'İstanbul vizeli olsun, plaka sayısı azaltılsın'

Başbakan Tayyip Erdoğan, bir dönem belediye başkanlığını da üstlendiği İstanbul'un önlenemeyen göç kaynaklı nüfus ve trafik sorununun çözümü için 'İstanbul'a vize' önerisini bir kez daha yineledi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, bir dönem belediye başkanlığını da üstlendiği İstanbul'un önlenemeyen göç kaynaklı nüfus ve trafik sorununun çözümü için 'İstanbul'a vize' önerisini bir kez daha yineledi. Erdoğan, plaka sayısına sınırlama getirilmesini de istedi.
Grand Cevahir Oteli'nde Türk Kızılayı'nın 'Afet Zararlarının Azaltılması ve Toplumu Harekete Geçirme Projesi'nin dünkü tanıtım toplantısına katılan Erdoğan, İstanbul konusunda şu mesajları verdi:
Kaçak binalar: İstanbul'da yeni bir yapılanma sürecine girelim. İstanbul'da artık kaçak yapı, gecekondu yapılamıyor. Ama 6-7-10 katlı kaçak binalar var. Şehrin en önemli noktasında. Kuvvetler ayrılığı prensibinden destek alarak yapılmış binalar var ülkede. Belediye başkanlığım döneminde böyle bir binayı yıkmaya gittiğimde, karşıma hemen bir saat içinde yargı kararı çıktı.
Trafiğe çözüm: 'İstanbul'a vize uygulanmalı' dediğimde, beni topa tuttular. Aynı şeyi yine söylüyorum. Ama tek başına hükümetin yapacağı iş değil. Toplum olarak hep beraber yapmamız gereken bir iş.
Plakalar dondurulsun: İstanbul'a her gün 600-700 tane yeni araç giriyor. Belki plaka sayısını belirleyerek dondurmamız lazım. İstanbul'a plaka sayısınca araba girmeli. Şu anda ne kadar plaka var? 2,5 milyon. Bu fazla. Peki ne olacak? 2 milyona indireceğiz. Yeni ilave araç giremeyecek. Sadece plakası olanlar araç alabilecek ya da plaka sahibi arabasını yenileyecekse yenileyecek. Aracını başka şehirde satışa çıkaracak."