İstanbul ve Ankara tatmin edemiyor!

Avrupa'da sakinlerinin yaşamaktan en çok tatmin duyduğu 75 kent arasında Ankara 59., İstanbul ise 73. oldu.

BRÜKSEL - Avrupa'da sakinlerinin yaşamaktan en çok tatmin duyduğu 75 kent arasında Ankara 59., İstanbul ise 73. oldu.
AB Bölgesel Politikalar Genel Direktörlüğü '75 Avrupa Kenti Arasında Yaşam Kalitesi Algılamaları' adlı bir anket yayımladı. Anket 'Gallup-Macaristan' tarafından yapıldı. Ankara'da su krizinin başlamasından önce, 2006 Kasım'da AB'ye üye 27 ülkeyle Hırvatistan ve Türkiye'de gerçekleştirilen ankette 500'er kişiyle konuşuldu. Her semtten katılımcılara kentlerindeki yaşam kalitesine ilişkin 23 soru soruldu. Ankete tüm AB ve aday ülke başkentleri alındı, büyük ülkelerde bir-altı arası kentler eklendi. Ankete Türkiye'den Ankara, İstanbul, Diyarbakır ve Antalya dahil edildi.
En iyi üç kent: Anketin ilk bölümünde 'O kentte yaşamaktan duyulan tatmin' incelendi. Kentlerinden çok memnun Avrupalıların bulunduğu ilk üç kent Groningen (Hollanda), Krakow (Polonya) ve Leipzig (Almanya) olarak sıralandı. Birçok kentte katılımcıların yüzde 75 ila yüzde 97'si o şehirde yaşamaktan tatmin duyduklarını söyledi.
Son üç kent: Listede Ankara 59., Antalya 60., Diyarbakır 71., İstanbul 73. oldu. Sondan üçüncü olan İstanbul'u Napoli ve Atina izledi. Atina son yıllarda yoğun hava kirliliği, Napoli ise önemli ekonomik sorunlarla boğuşuyor.
Toplu taşımada da gerideyiz
Ankara'nın geçitleri işe yaramadı: Anketin 'toplu taşıma' bölümünde ise Ankara yine sonlarda. Kenti çirkinleştirip otoyola çevirdiği eleştirilerine hedef olan alt ve üst geçitleriyle ünlü Ankara toplu taşımada sınıfta kaldı. Ankara, Avrupa'da toplu taşımada 54., Antalya 56., Diyarbakır 62., İstanbul ise 68. oldu. Vatandaşları, en iyi toplu taşımanın bulunduğu kentler olarak Helsinki, Viyana ve Fransa'daki Rennes'i gösterdi.
En güvenli kent Danimarka'da: 'İnsanların kendilerini en güvende hissettikleri kentler' çizelgesinin başında ise Danimarka'daki Aalborg var. Finlandiya'daki Oulu en güvenli ikinci, İspanya'daki Oviedo ise üçüncü kent oldu. Türk kentlerinden Ankara 44., Antalya 62., Diyarbakır 70., İstanbul 75., yani sonuncu olarak sıralandı.

Anketin diğer sonuçları şöyle:
Kolayca iyi bir iş bulunan kentler: Prag (1), Kopenhag (2), Dublin (3), Antalya (51), İstanbul (60), Ankara (65), Diyarbakır (72).
Kolayca, makul fiyatlarla iyi ev bulunan kentler: Leipzig (1), Aalborg-Danimarka (2), Braga-Portekiz (3), Diyarbakır (15), Antalya (24), Ankara (27), İstanbul (56).
Park ve bahçelerin en iyi olduğu kentler: Malmö (1), Münih (2), Stokholm (3), Ankara (33), Diyarbakır (55), İstanbul (56).
Sağlık hizmetlerinin en iyi olduğu kentler: Groningen-Hollanda (1), Liege-Belçika (2), Lille-Fransa (3), Ankara (50), Diyarbakır (55), İstanbul (57), Antalya (58).
Parasını en akılcı harcayanlar: Irakleo-Yunanistan (1), Cluj-Napoca-Romanya (2), Bordo-Fransa (3), Antalya (39), Diyarbakır (40), Ankara (43), İstanbul (56).