İstanbul Valisi Mutlu: Dilan örgüt üyesidir

İstanbul Valisi Mutlu: Dilan örgüt üyesidir
İstanbul Valisi Mutlu: Dilan örgüt üyesidir
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs olaylarında polisin gaz bombasıyla ağır yaralanan Dilan Alp'in örgüt üyesi olduğunu iddia etti.

İSTANBUL - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İSMEK kursiyerlerinin yaptıkları el işi ürünlerini sergilediği Dolmabahçe'deki sergi çıkışı gazetecilerin 1 Mayıs 'ta yaşanan olaylarla ilgili sorularını yanıtladı. Vali Mutlu, " Benim vicdanım rahat " dedi.

"BUYURSUNLAR ŞİKAYETLERİNİ YAPSINLAR"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, DİSK'in yaşanan olaylarla ilgili dava açacağıyla ilgili açıklamasına cevaben, " Arzu edilen her yere müracaat edilebilir. Dünyanın ne kadar mahkemesi ülkemizin de ne kadar yüce mahkemesi varsa, hepsine müracaat edilebilir. Ben de özellikle müracaat edilmesini arzu ederim. Benim en büyük mahkemem vicdanımdır. 14 milyonluk şehrin bütün sorumluluğunu kendi vicdanımda tartar, önce kendi mahkememi kendi vicdanımda kurarım. Bu konuyla ilgili o kadar rahatım ki almış olduğum karar kendi vicdanımda fevkalade doğrudur. Ben bu tertibin içine girecek olanlara defalarca bire bir yapmış olduğumuz toplantılarda ve kamuoyuna yaptığımız toplantılarda da ısrarla aynı şeyleri söyledim. Burası hukuken izin vermediğimiz bir yerdir. Burada 30 metrelik uçurumun kenarında bunu yapamazsınız dedik. Bunu tartışmak isteyenler mahkemede de bunu tartışabilirler şikayetlerini de yapabilirler. Şikayet etmezlerse de eksik kalır. Buyursunlar şikayetlerini yapsınlar. Biz kendimizden fevkalade eminiz. Yaptığımız hiçbir eksik işlem yoktur. Yanlış işlem de yoktur. Fevkalade doğruyu yaptık. Benim bu söylediklerime hukuken ve vicdanen sağlam duruşumuza rağmen, insanları bu gayri hukuki alana davet ederek dünki olayların bu noktaya gelmesine sebebiyet veren bu olayların bu şekilde gelişmesine sebebiyet verenler sorumlu olamayacaklar mı ? Sorumlu olacaklar vicdenen sorumlduurlar. Dün akan her damla kanda atılna her taşta atılan her miskette atılan gazda, hepsinde benim söylediklerimi dikkate almayanların ciddi, sorumluluğu vardır.Bu sorumluluklarının hesabını vereceklerdir" dedi.


 "ALDIĞIM KARARDA EN UFAK BİR TEREDDÜTÜM YOKTUR"

Vali Mutlu, "Bizim milletimizin çocukları sırtlarına Türk bayrağı asarak ellerine bu misketleri alarak, hiçbir zaman polise karşı saldırı yapamazlar. Türk bayrağının ülkemizin milli şerefi sembolü gölgesinde serinlediğimiz Türk bayrağını sırtına alıp bayrak istismarı da dahil yapanların hepsi bu milletin vicdanında sorumludur. Bu memleketin evladı sırtına Türk bayrağını alarak eline de sapan almak suretiyle sapanların içine de demir misketleri koyarak bu memleketin şerefini canını korumakla görevli olan Türk polisine bu şekilde saldıramaz. Bu istismarcıları bu millet görüyor. Bu milletin malı olan kaldırımlardan söklülen bu taşlarla yaralanmışlardır. Bu atmış oldukları demir bilyelerle polisimizin kafasını kıranlar demir bilyelerle polis memurlarına saldırıda bulunanlar bu milletin vicdanında elbette ki yargılanacaklar. Bu milletin vicdanına ben bu şehrin valisi olarak güveniyorum. En ufak bir tereddütütüm yoktur aldığım kararın hukukiliği ve vicdaniliği noktasında" dedi.

"BUNLARIN KARŞISINDA ÇELİK GİBİ DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Vali Mutlu, "1 Mayıs'ı kısıtladık mı? Engel koyduk mu? Koymadık. Kanuni olan bir yerde arzu ediyorsanız yapın dedik. Nitekim Türkiye Komünist Partisi talep etti. Kadıköy'ü verdik. 1 Mayıs'ın İstanbul'da kutlanmasıyla ilgili bir engel koyan var mı? Böyle bir yönetim söz konusu mu? Tam tersine basiretli bir karar veren bir devlet yöneticisi var burada. Bunların hepsini anlattım. Ama buna rağmen ısrarla sürekli olarak halkı Taksim'e davet edenler Taksim etrafındaki bütün olayların sebebidirler. Gerek milletin vicdanında yargılanacaklardır gerekse mahkemelerimizin önünde de hesap vermek durumundadırlar. Biz dosyalarımızı hazırlayacağız. Bütün bu olaylardaki bu malzemeler, molotoflar, bilyeler, taşlar, bunlar kim için? Bunlar neşe aracıydı bunlar şimdi silah oldu" diye konuştu. Mutlu, "Şimdi herkes dönüyor diyor ki İstanbul'da polis gaz attı. Ne atacaktık? Böyle birşey yok. Herkes hesabını açık ve net verecek. Ben de konuşacağım. Bunu da net olarak ifade edeceğim. Şayet bir hesaplaşma varsa, milletin vicdanında hesaplaşacağız. Ben asla devletin memurunun eli sapanlı eli taşlı eli bilyeli eli silahlı insanların saldırılarına hiçbir şekilde müsaade edemem. Bunların karşısında çelik gibi durmaya devam edeceğiz. İstanbul sahipsiz değildir. İstanbul'u 3 bin tane marjinal gruba teslim edecek halimiz de yoktur. Asla bu istismaralara müsaade etmem" şeklinde konuştu.(dha/Pınar Çıtak Koygun - Özgür Arslan) 


  http://www.radikal.com.tr/1131928113192868

  YORUMLAR
  (68 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iyi güzel de - genco940

  valinin nerenin üyesi olduğu hakkında bir bilgisi olmayan var mı. Paralel de cemaat ama son açıklamalar ışığında üstü örgüt altı cemaat çıkmadımı, hele ki bu örgütle işbirliği yapan bir iktidar hakkında yardım ve yataklıktan dava açılsa kim ne diyebilir ki. Önüne geleni örgüt üyesi diye yaftalayanların öncelikle kendilerini bir gözden geçirmelerini tavsiye etmekte fayda var. aksi üstü kaval altı şişhaneye dönüşür.

  SKANDAL!! - Taylan Aygar

  Vali, Türk polisinin 17 yaşında bir kız çocugunu, hakkında bir suç duyurusu olmadan izlediğini itiraf ediyor!! Vali bey, vali bey, ya yalancısın ya da ne iş yaptığının farkında değilsin!

  marjinal olan, yani sizden olmayanlarin ölmesi hak mi !! - OSCAR82

  polise tas atan veya hukumete muhalif olan herkesin hakki ölummudur bunu mu demek isteyiyor sayin vali, sanki silahli bir catismadan bahsediyor, haberlerden rahatsiz olmus sayin vali, siz istediginiz gibi insanlari vurun öldurun sonra örgut uyesiymis marjinalmis diyip kendinizi hakli cikartmaya calisin, siz bilerek ve isteyerek masum insanlarin canina kasdediyorsunuz bunu iyi bilin

  savunmasiz insanlari hedef almak kolay - OSCAR82

  militan olmak öyle kolay birsey mi daha 17 yasindaki bir cocugun hangi ilitanligindan söz ediyorsunuz asil militan olanlar insanlara bu siddeti yapan sizlersiniz, dunyanin hangi ulkesinde böyle bir polis siddeti var ve yine hangi ulkede insanlarin en kucuk eylemleri hayatlarina maloluyor, bizdeki emniyet mudurlerini, valilelerini baska ulkelerde o kurumlarin kapilarindan iceri koymazlar

  Hüseyin Avni Oğlumuz - BurhanFelek

  Hüseyin Avni oğlumuz militanlığını göstermiştir.

  şuraya yorum yapan - kullaniciadlikisi

  şuraya yorum yapan cahiller.. bi okuyun da gelin lütfen, dilanın babası işten atılan hey tekstil işçilerinden. bu da önümüzdeki yüz yıl boyunca ona taksimde 1 Mayıs kutlama hakkı verirki bunu sizin gibi devlet fetişistlerine açıklamak zorunda değil. beyin nasıl yıkanır çok merak ediyorsanız 12 yıl eğitim aldığınız okullara bakın.

  İnsanlıktan Haberiniz Yok Mu ? - Selimserincan

  Vicdanım rahat diyorsunuz..Dilanın Örgüt üyesi olduğunu söylediğinize göre,Polis bunu biliyordu ve Dilanın başına nişan aldı öylemi?Hangi vicdandan bahsettiğinizi anlayamadım Vali Bey? Olmayan vicdanınızdan mı?