İstanbul Valisi Şahin: Hürriyet'e saldırıyı evime yapılmış gibi hissettim

İstanbul Valisi Şahin: Hürriyet'e saldırıyı evime yapılmış gibi hissettim
İstanbul Valisi Şahin: Hürriyet'e saldırıyı evime yapılmış gibi hissettim
İstanbul Valisi Vasip Şahin'in Hürriyet'e yapılan taşlı sopalı saldırılarla ilgili olarak "Hürriyet'e saldırı yapıldığında evime yapılmış gibi hissettim" dediği belirtildi. Vali Şahin Hürriyet'e düzenlenen ikinci saldırıyla ilgili olarak ise "Ulusal duyguları fazla kabarmış grubun saldırısı olarak düşünüyorum" ifadesini kullandı.

İSTANBUL - Basın Konseyi'nin davetlisi olarak Türkiye 'ye gelen Kıbrıs Türk Basın Konseyi heyeti İstanbul Valisi Vasip Şahin'i makamında ziyaret etti. Basın Konseyi'nce ziyaretle ilgili yapılan yazılı açıklamada Vali Şahin'in, Hürriyet Gazetesi'ne yönelik saldırı için, "Hürriyet'e saldırı yapıldığında evime yapılmış gibi hissettim" dediğine yer verildi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ile Kıbrıs Türk Basın Konseyi Başkanı Doç. Dr. Şule Lokmanoğlu Aker başkanlığındaki heyeti, Vali makamında karşıladı. Basın Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, Valilik binası hakkında bilgiler veren Vasip Şahin, son günlerde basına yönelik saldırılarla ilgili konuştu. Açıklamaya göre Vali Şahin, objektif olunması gerektiğini, etik değerlerin önemli olduğunun altını çizdi, kriterlere tüm basın kuruluşlarının uyması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Etik değerlere uymak, tüm sorunu çözecektir. Bir gazete bir yazı yazdığında 'nasıl yazdı' diye düşünmek doğru değil. Eleştiri herkesin hakkı. Eleştiri dediğiniz şey yönetim sistemi içinde yaşıyorsanız birileri eleştirilmeli. O zaman sistem sağlıklı işler. Eleştirilmezse muhakkak yanlış yapılır. Hürriyet'e saldırı yapıldığında yazar bir arkadaşımız aradı. 10 dakika sonra ekipler oradaydı. Hürriyet Gazetesi, yalan yanlış haber yapsa bile cam çerçeve kırılmamalıydı. Hürriyet'e saldırı yapıldığında evime yapılmış gibi hissettim."

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç'in, "İkinci saldırının güvenlik güçlerinin az ve sonrasındaki yasal işlemlerin caydırıcı olmaması nedeniyle mi yaşanmıştır? diye sorması üzerine, Vali Şahin, "Yeterince ve zamanında müdahale yapıldı. Ancak ikinci saldırı spontan gelişti. Ulusal duyguları fazla kabarmış grubun saldırısı olarak düşünüyorum" dedi. 

Nokta dergisine yapılan baskını da hatırlatan ve basın özgürlüğünün korunmasını isteyen Pınar Türenç, "Saldırılar karşısında medya kurumlarının özenle korunmasını, can ve mal güvenliğinin sağlanmasını beklediklerini" ifade etti.

Doç Dr. Şule Lokmanoğlu Aker ise, Hükümetin ve medyanın her yerde olduğunu ancak özgür medyanın yalnızca demokrasilerde var olduğunu belirtti.

(DHA)


  http://www.radikal.com.tr/143446014344602

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne zamandan beri - user473810

  akp taraftarlarının ne zamandan beri ulusal duyguları vardı da kabardı. ülkemin resmi kurumlarından T.C. koparılırken kabarmayan bu duygu sipariş üzerine kabarıyorsa adına ulusal duygu değil de başka birşey denebilir. siparişsel duygu diyelim en yalın haliyle.

  Ulusal kabartma tozu - makul

  Kafa aynı kafa. Hırantı'da katleden zavallı tetikçiye silahını tutturanlar da , dönemin sarkık bıyıklı emniyet müdüründen mazeretlerini almışlardı. Şu kabarıp duran, aklınızı yeyip beyninizi fokur fokur kaynatıp vicdanınızı adi bir sabun gibi eriten ulusalcılık, milliyetçilik işte her neyse o zehirden arındığınızda gelişmiş bir insana yakışır şekilde düşünebilecek ve hareket edebileceksiniz.