İstanbul ve Konya'daki cuma protestolarında 99 gözaltı

İstanbul ve Konya'da cuma namazı çıkışı ABD'yi protesto eden gruplana müdahale eden polis, 99 göstericiyi gözaltına aldı.

İstanbul ve Konya'da cuma namazı çıkışı ABD'yi protesto eden gruplara protesto eden polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.
ABD'nin Afganistan'a yönelik harekatı, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de cuma namazının ardından yapılan gösterilerle protesto edildi. İstanbul'daki Beyazıt ve Sultanahmet camilerinden çıkan gruplar, Afganistan'da ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı ve ABD aleyhinde sloganlar attı. Beyazıt'ta dağılmak istemeyen gruba polis müdahale etti. Müdahale sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Beyazıt Camii'nde Cuma Namazı'ndan çıkan kalabalık bir grup, sloganlar atarak meydanda toplanmaya başladı. Büyük bir çember oluşturan ve Usame Bin Ladin lehinde, ABD ve yurtdışına asker gönderme konusunda hükümete yetki veren kararı protesto eden sloganlar atan grup, ABD ve İsrail bayraklarını da yaktı.
Daha sonra Afganistan'da ölenler için cenaze namazı kılarak dua eden gruba, polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Dağılmamakta direnen gruba, emniyet kuvvetleri tarafından gaz bombası da atılarak müdahalede bulundu. Müdahale sırasında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, ikiye bölünen grubun biri Laleli, diğeri de Kapalıçarşı istikametine doğru
slogan atarak yürümeye başladı.
Laleli yönüne doğru gidenler kendilerini takip eden polis tarafından tamamen dağıtılırken, Çemberlitaş'a kadar gelerek burada slogan atmaya çalışan diğer grup da etkisiz hale getirildi.
Gözlem altına alınan göstericiler polis otobüsleriyle Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, müdahale sırasında atılan gaz bombasından göstericilerin yanı sıra bazı polis ve gazeteciler de etkilendi.
Cuma namazı öncesi ve sonrasında toplam 58 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Ayrıca, Beyazıt Camii'nden cuma namazından çıkış sırasında polis ekipleri avludan meydana açılan kapıyı kapatarak, gıyabi cenaze namazının kılınmasını takiben içeridekilerle dışarıdakilerin birbirine katılımını önledi.

SULTANAHMET'TEKİ GÖSTERİ OLAYSIZ

Sultanahmet Camii'nden çıkan küçük bir grup da, ABD'nin Afganistan'a yönelik askeri harekatını protesto etti. Burada çeşitli sloganlar atarak Afganistan'da ölenler için gıyabi cenazı namazı kılan göstericiler, daha sonra olaysız dağıldı.

KONYA'DA 41 GÖZALTI

Konya Emniyet Müdürü Mehmet Aksu, Cuma ¶
namazından sonra yasadışı gösteri düzenleyen 7'si kadın 41 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
Aksu, Hacı Veyiszade Camisi'nde cuma namazından sonra polisin bütün uyarılarına rağmen izinsiz gösteri düzenlenmeye çalışıldığını belirterek, "Yasadışı gösterilere izin vermeyiz. Bu nedenle uyarılara aldırmayan gruplara müdahale
edildi. Müdahale sonucu 7'si kadın 41 kişi gözaltına alındı" dedi.
Gözaltına alınan kişilerin herhangi bir gruba veya örgüte mensup olup olmadıkları konusunda inceleme başlatıldığını belirten Aksu, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda hareket edileceğini sözlerine ekledi.