İstanbul ve Diyarbakır'da nevruz gerginliği

İstanbul ve Diyarbakır'da nevruz gerginliği
İstanbul ve Diyarbakır'da nevruz gerginliği
İçişleri Bakanlığı'nın izin vermemesine rağmen BDP'nin çağrısıyla Nevruz kutlaması için meydanlara inen halka polis İstanbul ve Diyarbakır'da müdahale etti. Polis ve göstericiler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

İzin verilmemesine rağmen Nevruz’u Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nda kutlamak isteyen gruplara İstanbul polisi müdahale etti.

Millet Caddesi’nde toplanan ve caddeyi trafiğe kapatan 300-400 kişilik grup Zeytinburnu’na doğru yürümek istedi. Polis, müdahele ederek grubu dağıttı. Dağılanların bir kısmı Fetihkapı Tramvay Durağı’nın camlarına hasar verdi, polise taş attı. Polis de gruba biber gazıyla müdahele etti. Şehremini’nde ara sokaklara dağılan, bazıları da surlara doğru yönelin grup ile polis arasındaki kovalamaca sürüyor.

Bu arada, Zeytinburnu Tren İstasyonu yakınlarındaki 250-300 kişilik grup da, polisin müdahelesiyle Kazlıçeşme Meydanı’na sokulmadı. 

POLİS HAVAYA UYARI ATEŞİ AÇTI
Kazlıçeşme Meydanı’na girmek isteyen gruplara polis müdahale etti. Müdahale sırasında çok sayıda polis ve gösterici yaralandı. Zeytinbur’nu sahilinde yaşanan koşuşturmada göstericilerden bazılarının gözaltına alınmamak için denize atladığı öğrenildi. Göstericilerin bazı sivil polislere saldırısını durdurmak için bir polis memuru havaya uyarı ateşi açtı. Olaylar başladıktan hemen sonra bölgeden ayrılan BDP Milletvekilleri tekrar Kazlıçeşme Meydanı girişine geldi. Polisin müdahalesihne tepki gösteren vekiller, yaralı göstericiler için olay yerine ambulans çağırdı. Müdahalenin ardından kalabalık dağılırken, polisin bölgedeki bekleyişi sürüyor.

ÇAPA’DA POLİS ARACI VE DERSHANE TAŞLANDI
Çapa’da bir grup polis aracını ve bir dershaneyi taşladı. Sabah saatlerinde Topkapı yönünden Kazlıçeşme Meydanına yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Müdahale üzerine Topkapı surlardan Millet Caddesi giren grup polisi taşladı. Gruba TOMA’yla tazyikli su sıkan polis, çevrede göz açtırmadı. Topkapı surlarının dibinden polise taş atmayı sürdüren gruplar takibe alındı.

POLİS ARACINI VE DERSHANEYİ TAŞLADILAR
Bu sırada Aksaray yönünden gelen ve slogan atan başka bir grup, Topkapı yönüne yürüyüşe geçti. İstanbul Tıp Fakültesi’nin önüne gelen göstericiler, pencelere çıkarak kendilerine tepki gösteren öğrencilerin bulunduğu dershane’yi taşladı. Dershane’yi taşlayanlar arkadaşları tarafından durduruldu. Aynı grup bu kez yoldan geçen bir polis midibüsünü taşladı.

KALDIRIM TAŞLARIYLA YOLU KAPATTILAR
Kaldırım inşaatının olduğu bölgede, büyük kaldırım taşlarıyla yolu kapatan grup, çöp konteynırını da ateşe verdi. Sivil polislerle ve çevik kuvvet amirleri kapanan yolu aynı taşları yol kenarına atarak açtı. Çevik kuvvet polisi gruba gaz bombalarıyla müdahale etti. Gazlı müdahale yüzünden caddede göz gözü görmez oldu. Yoğun duman arasında Tramwaylar çalışmaya devam etti.

OTOBÜS DURAKLARINI PARÇALADILAR
Atılan gazdan vatandaşlar yoğun şekilde etkilendi. Olaylar sırasında bir polis helikopteri çevrede uçtu. Müdahalenin ardından ara sokaklara kaçan göstericiler yol boyunca bazı otobüs duraklarını parçaladı. Polisin çevredeki tedbiri devam ediyor.

VATAN CADDESİ’NDE MÜDAHALE
Nevruzu Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nda kutlamak isteyen gruplar, otobüs ve minibüslerle Vatan Caddesi Ulubatlı otobüs durağına getirildi. Burada inen çocuk, kadın erkek her yaş gurbundan göstericiler ellerinde PKK ’yı simgeleyen renkli bezlerle Topkapı’ya doğru yürüyüşe geçti. Ancak polis ekipleri yürümek isteyen grubun yolunu kesip izin vermedi. İki taraf arasında kısa süren tartışmanın ardından göstericiler, Vatan Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 500 kişilik grup yolu araç trafiğine kapattı. Cadde boyunca Kürtçe slogan ve zılgıt atan eylemcilere polis gaz bombalı müdahalede bulundu. Gazdan yoldan geçen vatandaşlar da etkilendi. Kaçan göstericilerden bazıları otobüs duraklarının camlarını kırdı.

DİYARBAKIR’DA OLAYLAR ÇIKTI
BDP il binasında toplanan milletvekilleri ve partili belediye başkanları, parti otobüsüyle nevruz alanına gitmek istedi. Parti otobüsünün arkasında yürümek isteyen yaklaşık 1500 kişilik gruba, polis izin vermedi. Dağılmaları için yapılan uyarılara rağmen yürümekte ısrarlı olan gruba polis basınçlı su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Grupta bulunanlar da polise, taşlarla karşılık vermesi üzerine arbede çıktı.
Milletvekili ve belediye başkanlarının bulunduğu parti otobüsü, BDP binası önünden ayrılarak Bağlar İlçesi’ne doğru hareket etti. Otobüs, nevruz alanı yakınında polis tarafından durduruldu. BDP milletvekilleri ve partililer otobüsten inerek nevruz alanına yürüyerek gitti.

ARAÇTA UZUN NAMLULU SİLAH BULUNDU
Güvenlik güçlerinin, Şanlıurfa Yolu’ndaki nevruz alanına giden tüm yollarda önlem almasına karşın kentin çeşitli semtlerinden gelerek toplanan gruplar alana girmek istedi. Nevruz alanı yakınında bir GSM şirketine ait araç, göstericiler tarafından ateşe verildi. İtfaiye müdahale edip yangını söndürdü. Nevruz alanı yakınındaki bir arama noktasında durdurulan araçta sayını açıklanmayan uzun namlulu silahlar bulundu.

ORTALIK SAVAŞ ALININA DÖNDÜ
Nevruz alanı yakınındaki Hal Kavşağı’nda toplanan 200 kişilik grup polise taşlarla saldırdı. Gruba engel olmak isteyen polis, polis basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahale etti ve havaya uyarı ateşi açtı. Göstericilerle polisler arasında nevruz alanı yakınında ve kentin çeşitli yerlerinde çıkan olaylarla ortalık savaş alanına döndü. Olaylar sırasında kolu kırılan Çevik Kuvvet’te görevli bir polis memuru ile göstericilerin attığı taşlardan birinin başına isabet ettiği bir kişi ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

Polis helikopteri sürekli kent üzerinde uçarak grupların toplandığı noktaları merkeze bildirdi ve ekipler o bölgelere sevk edildi.

NEVRUZ ALANINDA KUTLAMA
Güvenlik güçlerinin saat 11.00’e kadar kimseyi sokmadığı nevruz alanına daha sonra bazı gruplar girmeye başladı. Alanda toplananların sayısı saatler ilerledikçe daha da arttı.

Polisler saat 12.00’den itibaren nevruz alanı çevresindeki güvenlik önlemlerini kaldırdı. Diyarbakır Valiliği’nin izin vermemesine rağmen öğle saatlerinden itibaren alanda toplanan binlerce kişi nevruz kutlaması yaptı. 
(ajanslar)