İş'e (1000) hangi ölçüler içinde izin vermişsek, onlara da benzeri sayıda hakkı kullandırırız. Onbinleri oraya getirmek, polisin karşısına çıkarmak kanunsuz toplantıya teşvik olur."
Vali Güler, 'makul kalabalık' olarak sendika temsilcilerini, CHP milletvekilleri, uluslararası misafirlerin kastedildiğini belirtti ancak yine sayı vermedi. (Radikal)