İstanbul ve Ankara'da Silivri operasyonu

İstanbul ve Ankara'da Silivri operasyonu
İstanbul ve Ankara'da Silivri operasyonu
Ergenekon Davası'nda kararın açıklanacağı 5 Ağustos Pazartesi günü öncesinde İstanbul ve Ankara'da çok sayıda adrese baskın yapıldı, bir çok kişi gözaltına alındı. Şüphelilere "halkı şiddet eylemlerine ve isyana teşvik" suçlamalarının yöneltildiği öğrenildi.

Silivri'de pazartesi günü yapılacak olan Ergenekon davası karar duruşması öncesi, herkesi Silivri'ye çağıran TGB ( Türkiye Gençlik Birliği), İşçi Partisi ve Ulusal Kanal yöneticilerine karşı polis sabah erken saatlerde İstanbul ve Ankara 'da büyük bir operasyon başlattı.

Silivri aileye kapalı


TGB İstanbul İl Merkezi, TGB İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir, TGB Genel Başkan Yardımcısı Utku Faik Yılmaz, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, İşçi Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Bilge Kuruca ve İşçi Partisi İstanbul İl Yöneticisi Emine Akfırat, Silivri Nöbet çadırının kurucusu Hıdır Hokka'nın evlerinde arama başlatıldı. TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz'in de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

Kılıçdaroğlu'ndan Vali Mutlu'ya sert tepki


Ulusal Kanal Ankara Temsilcisi Mustafa Kaya, Ulusal Kanal (Ankara) muhabiri Mehmet Kıvanç, Aydınlık muhabiri Osman Erbil ve İşçi Partisi Ankara İl Başkanı Osman Yılmaz'ın da evlerinde arama yapıldığı bildirildi.

Sabah saatlerinde TGB'nin Beyoğlu'ndaki il binasına gelen polis, arama başlattı. Bu arada çevrede de çevik kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemi aldı. TGB il binasına çıkan sokakların hepsi kapatıldı.

Ergenekon'da karar zamanı geldi, çattı!


"5 AĞUSTOS'TA SİLİVRİ'YE" ÇAĞRISI YAPMIŞTI

TGB, Silivri'de 5 Ağustos Pazartesi günü yapılacak olan Ergenekon davasının karar duruşması öncesi herkesi Silivri'ye çağıran bir duyuru yapmıştı. Operasyonun bu çağrı nedeniyle olduğu öne sürüldü.


"TGB İL BİNASINA MAHKEME KARARI İLE GİRİŞ YAPILDI"


Polis araması sürerken, TGB Genel Yönetim Kurulu Üyesi Güldane Pekdoğan şunları söyledi: "İstanbul şubemiz şu an aranıyor. Birçok arkadaşımızın evi, İl Başkanımız Tolga Özdemir, Genel Başkanımız Çağdaş Cengiz, Genel Yönetim Kurulu Üyemiz Utku Faik Yılmaz arkadaşlarımızın evleri aranıyor. Sabah çok erken saatlerden başlayarak, evlerde ve il binamızda giriş söz konusu. Arama kararı hakkında bize bilgi vermiyorlar. Genel yönetim kurulu üyesi olduğum halde bu bilgilere sahip olamıyorum. Aramaların uzun süreceği söyleniyor. Bizim öngörümüz vali Hüseyin Avni Mutlu'nun açıklamasından sonra yurtseverlere çağrı yapmıştık. 5 Ağustos'ta Silivri'de buluşacaktık. Bunu engellemek ve bu kapsamda arama yapıldığını düşünüyoruz. Bekliyoruz. Gözaltı kararları olduğunu söylüyorlar. Kimlere ait olduğunu da bilemiyoruz. Ancak şu an bu söylediğim adreslerde aramalar devam ediyor. Bunların dışında dost kurum dediğimiz İşçi Partisi İl Başkanı Osman Bilge Kuruca, vekilen il sekreterliğini yapan Emine Akfırat'ın evlerinde arama halen devam ediyor. TGB il binasına mahkeme kararı ile giriş yapıldı. Ama mahkeme kararının detaylarını bilmiyoruz." 

GÖZALTINA ALINAN TGB BAŞKANI ÇAĞDAŞ CENGİZ EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ
TGB Başkanı Çağdaş Cengiz, evinde süren yaklaşık 10 saat aramaların ardından gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Cengiz'in, elleri kelepçeli evinden çıkartılışı sırasında Cengiz'e destek olmak için toplanan yaklaşık 100 kişilik TGB'li grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.
Polis aracına götürülen Cengiz, "Ey Tayyip Erdoğan senin zorbalığın bize sökmez. Gençlikle uğraşan ayak altında kalır. Arkadaşlar merak etmeyin vatanseverlerin, devrimcilerin iktidarı yakındır" diye bağırdı. Cengiz polis aracına bindirildiğinde grup, polis aracını yumruklayarak ve tekmeleyerek tepki gösterdiler.
Çağdaş Cengiz'in evinde saat 06.30 sıralarında başlayan aramalar, saat 16.30 sıralarında son bulurken, gözaltına alınan Cengiz, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye slogan atan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. (dha,aa)


  http://www.radikal.com.tr/1144728114472822

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Celladına aşık olan insanlar - ehlibeyt

  Yorumları okuduğumda ne düşüneceğimi bilmiyorum,ve sözde bu ülkenin en okumuş kesimlerinnin düşünceleri beni dehşete düşürüyor ve gelecek adına umutsuzluğa yöneltiyor. Sanırım bu habere yorum yazanların büyük bir kısmı ya Doğü Perinceğin işçi partisinden ya Veli Küçüğün jiteminden veya soyadı Kerinçsiz denen,Hırant Dink'in katedilmesi için olur veren kişilerin güruhundan. Arkadaşlar ergenekon davasında yargılanan tipler çiçek toplarken içeri tıkılmadılar,lütfen bu insan ların geçmişteki eylemlerine bakın.Veli Küçüğü,Doğu perinceği,soyadı kerinçsiz denen adamı,Tuncay Özkanı,binlerce faili meçhulu,bu coğrafyada bütün toplum katmanlarına yapılan işkenceleri zulümleri bunlar veya bu düşüncedeki insanlar yaptılar. Tgb ve İşçi partisi ise ne olduğu belli olmayan gençlik yıllarımın koministi,günümüzün bir numaraslı ulusalcısı Doğu Perinceğin yeni yetmeleridir.

  Diyarbakır çak şanslı - cengizkizilcay

  AKP-PKK koalisyonu sayesinde Diyarbakır çok şanslı. Diyarbakır'a mı taşınsak acaba? Gösteri ve toplantı özgürlüğü sadece orada var da. Yoksa Diyarbakır'a taşınmak yetmez mi? Ayrıca PKK'lı olmak da mı gerekiyor?

  isci partisi tamamda bu chp-ye ne oldu - Alparslan1453

  chp ayni isci partisi gibi marjinal oldu. isci partisi tamamda bu chp-ye ne oldu. neden her seye maydanoz oluyor anlamadim

  İnsan hakları ihlaline insan hakları ihlali diyebilmek... - thinkerbell

  TGB ile uzaktan yakından bir alakam olmaz olamaz. Gezi Parkı'nda herkesi germişlerdi. İnsanların hoşgörü göstermekte en zorlandığı topluluktu, özellikle Kürt kardeşlerin yanında ağızlarından her asker lafı çıktığında kemiklerimiz birbirine geçiyordu. Saldırıda da bulundular. Buna rağmen herkes birbirine telkinde bulunmuş, onların sloganları Mustafa Keser'in, Rosa Lüksemburg'un, Turgut Uyar'ın askerleriyiz diye çevrilerek ya da doğrudan her militarist çağrışımlı sloganlarına "Kimsenin askeri olmıycam" diye bir ağızdan bağrılarak tavır konmuş; hoşgörü iklimi, sürecin onları da dönüştüreceği umudu ve kimsenin dışlanmaması gerektiği ilkesi çerçevesinde bir şekilde korunmuştu. Bugüne gelirsek... Bir grubun fikirlerini, sloganlarını, hareketlerini beğenmemek, benimsememek başka şey, ortada bırakın suçu bir protesto, demokratik bir toplumun kaldıramayacağı bir çağrı dahi yokken, bir ihtimal üzerinden kurgulanarak yapılan faşist yönetimlere özgü ev baskınlarını, gözaltıları "oh olsun" diye karşılamak başka bir şey. İnsan hakları, asırlardır süren mücadelelerin kazanımıdır, yalnız fikrini beğendiklerimiz, sempati duyduklarımız için değil, katiller, tecavüzcüler, hainler dahil herkes içindir, ihlaline de ne olursa olsun karşı durmak gerekir. Demokrasinin de adaletin de gereği budur.

  Inadina gidicem. - kujo84

  Ne ulusalciyim nede darbe taraftari.gitmeyi dusunmuyodum silivriye ama simdi polis devletine inat gidicem.

  ilahi adalet - genco940

  Beyler birilerinin gördüğü lüzum üzerine birinci dereceden kan bağıyla bağlı olsa dahi hiç kimse her hangi bir suçla Silivri Mahkemelerinde yargılanmakta olanların duruşmalarına giremez, yiyecek, giyecek getiremez, sahanlıkta bile duramaz. Bu bir ileri demokrasi kaidesi olup basılıp geçilemez. Peki ne olacak, şöyleki önümüzde saçimler var ya. Şimdi Silivriye gidip ortalığı dağıtırsanız, bunlar derhal sokaklara dökülüp meydanları doldurup Mahkemeler basıldı, hakimlere şöyle, jandarmaya böyle, polise öyle yaptılar diye davul çalacak ve meşhur mağdurlar orta oyunu başlayacak, en iyisi bırakın sarhoşu, devrildiği yere kadar gitsin. Siz de sandığa kadar bir zahmet buyurun ki, bundan sonra silivride boş kalmasın, kadrolar çalışsın, duruşmalar devam etsin günün şartlarına göre gerekli ifadeler alınsın, ne biçim bir siyasetmişki cümle alem görsün. Mağdurları gerçekte oynayarak acvunsun gitsin.

  TGB bunu hak etti - huberhirsch

  Meclis önünde Çözüm sürecine karşı eylemler yapan, Gezi'de BDP çadırına bıçaklarla saldırıp Kürtleri yaralayan, "Asker bu ülkenin de devletin de temeli ve sahibidir" diyen TGB, bu baskınları hak etti. Beter olsunlar demiyorum ama şu düştükleri duruma üzüldüğümü de söyleyemem.