İstanbul ve Ankara'da Silivri operasyonu

İstanbul ve Ankara'da Silivri operasyonu
İstanbul ve Ankara'da Silivri operasyonu
Ergenekon Davası'nda kararın açıklanacağı 5 Ağustos Pazartesi günü öncesinde İstanbul ve Ankara'da çok sayıda adrese baskın yapıldı, bir çok kişi gözaltına alındı. Şüphelilere "halkı şiddet eylemlerine ve isyana teşvik" suçlamalarının yöneltildiği öğrenildi.

Silivri'de pazartesi günü yapılacak olan Ergenekon davası karar duruşması öncesi, herkesi Silivri'ye çağıran TGB ( Türkiye Gençlik Birliği), İşçi Partisi ve Ulusal Kanal yöneticilerine karşı polis sabah erken saatlerde İstanbul ve Ankara 'da büyük bir operasyon başlattı.

Silivri aileye kapalı


TGB İstanbul İl Merkezi, TGB İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir, TGB Genel Başkan Yardımcısı Utku Faik Yılmaz, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, İşçi Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Bilge Kuruca ve İşçi Partisi İstanbul İl Yöneticisi Emine Akfırat, Silivri Nöbet çadırının kurucusu Hıdır Hokka'nın evlerinde arama başlatıldı. TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz'in de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

Kılıçdaroğlu'ndan Vali Mutlu'ya sert tepki


Ulusal Kanal Ankara Temsilcisi Mustafa Kaya, Ulusal Kanal (Ankara) muhabiri Mehmet Kıvanç, Aydınlık muhabiri Osman Erbil ve İşçi Partisi Ankara İl Başkanı Osman Yılmaz'ın da evlerinde arama yapıldığı bildirildi.

Sabah saatlerinde TGB'nin Beyoğlu'ndaki il binasına gelen polis, arama başlattı. Bu arada çevrede de çevik kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemi aldı. TGB il binasına çıkan sokakların hepsi kapatıldı.

Ergenekon'da karar zamanı geldi, çattı!


"5 AĞUSTOS'TA SİLİVRİ'YE" ÇAĞRISI YAPMIŞTI

TGB, Silivri'de 5 Ağustos Pazartesi günü yapılacak olan Ergenekon davasının karar duruşması öncesi herkesi Silivri'ye çağıran bir duyuru yapmıştı. Operasyonun bu çağrı nedeniyle olduğu öne sürüldü.


"TGB İL BİNASINA MAHKEME KARARI İLE GİRİŞ YAPILDI"


Polis araması sürerken, TGB Genel Yönetim Kurulu Üyesi Güldane Pekdoğan şunları söyledi: "İstanbul şubemiz şu an aranıyor. Birçok arkadaşımızın evi, İl Başkanımız Tolga Özdemir, Genel Başkanımız Çağdaş Cengiz, Genel Yönetim Kurulu Üyemiz Utku Faik Yılmaz arkadaşlarımızın evleri aranıyor. Sabah çok erken saatlerden başlayarak, evlerde ve il binamızda giriş söz konusu. Arama kararı hakkında bize bilgi vermiyorlar. Genel yönetim kurulu üyesi olduğum halde bu bilgilere sahip olamıyorum. Aramaların uzun süreceği söyleniyor. Bizim öngörümüz vali Hüseyin Avni Mutlu'nun açıklamasından sonra yurtseverlere çağrı yapmıştık. 5 Ağustos'ta Silivri'de buluşacaktık. Bunu engellemek ve bu kapsamda arama yapıldığını düşünüyoruz. Bekliyoruz. Gözaltı kararları olduğunu söylüyorlar. Kimlere ait olduğunu da bilemiyoruz. Ancak şu an bu söylediğim adreslerde aramalar devam ediyor. Bunların dışında dost kurum dediğimiz İşçi Partisi İl Başkanı Osman Bilge Kuruca, vekilen il sekreterliğini yapan Emine Akfırat'ın evlerinde arama halen devam ediyor. TGB il binasına mahkeme kararı ile giriş yapıldı. Ama mahkeme kararının detaylarını bilmiyoruz." 

GÖZALTINA ALINAN TGB BAŞKANI ÇAĞDAŞ CENGİZ EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ
TGB Başkanı Çağdaş Cengiz, evinde süren yaklaşık 10 saat aramaların ardından gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Cengiz'in, elleri kelepçeli evinden çıkartılışı sırasında Cengiz'e destek olmak için toplanan yaklaşık 100 kişilik TGB'li grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.
Polis aracına götürülen Cengiz, "Ey Tayyip Erdoğan senin zorbalığın bize sökmez. Gençlikle uğraşan ayak altında kalır. Arkadaşlar merak etmeyin vatanseverlerin, devrimcilerin iktidarı yakındır" diye bağırdı. Cengiz polis aracına bindirildiğinde grup, polis aracını yumruklayarak ve tekmeleyerek tepki gösterdiler.
Çağdaş Cengiz'in evinde saat 06.30 sıralarında başlayan aramalar, saat 16.30 sıralarında son bulurken, gözaltına alınan Cengiz, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye slogan atan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. (dha,aa)